Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
hydratace
Ženy by měly přijmout alespoň dva a půl litru tekutin. Voda má samozřejmě vyšší úroveň hydratace než sladké limonády.

31. 05. 2022

Voda je klíčem k životu na zemi. Je to nejdokonalejší a nejvzácnější látka, jaká se zde na planetě nachází. S takovou úctou bychom k ní měli přistupovat. Vychutnejte si každou sklenici vody, kterou máte příležitost držet v ruce. Patřičná hydratace snižuje únavu, stres, zlepšuje myšlení. Voda je náš pohon.

Kolik vody potřebujeme?

Samozřejmě neexistuje jeden určitý vzorec pro to, kolik vody byste měli denně vypít. Toto množství se odvíjí od vašeho těla, zdravotního stavu, užívaných léčiv a dalších faktorů. Například některé nemoci nedovolují pít hodně vody, naopak nějaká léčiva zase vodu zadržují.

Nicméně existují doporučení pro to, kolik vody byste měli denně vypít:

  • Ženy by měly přijmout 2,7 l vody denně.
  • Muži by měli vypít 3,7 l vody denně.

Bez ohledu na to by hydratace měla být součástí vaší každodenní rutiny, nikoli něčím, čemu byste se měli stranit, i když vypijete doporučené množství denně.

Vyhýbejte se alkoholu, sladkým nápojům a kofeinu

Je až paradox, že některé tekutiny naše tělo spíše dehydrují. A jsou to právě silná káva, sladké limonády, pivo, víno a veškerý tvrdý alkohol, mléčné koktejly, energetické nápoje a další. Tyto nápoje jsou plné cukru, sodíku a dalších látek, které odvádějí vodu z tkání. Samozřejmě že třeba kávu si neodpustíte, a nemusíte se jí ani vzdávat, ale nenahrazujte jí čistou vodu. Stejně byste vždy měli dát před slazenou limonádou přednost vodě. V létě dvojnásob.

Ochlaďte se

Správná hydratace není jenom o pití vody, je to také o udržování tělesné teploty. Pokud je parné léto, volte lehké a prodyšné oblečení světlých barev. Také si odpusťte fyzicky náročné sporty, nebo je alespoň naplánujte na tu část dne, kdy je chladněji. Před sluncem vás uchrání klobouky či kšiltovky. Dělejte si v létě více přestávek na pití nebo se také můžete občas osvěžit vodou z rozprašovače.

K TÉMATU  Netradiční využití ústní vody. S jakými problémy si hravě poradí?
hydratace
V létě vám od horka uleví i všelijaké mlhy ve spreji. Stačí dát do lahvičky obyčejnou vodu z kohoutku.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vody

Pouze 80 % vody v našem těle pochází z tekutin. Zbylých 20 % tvoří potraviny. Nejvíce vody je samozřejmě obsaženo v ovoci a zelenině, nicméně největší přírodní zásobárnou vody jsou:

  • okurky
  • celer
  • rajčata
  • ředkvičky
  • papriky
  • květák
  • meloun
  • špenát
  • jahody
  • brokolice
  • grapefruity

Všechny obsahují nejméně 90 % vody.

Doplňujte vodu, když se potíte

Pokud sportujete nebo se třeba vydáte na výlet, je nutno myslet na to, abyste měli vždy dostatečný příjem vody. Musíte vzít v potaz to, jak rychle a jak moc se potíte, také jaká je vlhkost vzduchu a jak dlouho budete aktivní. Správná hydratace zahrnuje pití vody jak před výkonem, tak i během něj a po něm.

voda
Úroveň vaší hydratace závisí i na tělesné a sportovní aktivitě.

Ochuťte svou vodu

Pokud nejste zvyklí pít čistou vodu, udělejte si ji zajímavější. To samozřejmě neznamená přidat sirupy s velkým množstvím cukru, ale přírodní ingredience, jako je například okurek, bobulovité ovoce, pomeranč, citron, máta a další. Prostě pouze přírodní sladidla a žádné konzervační látky.

voda
Nemusíte pít jen vyloženě čistou vodu. Dejte si do ní mátu nebo ovoce a uvidíte, jak vám zachutná.

Vyzkoušejte také kokosovou vodu. Ta je bohatá na minerály, je plná draslíku, hořčíku, sodíku a vápníku, takže rychle doplní ztracené tekutiny a elektrolyty z cvičení a horkého vzduchu.

Užívejte probiotika

Naše tělo je semeništěm špatných bakterií. Jsou všude – v ústech, ve střevech, ale i v kůži. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v jogurtech a dalších kultivovaných potravinách a doplňcích stravy, a mohou pomoci zlepšit stav bakterií ve vašem těle. Užívání probiotik tak posílí váš imunitní systém, chrání ho před infekcemi, zlepší trávení a vstřebávání potravy a živin – včetně vody. Probiotika také pomáhají při stavech spojených s dehydratací, včetně průjmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.
Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Kapela Mirai si letos naplánovala svůj vlastní festival Summer Fest 2024. Nečekaná událost ale přerušila plány, když se frontman Mirai Navrátil ocitl v nemocnici po operaci. Fanoušci teď netrpělivě čekají na další informace a doufají v brzké zotavení svého oblíbeného zpěváka.
Horoskop na týden od 16. do 22. prosince 2024 přináší pohled na klíčové oblasti vašeho života. Co vás čeká v lásce, práci a financích? Objevte, jak vám horoskop pomůže připravit se na nové výzvy a příležitosti.

Výběr článků

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.

Nepřehlédněte

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek