Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
jak poznat vadu řeči
Vadu řeči poznáte snadno. (foto: 123RF)

22. 07. 2021

Od křiku až ke zpívání

Jak poznat vadu řeči? Vývoj řeči začíná již od narození a je jasné, co je u miminka jeho prvním hlasovým projevem. Ano, ten tak dobře slyšitelný křik. Kolem pátého týdne se objevují i další zvuky a miminko si brouká. Zhruba v sedmi měsících je dítě schopné opakovat některé slabiky. O měsíc až dva později začíná žvatlat, opakuje jednoduchá slova, označuje věci vlastními pojmy.

Kolem jednoho roku dítě rozumí základním pokynům a otázkám, samo vyslovuje dvouslabičná slova. Rozvoj řeči je pak velmi výrazný, kolem druhého roku věku dítě užívá zhruba padesát slov. Toto je však velmi variabilní, některé děti začínají mluvit později, jiné naopak ve věku dvou let mluví ve větách.

Postupně se zdokonaluje výslovnost jednotlivých hlásek, dítě si prudce obohacuje svou slovní zásobu. Kolem čtyř let většina dětí zvládat zazpívat písničku nebo říct básničku.

Výslovnost jednotlivých hlásek

Po tomto prvotním vývoji je na čase začít u dítěte sledovat, jak vyslovuje jednotlivé hlásky. Kolem čtvrtého roku umí obvykle dítě bez potíží vyslovit Ď, Ť, Ň, později přidává K a G. Zhruba v pěti letech se dítě naučí vyslovovat sykavky (S, Z, Š, Ž, C, Č) a L. Jako poslední přicházejí na řadu hlásky R a Ř. Toto vše by mělo dítě zvládnout do nástupu do školy.

Co když se objeví potíže?

Ve vývoji řeči však může nastat celá řada odlišností. Celkově může být její rozvoj opožděn, což je třeba samozřejmě konzultovat s lékařem. Obvykle se toto začíná řešit v situaci, kdy je dítě zhruba tříleté (tedy můžeme uvažovat o jeho nástupu do mateřské školy) a vůbec nekomunikuje nebo jen na zcela minimální úrovni.

U dítěte se může objevit i zadrhávání v řeči neboli koktavost. Dítě tedy vysloví začátek slova, který pak několikrát zopakuje. Toto může být jen dočasnou fází, která sama odezní. Pokud však u takovéto výslovnosti dítě setrvává, je to třeba řešit. Dítě by mělo být vyšetřeno na foniatrii a měla by mu být zajištěna péče logopeda.

K TÉMATU  Zjistěte, jestli jste vhodná adeptka na darování vajíček

Stejně tak můžeme na řeči pozorovat další potíže – např. dítě mluví příliš rychle nebo huhňá. Pokud dítě spolupracuje a pravidelně procvičuje správnou výslovnost, je velká šance na úpravu těchto potíží.

Jak můžete podpořit dobrou výslovnost dítěte?

U dítěte je potřeba od malička podporovat jeho chuť komunikovat. Dítěti ukazujte věci, které se vám líbí, vše pojmenovávejte. Vypravujte pohádky a různé příběhy. Dítěti odpovídejte na položené otázky. Pokud mluví s chybami, opravte ho, ale opravdu jen šetrně. Pokud byste opravovali každé slovo, které řekne, od dalších pokusů byste ho spíš odradili.

Pro dítě je důležité, pokud může nějak vyjádřit své emoce. Klidně se může jednat o činnost, při které není třeba komunikovat – např. malování. S dítětem si pak však o jeho tvorbě promluvte. Pojmenovávejte své emoce a snažte se, aby dítě umělo vnímat a popsat ty své.

Od útlého dětství s dítětem komunikujte tak, že se mu díváte do očí. Zvlášť u miminek je velmi důležité, aby sledovali naši mimiku, která v optimálním případě odpovídá tomu, co slovně vyjadřujeme i aktuálně cítíme.

Hry ke zlepšení výslovnosti

Správný rozvoj řeči můžete podpořit i pomocí her, které malým dětem pomohou uvolnit oblast rtů, procvičit později tolik potřebné svaly. Navíc se u toho všichni dobře pobavíte a nebude se jednat o nudné opakování vyslovených slov nebo slabik.

  • Olizujte se!

I když vám to nemusí vždy připadat zcela vhodné, nebraňte se tomu. Během lízání zmrzliny se dítěti jistě povede vykouzlit si kolem pusinky slušivé vousy. Neutírejte mu je, ale nechte ho, ať si je olíže jazykem.

  • Foukejte!

Dítě se naučí našpulit rty a zapojí celou oblast kolem úst. Můžete foukat do kuličky z papíru a snažit se ji dostat ze stolu nebo zkuste foukáním nadzvednout lehké peříčko.

  • Bublejte!
K TÉMATU  Televize může posloužit jako učebnice. O filmech je ale třeba podle odborníků s dětmi mluvit

Hračkou do vany se může stát i obyčejné brčko. Jen nechejte dítě, ať se s ním pokusí co nejvíc zabublat. Brčko by mělo uchopit pomocí rtů a netisknout ho zuby. Vyzkoušejte i bublání do vody bez brčka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Dorty máme spojené hlavně s narozeninami, ale sladký dezert si rády dopřejeme klidně jen tak. Sladká snídaně nebo kávě, malá sladkost z cukrárny přece neuškodí. Tyhle překrásné dorty přímo volají o to nechat se vyfotit, a člověku se do nich nechce ani krájet, jak jsou perfektní. Stejně ale nakonec neodoláte.
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Znáte ten pocit, kdy se probudíte a první sluneční paprsky už jemně kloužou po parapetu? Jaro je zkrátka jiné. Nese v sobě naději, nové začátky, víc světla, víc radosti. A také – každoroční změnu času, která letos připadá na neděli 30. března. V noci ve 2:00 se ručičky posunou na 3:00, což znamená jediné: vyspíme se o hodinu méně, ale dny se rázem prodlouží.
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Výběr článků

Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Vztah by měl být přístavem, kde se cítíme milované, pochopené a propojené. Přesto mnoho žen zažívá chvíle, kdy se cítí osamělé – dokonce i vedle svého partnera. Osamělost ve vztahu je běžným, ale často nepochopeným problémem. Proč k ní dochází? A co můžeme udělat, abychom znovu našly blízkost a radost?

Nepřehlédněte

Každý rok 5. prosince vstupuje do českých domácností trojice postav – Mikuláš, čert a anděl. Svátek svatého Mikuláše, inspirovaný legendou o jeho štědrosti, má dlouhou tradici, kterou si většina z nás spojuje s dětstvím. Ale zatímco Mikuláš a anděl přinášejí nadílku a pochvaly, čert zůstává postavou, která děsí. Je ale dnes opravdu nutné děti strašit představou pekla, aby „byly hodné“? Nebo je čas se na tuto tradici podívat jinak?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek