Co zvážit před sazením?
Zahradníci by před nákupem sazenic růží měli zjistit, kde je nejlepší tuto plodinu zasadit a poté provést přípravné práce. Je vhodné se také rozhodnout o druhu a odrůdě na základě klimatických podmínek oblasti. Jak tedy pěstovat růže na své zahradě? A co vlastně vyžaduje ke svému bezproblémovému životu?
Tato květina má velmi ráda sluneční světlo, takže místo by mělo být nestíněné, nejlépe na východní straně. To umožní, aby rosa ráno vyschla, čímž se sníží riziko vzniku plísní. V případě nedostatku slunce květina špatně roste a později začíná trpět různými chorobami.
Přece ji chcete mít na očích
Také zvolte takové místo, které bude dobře viditelné. Snažte se je umístit tam, kde budou mít růže kolem sebe dostatek prostoru. Je to vhodné především pro vás, protože růže přeci jen mají trny a chcete od nich přeci jen procházet trochu dál. Pokud máte více růží, doporučuje se je zasadit v jedné řadě, což zjednodušuje přístup k nim.
Jak pěstovat růže? Jde se na to!
Vykopejte díru třikrát větší, než jsou kořeny rostliny, ideálně 40x40x40 cm. Je zapotřebí velký objem, aby se díra naplnila úrodnou půdou. Pokud růže postrádá výživu, má problém s přezimováním. Pro půdu zvolte kompost nebo tři roky uležený hnůj a smícháme ho s obyčejnou zeminou. Přidejte dvě sklenice popela a hrst superfosfátu. Směs důkladně promíchejte. V prvních dnech růže udržujte ve stínu, protože jejich listy by se mohly spálit, dokud se kořeny neusadí.
Rok je dlouhý, zima tvrdá
Úrodnost půdy lze samozřejmě zvýšit aplikací hnojiv a minerálů. Nicméně byste neměli pěstovat růži na stejném místě déle než 7-8 let, protože rostlina během tohoto období vypustí půdu. Nové keře budou postrádat živiny pro silný a zdravý růst. Jarní výsadba začíná v polovině dubna, půda musí být zbavena zimních mrazů.
A co na podzim? V tomto období je nutné růže ostříhat, aby přečkaly třeskutou zimu. Udělejte tak v rozmezí 5–8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky.
Péče o růže jim dodá na kráse
Aby byly květiny krásné a zdravé, potřebují vhodné podmínky pro svůj růst. Správná péče je jednou z hlavních složek, která vede k tomu, že květina svého majitele potěší krásnými a voňavými květy. Především je třeba mít na paměti, že z vysoké vlhkosti se aktivně vyvíjejí plísňové choroby a při aktivním slunečním světle květinové záhony zase vyschnou.
Doporučená frekvence zavlažování v suchém létě je jednou za 5 dní, pokud nepršelo. V této kráse kořenový systém proniká dostatečně hluboko do půdy a může se živit spodními vrstvami. Pro jeden keř stačí 2–3 kbelíky usazené teplé vody.
Co na zimu?
Klíčová je péče o rostlinu po celý rok. Pravidelně odstraňujte plevel a jemně okopávejte půdu kolem rostliny. Na jaře je dobré použít hnojiva obsahující dusík. Růže milují také přírodní hnojení, jako je hnůj, kompost. Na zimu pak nezapomeňte svou krásku ostříhat a ukrýt, protože může zmrznout. K tomu bude stačit zakrýt základnu růže kopečkem půdy o výšce zhruba 15 cm a shora ji zakryjte smrkovými větvemi. Pomůžete tak příznivě přenést zimování.
Typy růží pro vaši zahradu
Jaké jsou vůbec nejběžnější typy růží vhodné na zahradu? Odrůd je přirozeně nepřeberné množství, a lidé často tíhnou jen k několika z nich. Avšak to nejobyčejnější dělení typů je na růže záhonové, sadové, pnoucí půdopokryvné, miniaturní, botanické a mnohokvěté. Př jejich výběru záleží jen na vás, jakým vlastnostem dáte přednost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná