Nejste fanoušek přezdobenosti a kýče? Upřednostňujete čisté pravidelné linie, masivnost a přírodnost nebo minimalismus? Jásejte! Právě jste objevili styl přímo pro vás. O jaký se jedná? Industriální styl.
Čím je industriální styl charakteristický?
Rozhodně zde nehledejte křiklavé barvy, volánky či zbytečné dekorace na každém rohu. Industriální styl je, jak již název napovídá, především o „drsném“ průmyslovém vzhledu. Předlohou byly pracovní haly, cihlové a oprýskané zdi, neopracované podlahy a viditelná vzduchotechnika, radiátory nebo dráty elektrického proudu.
Nejpoužívanějšími materiály jsou dřevo, sklo, kovy či beton. Paleta barev je velmi střídmá – šedá, černá, bílá s odstíny dřeva. Zkušení designeři oživují vnitřní prostory tlumenými, ale stále přírodními barvami jako je žlutá, zelená či velmi tlumená červená. Interiéry v tomto stylu jsou vzdušné, minimalistické, a především praktické a snadné na údržbu. Díky těmto aspektům se industriální styl těší oblíbenosti především mezi mladými. Hodí se hlavně do prostorných místností s velkými okny.
Jak si tedy vytvořit industriální domácnost?
Kvalitní bytelný nábytek
Industriální styl je typický svým drsným vzhledem. Základ je nábytek. Nevybavujte místnosti levnými a nekvalitními kusy ze švédských bytových obchodů. Vsaďte raději na kvalitní dřevěný robustní vzhled. Čím výraznější struktura, tím lepší celkový dojem. Zarazit vás může vyšší pořizovací cena nábytku, avšak si může být jistí, že životnost takých kusů bývá několik desítek let. Nebojte se být kreativní a využijte například i staré palety k výrobě postele, gauče či odkládacího stolku.
Černá je dobrá
Dřevěné vybavení bývá doplněno o kov. Sahejte vždy po černém kovu. Vizuálně nejlépe funguje se strukturou dřeva a udělá vám největší parádu v interiéru. Doplňků z černého kovu v industriálním stylu se rozhodně nebojte. Zakomponujte ho nejen do nábytku, ale i do praktických doplňků. Lampa, květináče, kliky a kování u dveří, váza či rám na obraze. Na detailech záleží. Minimalismus je založený na dokonale zvolených detailech, které dotváří celek.
Nevšednost je na místě
V industriálním stylu není žádoucí, abyste dekorace, které použijete, vídala i u dalších kamarádek. Toho nejlepší výsledku dosáhnete především originalitou. Navštěvujte pravidelně bazary, starožitnosti nebo bleší trhy. Ty jsou ideálním místem k nalezení nevšedních doplňků do bytu. Raději interiér zařizujte postupně. Nechcete ukvapeně nakoupit dekorace a následně litovat a muset měnit za líbivější. Poděkuje vám i vaše peněženka.
Zapojte zlaté české ručičky
Že nejste na výstřední designové kousky? Nebo si je nemůžete finančně dovolit? Nevadí. Vsaďte na jednoduchost, ale stálou atraktivitu. Mnohé kousky si lze vyrobit svépomocí doma. Stačí se poohlédnou ve sklepě nebo na půdě, oprášit, přebrousit, přelakovat či nabarvit a tadáá – nový originální doplněk je na světe. Nestál vás více než trochu námahy, času a pár drobných. Neřadíte se mezi nejšikovnější? Také nevadí, šmouhy, oprýskanost a nedokonalost je vítána.
Světlo je váš přítel
Tak jako velké otevřené pracovní haly byly opatřené velkými okny, kterými pronikalo mnoho světla, tak i vaše industriální místnost by měla být dokonale prosvětlená. Zapomeňte na těžké a velké závěsy. Naopak nechte okna holá, čímž docílíte velkého průniku světla. Interiér tak nebude působit pochmurně. Pokud však potřebujete stínidlo v okně, sáhněte po žaluziích. Jsou perfektní kombinací designu i praktičnosti. Ve večerních a nočních hodinách dostatek světla podpořte černými kovovými lampami a lustry. Můžete nechat ze stropu vyset samotnou žárovku bez stínidla.
Okouzlil vás industriální styl také?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT