Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Imunita
Zdravé produkty přírody pro posílení imunity. Perfektní pomocníci při nachlazení.

16. 03. 2020

16. 03. 2020

Zdravý a pestrý jídelníček, dodržování pitného režimu, dodržování hygienických zásad, dostatek aktivního pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek kvalitního spánku a málo stresu, to jsou základní doporučení pro podporu našeho zdraví. Imunitu lze ale také podpořit konzumací některých potravin.

Probiotika

Co jsou vlastně ona probiotika, která jsou našemu zdraví tak prospěšná? Probiotika jsou tělu prospěšné bakterie, žijící v našich střevech, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Probiotika pomáhají posilovat naši imunitu a pomáhají nám bránit se proti infekcím. Začít užívat probiotika není nikdy pozdě.

Pokud už vás nějaká choroba zchvátila, zařaďte probiotika do jídelníčku, protože vám pomohou urychlit rekonvalescenci a zmírnit projevy onemocnění. Probiotika lze nalézt v mnoha potravinách, které máte běžně v lednici, např. zelí, jogurty, sýry, kefíry aj.

Česnek

Že je na našem seznamu top potravin, které dokážou podpořit imunitu, asi nikoho nepřekvapí. Česnek je léty prověřené a oblíbené přírodní antibiotikum. Česnek je nezbytným pomocníkem při rýmě, kašli a nachlazení.

Česnek působí také proti mnoha bakteriálním a virovým infekcím. Zdraví prospěšnou látkou v česneku je alicin, zlepšující schopnost buněk imunitního systému. Pokud nevíte, co k večeři, dejte si třeba topinky s česnekem a vaše imunita vám bude vděčná.

Imunita
Česnek je velmi důležitou potravinou pro iminutu. (zdroj foto: pixabay.com)

Zázvor a imunita

Gingerol, účinná látka obsažená v zázvoru, má antimikrobiální vlastnosti, pomáhá snižovat růst bakterií, plísní a salmonel. Zázvor je vhodné užívat v rámci preventivních opatření ještě před tím, než samotná infekce organismu propukne. Vhodný je jak do čaje, tak jako součást mnoha pokrmů. Zázvor je užíván také jako pomocný prostředek při nevolnosti, zejména zvracení.

Imunita
Zázvor je velmi známým pomocníkem imunity. (zdroj foto: freepik.com)

Citrony, pomeranče a jiné citrusové plody

Když cítíme, že na nás „něco leze“ jako první sáhneme po citronech. Citrusové plody jako citrony, pomeranče, mandarinky, grepy obsahují velké množství vitamínu C. Vitamín C, silný antioxidant, je snad nejznámější prostředkem na podporou imunity. Vitamín C pomáhá svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky udržet organismus ve formě.

K TÉMATU  Stop plýtvání v kuchyni: 13 tipů, jak využít zbytky a vytvořit z nich dobroty

Papriky

Nejen citrusové plody jsou plné „céčka“. Jako bohatý zdroj vitamínu C jsou zejména papriky. Nepatříte-li mezi milovníky paprik, sáhnout můžete také po jiné zelenině, např. rajčatech, brokolici a listové zelenině. Papriky jsou výborné do zeleninových salátů, ale chutnají i samostatně jako svačina a je jedno, kterou barvu papriky zvolíte, protože zdravé jsou všechny.

Ořechy

Mnohé možná překvapí, že skvělým pomocníkem na podporu imunity jsou oříšky a jiná semena. Selen, měď, vitamín E a zinek v nich obsažené jsou nezbytné pro naši imunitu. Díky nim by totiž náš imunitní systém nemohl správně a dostatečně fungovat. A jaké ořechy a semena odborníci doporučují?

Je jedno, sáhnete-li po sezamových semínkách, mandlích, kešu, para nebo po dýňových či slunečnicových, vhodné jsou všechny. Ořechy a semena jsou kromě toho také užitečným zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých tuků. Pokud rádi mlsáte, mlsejte zdravě a dopřejte si ořechy. A chcete-li se odměnit, můžete i v kvalitní hořké čokoládě.

Brokolice

I když brokolice zejména u dětí příliš oblíbená není, pokuste se ji zařadit do jídelníčku. Brokolice obsahuje nejen vitamín C, ale také vitamíny A, E, B1, B2, B9, antioxidanty a vlákninu. Z minerálních látek je bohatým zdrojem draslíku, fosforu, vápníku. Brokolici mnozí konzumují vařenou, ale konzumace je možná i v syrovém stavu. Díky tělu prospěšným látkám pomůže podpořit váš imunitní systém.

Imunita
Na imunitu pomáhá především zelenina. (zdroj foto: pixabay.com)

Imunita a kokosový olej

Kokosový olej pomáhá působit proti celé řadě virových, bakteriálních a houbových infekcí. Nevíte-li, jak kokosový olej uplatnit v kuchyni, odpověď je jednoduchá. Kokosovým olejem lze snadno nahradit máslo a jiné tuky. Uplatní se jak při vaření, tak při pečení.

Zdroj: medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
Už šestý koučink se nesl hodně v duchu objevování respektive nenacházení osobních hranic Nely. Necháme ale na ní, aby vám ho popsala ze svého pohledu.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Streamovací platformy i po dlouhých měsících zažívají žně a myslíme si, že tento trend jen tak neutichne. Přece jenom se letošní rok ponese ve znamení pěkné porce seriálů, na které už fanoušci čekají roky.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Výběr článků

Zdá se, že se zloději poslední dobou spokojí s čím dál tím menší kořistí a způsobí větší škodu na dveřích a vybavení. Jak jim zabránit ve vloupání?
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.

Nepřehlédněte

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
V pražském Rudolfínu se odehrál večer plný emocí a překvapení, kde 31. ročník cen Český lev odhalil své hrdiny. Večer, kdy se historie prolínala s novou tvorbou, přinesl do popředí talent, který čekal na svůj okamžik čtyři desetiletí. Simona Peková, jejíž výkon ve filmu "Přišla v noci" ji vyřadil z řad nekorunovaných králů českého filmu, se stala symbolem večera. Zatímco "Bratři" si odnesli titul za nejlepší film, byl to právě seriál "Volha" a snímek "Bod obnovy", kdo dominoval počtem ocenění. Které momenty letošního ceremoniálu vás nejvíce oslovily a jaký film či umělec pro vás byl objevem roku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek