Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Hypermobilita může být příčinou vašich bolestí. Není výhra, když jste extrémně pružní

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
hypermobilita
Hypermobilita se projevuje obvykle nadměrným rozsahem kloubů.

13. 06. 2023

Pohyblivost kloubů se vyvíjí. Při hypermobilitě ale dochází k tomu, že se klouby pohybují jinak, než mají, což daný jedinec může poznat i sám. Aby se hypermobilita potvrdila, používá se k tomu srovnávání pohybu za pomoci takzvaných Brightonových kritérií nebo Beightonova skóre. Že se pohyb kloubu nachází někde za hranicí běžné normy, se pozná poměrně snadno.

Navíc jedinci, kteří trpí hypermobilitou se mnohem častěji zraní. Dochází u nich velmi pravidelně k drobným a opakovaným poraněním, která jsou dalším ukazatelem, že něco není v pořádku. Aby byla hypermobilita prokázána, provádí se jednoduchý test. Skládá se z pěti pohybů.

Jste hypermobilní?

Člověk musí přitáhnout palec k předloktí, ohnout malíček směrem ke hřbetu ruky, musí propnout lokty a kolena. Výsledek je jasný okamžitě, běžný jedinec, který hypermobilitou netrpí, se například nedokáže dotknout předloktí palcem. I u ostatních pohybů je pak patrné, že nejde o běžný pohyb, lokty a kolena se propnou více než do roviny a podobně.

hypermobilita
Dokážete tohle?

Že nejste nadměrně ohební ovšem ještě neznamená, že nemůžete být hypermobilní. Občas si totiž tělo vytvoří jakousi ”obranu”, aby udrželo všechno pohromadě. Přesnou diagnózu tedy určí zejména fyzioterapeut.

Jak hypermobilita vzniká?

Kolagenní vlákna mají obrovský vliv na funkčnost vaziva, jakmile pak dojde k nějakému poškození, jen těžko se vrací zpět do původního stavu a kondice. Dá se v podstatě říci, že hypermobilita vznikne tehdy, mají-li kolagenní vlákna nízkou hustotu. Nejčastěji je hypermobilita dána genetickými dispozicemi ale získat ji lze i během života. V ohrožení jsou sportovci, zejména pak ti, kteří začínají sportovat v už velmi nízkém věku. Ideální pro vznik hypermobility jsou sporty, kde klouby dostáváte za jejich běžné hranice (balet, gymnastika, krasobruslení).

Hypermobilita ale může vzniknout například jen v kloubech prstů, v tom případě jsou ohroženi hráči na strunné nástroje. U žen pak velmi často dochází k hypermobilitě během těhotenství, kdy tělo prochází velkými hormonálními změnami. Organismus i tělo se připravují na porod a v tom momentě může ženu ohrožovat i hypermobilita.

K TÉMATU  Chcete vidět ukázkový trénink celého těla? Předvede vám ho žena, které je 72 let, ale fyzicky je na tom lépe než mnozí třicátníci!

Rozlišujeme 4 typy:

  1. Lokální patologická hypermobilita postihuje jen některé klouby.
  2. Generalizovaná patologická hypermobilita bývá nejvíce u vrozených neurologických postižení.
  3. Konstituční hypermobilita je poruchou na úrovni stavby tkání a projevuje se striemi, křehkostí kůže, varixy, syndromem karpálního tunelu a velmi často u ní dochází k časté tvorbě podlitin, které nemají vážné příčiny.
  4. Posledním typem je hypermobilita, která se projevuje vlivem zaměstnání nebo právě nadměrným sportováním a zatěžováním těla a kloubů.

Jak se hypermobilita léčí a čemu se nemocný musí vyhýbat?

Jednotná léčba hypermobility neexistuje, každý postižený by se měl léčit individuálně vždy na základě doporučení lékaře. V podstatě jde ale o doživotní péči o tělo a využívají se při ní jak obecná pravidla a zvýšená obezřetnost, tak právě i individuální rady lékařů. Člověk s hypermobilitou by ale měl být v kondici a své tělo udržovat, k tomu je třeba dbát i na zdravý životní styl a stravu. Léčba se cílí na zlepšení kondice, na správnou koordinaci a posilování svalů.

baletka
Balet je sport, který může vést k hypermobilitě.

Hypermobilita ne vždy způsobuje velkou bolest, řada jedinců, kteří jí trpí, to ani nemusí pociťovat. Každý člověk s hypermobilitou pak může trpět úplně jinými obtížemi. Všem s hypermobilitou je ale doporučeno vyhýbat se švihovým aktivitám a především pohybům, které vyžadují jednostrannou zátěž. Je třeba dát si pozor i na nárazy. Aktivitám, u kterých hrozí právě riziko nárazů a pádů je nutné se co nejvíce vyhýbat.

Postižený hypermobilitou by se měl postupně naučit pohyby, které vedou ke správné ergonomii, a to jak v soukromém životě, tak v zaměstnání. Tedy i běžný pohyb by měl být vedený správně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Zdroje článku:
www.versusarthritis.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
Trápí vás povadlá pleť? Ráda byste zase vypadala o pár let mladší, ale nechcete se dát na milost plastickým chirurgům? Je tu i jiné řešení, které jsme pro vás testovali: Galvanická žehlička od Nu Skin.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Říká se, že muži všeobecně upřednostňují spíše ženy blondýnky a s dlouhými vlasy. Ale je tomu skutečně tak? Vážně černovlásky s krátkými vlasy nemají u mužů šanci?
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Hnízdečka pro miminka jsou důležitou součástí dětské výbavy. V čem tkví benefity dětského hnízdečka, kde kvalitní hnízdečko pro miminka pořídit a jak ho vybrat? Nejlepší řešení přináší obchod JUKKI. Tedy polský výrobce a prodejce produktů péče o děti, v jehož nabídce naleznete vše, co k péči o dítě potřebujete.
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
Novoluní ve znamení Lva přináší 4. srpna 2024 příležitost pro nové začátky a sebevyjádření. Využijte tento čas k reflexi svých cílů a možností, zatímco planeta Merkur se chystá na svou retrográdní fázi. Zjistěte, jaké rituály mohou podpořit vaše záměry a proč byste měli být opatrní při zahajování nových projektů.
Kapelu Maxim Trubulenc zasáhla nečekaná a hluboká ztráta. Ve věku 53 let náhle zemřel Daniel Vali, dlouholetý člen a obličej kapely. Jeho náhlý odchod způsobil vlnu zděšení a smutku mezi členy kapely i veřejností. Na sociálních sítích kapely se objevila fotka s datem úmrtí a později i dojemný snímek zpěváka, na který reagovali fanoušci četnými vyjádřeními soustrasti a vzpomínkami na jeho talent a osobnost.

Výběr článků

Čekáte na to, až špinavé hrnky od kávy, které se hromadí ve dřezu, umyje váš partner? Jestli nechcete čelit riziku rozchodu i úzkostným pocitům beznaděje, raději to vezměte do vlastních rukou. V sázce je až příliš mnoho!
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?

Nepřehlédněte

Minimalismus vznikl už v 50. letech minulého století. Od té doby prakticky nikdy zcela nezmizel. Jeho hlavními rysy jsou elementární jednoduchost a čistota. Beton v interiéru tuhle myšlenku dokonale splňuje. Prohlédněte si
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek