Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Imunita
Zdravé produkty přírody pro posílení imunity. Perfektní pomocníci při nachlazení.

16. 03. 2020

16. 03. 2020

Zdravý a pestrý jídelníček, dodržování pitného režimu, dodržování hygienických zásad, dostatek aktivního pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek kvalitního spánku a málo stresu, to jsou základní doporučení pro podporu našeho zdraví. Imunitu lze ale také podpořit konzumací některých potravin.

Probiotika

Co jsou vlastně ona probiotika, která jsou našemu zdraví tak prospěšná? Probiotika jsou tělu prospěšné bakterie, žijící v našich střevech, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Probiotika pomáhají posilovat naši imunitu a pomáhají nám bránit se proti infekcím. Začít užívat probiotika není nikdy pozdě.

Pokud už vás nějaká choroba zchvátila, zařaďte probiotika do jídelníčku, protože vám pomohou urychlit rekonvalescenci a zmírnit projevy onemocnění. Probiotika lze nalézt v mnoha potravinách, které máte běžně v lednici, např. zelí, jogurty, sýry, kefíry aj.

Česnek

Že je na našem seznamu top potravin, které dokážou podpořit imunitu, asi nikoho nepřekvapí. Česnek je léty prověřené a oblíbené přírodní antibiotikum. Česnek je nezbytným pomocníkem při rýmě, kašli a nachlazení.

Česnek působí také proti mnoha bakteriálním a virovým infekcím. Zdraví prospěšnou látkou v česneku je alicin, zlepšující schopnost buněk imunitního systému. Pokud nevíte, co k večeři, dejte si třeba topinky s česnekem a vaše imunita vám bude vděčná.

Imunita
Česnek je velmi důležitou potravinou pro iminutu. (zdroj foto: pixabay.com)

Zázvor a imunita

Gingerol, účinná látka obsažená v zázvoru, má antimikrobiální vlastnosti, pomáhá snižovat růst bakterií, plísní a salmonel. Zázvor je vhodné užívat v rámci preventivních opatření ještě před tím, než samotná infekce organismu propukne. Vhodný je jak do čaje, tak jako součást mnoha pokrmů. Zázvor je užíván také jako pomocný prostředek při nevolnosti, zejména zvracení.

Imunita
Zázvor je velmi známým pomocníkem imunity. (zdroj foto: freepik.com)

Citrony, pomeranče a jiné citrusové plody

Když cítíme, že na nás „něco leze“ jako první sáhneme po citronech. Citrusové plody jako citrony, pomeranče, mandarinky, grepy obsahují velké množství vitamínu C. Vitamín C, silný antioxidant, je snad nejznámější prostředkem na podporou imunity. Vitamín C pomáhá svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky udržet organismus ve formě.

K TÉMATU  Kdo je Pamela Reif? Německá Barbie, co vybudovala fitness impérium

Papriky

Nejen citrusové plody jsou plné „céčka“. Jako bohatý zdroj vitamínu C jsou zejména papriky. Nepatříte-li mezi milovníky paprik, sáhnout můžete také po jiné zelenině, např. rajčatech, brokolici a listové zelenině. Papriky jsou výborné do zeleninových salátů, ale chutnají i samostatně jako svačina a je jedno, kterou barvu papriky zvolíte, protože zdravé jsou všechny.

Ořechy

Mnohé možná překvapí, že skvělým pomocníkem na podporu imunity jsou oříšky a jiná semena. Selen, měď, vitamín E a zinek v nich obsažené jsou nezbytné pro naši imunitu. Díky nim by totiž náš imunitní systém nemohl správně a dostatečně fungovat. A jaké ořechy a semena odborníci doporučují?

Je jedno, sáhnete-li po sezamových semínkách, mandlích, kešu, para nebo po dýňových či slunečnicových, vhodné jsou všechny. Ořechy a semena jsou kromě toho také užitečným zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých tuků. Pokud rádi mlsáte, mlsejte zdravě a dopřejte si ořechy. A chcete-li se odměnit, můžete i v kvalitní hořké čokoládě.

Brokolice

I když brokolice zejména u dětí příliš oblíbená není, pokuste se ji zařadit do jídelníčku. Brokolice obsahuje nejen vitamín C, ale také vitamíny A, E, B1, B2, B9, antioxidanty a vlákninu. Z minerálních látek je bohatým zdrojem draslíku, fosforu, vápníku. Brokolici mnozí konzumují vařenou, ale konzumace je možná i v syrovém stavu. Díky tělu prospěšným látkám pomůže podpořit váš imunitní systém.

Imunita
Na imunitu pomáhá především zelenina. (zdroj foto: pixabay.com)

Imunita a kokosový olej

Kokosový olej pomáhá působit proti celé řadě virových, bakteriálních a houbových infekcí. Nevíte-li, jak kokosový olej uplatnit v kuchyni, odpověď je jednoduchá. Kokosovým olejem lze snadno nahradit máslo a jiné tuky. Uplatní se jak při vaření, tak při pečení.

Zdroj: medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Vyrážíte ven, ale nestíháte si upravit vlasy? Tyhle snadné a chytré vychytávky vám pomohou vytvořit na hlavě účes podle vašich představ. Účesy jsou hotové za chvilku a potřebujete k nim jen to, co máte v koupelně. Zkuste se inspirovat těmito postupy.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.

Výběr článků

Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?

Nepřehlédněte

Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek