Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Jak nám sluchátka ničí zdraví?

Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
sluchátka zdraví
Prospívají sluchátka zdraví nebo mu škodí? (foto: 123RF)

26. 10. 2021

Nejdůležitější roli hraje izolace od okolních zvuků

Nekvalitní sluchátka mohou škodit zdraví a vyznačují se především zhoršenou kvalitou zvuku. Hlasitost sluchátek, do nichž si pustíme hudbu či mluvené slovo, máme tendenci zvyšovat, pokud nás ruší okolní zvuky zvenčí. A čím vyšší hlasitost v uších máme, tím pro nás představují vyšší riziko. I proto se vyplatí investovat do dražších pecek či klasických sluchátek. Lépe izolují zvuk a tudíž je můžeme mít puštěná na nižší hlasitost.

V tomto případě ale riziko zase představuje to, že téměř nevnímáme okolní zvuky. To může být při přecházení silnice velmi nebezpečné.

Špatný odhad vzdálenosti

Navíc se všemi sluchátky máme velmi zkreslený pojem o vzdálenosti, což představuje problém nejenom pro vás, kdy třeba špatně odhadnete vzdálenost automobilu, autobusu nebo tramvaje či vlaku při přecházení, ale rovněž je to problém i pro řidiče. Pokud nosíte pecky, řidiči je zpravidla nevidí, a proto také z vaší strany nečekají žádné nebezpečí. Jakmile ale začnete uprostřed silnice zmatkovat, jenom velmi ostřílený řidič nezačne zmatkovat spolu s vámi. Pak je neštěstí hned na světě.

Výhody a nevýhody `pecek`

Existují i takzvaná in-ear sluchátka se silikonovým nebo pěnovým nástavcem, která se zasouvají do zvukovodu. Jsou velmi dobře zvukově izolovaná, proto není třeba pouštět hlasitost na maximum a tudíž vám neničí zvuk tolik jako jiná sluchátka, ale jsou nebezpečná právě tím, že v nich okolní zvuky zkrátka neslyšíte.

Nejlepší řešení?

Ideální na nošení venku jsou sluchátka ve tvaru mušle, tedy klasická, která nosíme na hlavě. Většinou jsou vyrobena ze zvukově propustného materiálu, to znamená, že na sobě mají mřížku nebo dírkování. Díky tomu není jejich akustický tlak tak velký jako v případě `pecek`. Také dobře izolují, ale ne tak dokonale, abyste byli od okolního prostředí zvukově odříznuti zcela.

K TÉMATU  Ondřej Ruml: Nové album Zapomenutý příběh je pro mě naprosto zásadní deska!

Decibely jsou rozhodující

Zejména mladí lidé mají však tendenci pouštět si sluchátka na co nejvyšší hlasitost. Některé přístroje dokonce umožňují pustit si hudbu, která má hlasitost přes sto decibelů, a to už je pro naše uši hotová pohroma, která může vést až k trvalému poškození sluchu. Jste-li zvyklí poslouchat zvuk ze sluchátek, jejichž hlasitost máte nastavenou na 75 %, znamená to, že do uší vám jde zhruba 85 decibelů, a to už také není úplně v pořádku.

Naštěstí dnešní přístroje už z velké části disponují nastavením maximální hlasitosti, kterou lze zabezpečit heslem. Telefony i přehrávače vás rovně upozorní na to, že se pohybujete na hranici bezpečné hlasitosti.

Dodržujte ušní hygienu

Nebezpečná může být rovněž ušní infekce, která nezřídka pochází právě ze sluchátek. V uších se nám kumuluje ušní maz, který v kombinaci se sluchátky také může nadělat pořádnou paseku. Čas od času sluchátka půjčujete ostatním členům rodiny nebo přátelům? Nedělejte to. Dodržujte ušní hygienu, která je stejně důležitá jako hygiena celého těla. Alespoň jednou za pár dní si sluchátka vyčistěte navlhčeným bavlněným hadříkem s trochou alkoholu nebo dezinfekčního přípravku.

Pískání v uších na doživotí?

Tinnitus je jednou z možných chorob, které jsou spojené s příliš vysokou hlasitostí sluchátek. Přitom nejde o nijak vzácnou nemoc. Právě naopak, v dnešní v době je tinnitus lékaři diagnostikovaný čím dál častěji a to zejména mladým lidem, včetně dospívajících. A co tinnitus vlastně je?

Jde o neustálé pískání či zvonění v uších, které je způsobeno dočasným nebo trvalým poškozením takzvaných kochleárních vlasových buněk. Není radno ho podceňovat, protože jakmile jednou tinnitus máte, zbavujete se ho jen velmi těžko. Navíc mnoha lidem způsobuje i psychické problémy, neboť celodenní pískání v uších snese jenom málokdo.

K TÉMATU  Soutěžíme o dvoje moderní sluchátka Trust v retro stylu pro mobilní zařízení i počítač. Co musíte udělat, abyste vyhrály?

Nechte si udělat test

Už před pár lety přišli vědci na to, že každý desátý Evropan má potíže se sluchem, ale nemohou za to samozřejmě jen sluchátka. Proto je dobré zajít si na vyšetření, které vám provedou na ORL. Pokud se vám ale k lékaři nechce, můžete si udělat i online samotest. Ten však samozřejmě není tak přesný jako podrobné lékařské vyšetření. Díky němu ale zjistíte, jak rozumíte slovům, když je v okolí nadměrný hluk nebo v jaké frekvenci jste schopni slyšet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Sváteční výzdobu milujeme a nápadů na nové prvky není nikdy dost. Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů snadno vyrobíte z toho, co máte doma po ruce. Tyhle roztomilé kousky jsou jako stvořené pro spolupráci s dětmi. Inspirujte se pro své vlastní nápady!
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Nespavost je problém, který trápí mnoho z nás. Bohužel nad tímto problémem máme tendenci jen mávnout rukou. To přejde - říkáme si. Jenže takzvaná insomnie může mít negativní dopad nejen na fyzickou stránku člověka, ale především na jeho psychiku, zejména pokud mluvíme o dlouhodobém problému.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Suchý šampon, to je pomocník mnoha z nás, o kterém jste už jistě slyšely. Jak s ním ale pracovat, aby se skutečně stal vaším přítelem do nepohody? Naučte se to!
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Výběr článků

Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Do kin se chystá neobvyklý český film První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Tvůrci v čele s režisérem Janem Haluzou chtějí ukázat, že akční film může vzniknout i v českém prostředí. O čem bude a co prozradil sám Mádl?

Nepřehlédněte

Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek