Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
jak pěstovat rajčata
Vypěstujte si domácí rajčata. (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Rajčata jsou blahodárná pro naše zdraví

Rajčata pěstují české hospodyně už po staletí, mezi ty nejlepší vlastnosti rajčat patří skvělá chuť i pozitivní účinky na lidské tělo a zdraví. Jak pěstovat rajčata?

Rajčata pomáhají k:

  • skvělému zraku,
  • lepšímu zažívání,
  • snižují krevní tlak i vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

To je několik důvodů, proč tento druh zeleniny zařadit do svého denního jídelníčku a doma si vypěstovat vlastní úrodu rajčat.

Jak probíhá výsadba rajčat?

Nejlepším způsobem výsadby je sázení již připravených sazenic. Ty si můžete připravit v pohodě doma za oknem na parapetu, nebo si je již hotové a připravené na výsadbu koupit. Vyberte pro výsadbu rajčat dostatečné slunné místo a nezapomeňte, že je nutné s výsadbou počkat až po období ranních mrazíků.

Nejlepším časem pro výsadbu rajčat je přelom měsíců dubna a května. Než budete sazenice sázet, ujistěte se, že jsou jejich kořeny vlhké a mají dostatek vláhy, předejdete tak možného uhynutí ještě před zakořeněním. Důležité je zvolit správný druh hnojiva, který zeminu dobře prokypří a dodá jí dostatek všech potřebných živin.

Každá sazenice potřebuje svůj vlastní prostor

Pro každou sazenici je velmi důležitý prostor ve svém okolí, proto vzdálenost mezi rajčaty udělejte při výsadbě dostatečnou. Zasadit každou sazenici můžete poměrně dost hluboko, až k prvnímu patru listů. Po zasazení nezapomeňte hojně zalévat.

Tato zelenina roste do velké výšky, avšak její stonek není příliš silný. Proto každá sazenice potřebuje vlastní oporu. Nejlépe vám poslouží dřevěný dlouhý klacek nebo kovová tyčka. Oporu přivažte malým provázkem v dolní části a horní části ke stonku rajčete. Vyvarujete se tak možnému zlomení zeleniny.

U vysokých rajčat nezapomeňte na oporu

Oporu můžete uvázat až ve chvíli, kdy sazenice trochu povyroste – a mohlo by jí hrozit zlomení pod vlivem silnějšího větru. Důležitým faktorem pro správné pěstování rajčat je také odlamování nově narostlých výhonů. Boční výhony totiž rajčatům ubírají na energii a vaše úroda by mohla být o něco menší, než chcete.

K TÉMATU  Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Proto nezapomeňte jednou za čas odlámat veškeré výhony po stranách stonku.

U bočních výhonů nepoužívejte k odřezávání nůž, díky odříznutí může dojít k přenosu bakterií nebo dalších škůdců. Nejlepší způsob je přirozené odlamování.

Jak zalévat rajčata?

Odpovědí je pravidelnost a hojnost. Zalévejte je přímo ke kořenům, a nejlépe hned ráno nebo naopak na večer, vždy alespoň jednou denně. Nezalévejte rajčata na listy nebo z výšky. Jedině s pravidelnou závlahou se vyhnete popraskaným, nesouměrným a nevzhledným rajčatům.

Naopak příliš časté zalévání velkým množstvím vody rajčatům tak škodí. Dejte si pozor na přelití, díky němu můžou kořeny začít hnít a celá rostlina pomalu umírat. Zaléváním na listy také vystavíte svá rajčata riziku napadení škůdci.

Pro rajská jablíčka je důležitá dobrá půda

Aby vaše zemina byla stále dostatečně kypřená a plná živin, můžete ji podpořit klidně jednou za čtrnáct dní zálivkou z hnojiva. Ta vám pomůže udržet půdu maximálně vyživenou a v té nejlepší formě pro skvělou rajčatovou úrodu.

Nejčastěji rajčatům hrozí možné plísně nebo choroby, tou nejběžnější je typická plíseň bramborová. Poznáte ji podle šedého zbarvení listů a postupného usychání celé rostliny. Pokud se ale preventivně vyhnete chorobám a dodržíte veškeré postupy, pak bude vaše úroda krásná, plná vitamínů a chutná pro každou letní svačinku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Tyhle zapletené účesy ocení spíše mladší generace. Všechny jsou hotové během minut, takže je můžete mít na hlavě hned, než ráno vyrazíte na autobus.
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
Herečka Courteney Cox, známá především díky své roli Moniky Gellerové v kultovním seriálu Přátelé, oslavila své 60. narozeniny. Oslava proběhla v úzkém rodinném kruhu a herečka se podělila o některé momenty na svých sociálních sítích. Courteney Cox stále září, což potvrzují její fanoušci po celém světě. Kariéra

Výběr článků

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Zdá se vám, že se váš život nevyvíjí tím správným směrem? Zarazili jste se v určitém bodě, odkud se vám nedaří pohnout ani o píď? Řešení je celá řada. Je na vás, které si nakonec zvolíte. Já zkusila koučink a dodnes nelituji!

Nepřehlédněte

Oválné vany i umyvadla, dřevěné podlahy nebo přiznaný beton, a také všudypřítomná šedá barva podlahy nebo obkladů. To jsou koupelnové trendy pro rok 2019.
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek