Středa , 16. 07. 2025

Luboš

Chodíte sbírat houby? Přesvědčíme vás, proč s houbařením začít 

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
sbírat houby
Houbaření má na nás pozitivní účinky už při samotném sběru.

23. 08. 2022

Houbaření má dlouhou tradici

Už dlouhé roky platí, že chodit sbírat houby patří k nejoblíbenějším aktivitám nejen během léta. Mluvíme o koníčku, který má na českém území opravdu dlouhou tradici. Popularita houbaření se rozšířila v okamžiku, kdy se přišlo na to, že houby prospívají našemu zdraví.

Samozřejmě platí, že každá houba má svá konkrétní pozitiva, existuje však obecný výčet pozitivních přínosů těchto lesních „plodů”. Houby jsou například prevencí proti rakovině tlustého střeva nebo efektivně snižují krevní tlak. Podporují imunitu a zbavují tělo toxických kovů představujících nemalou zátěž.

Jděte se vyvětrat

Důvodů, proč chodit sbírat houby do lesa, je rovnou několik.

  • Člověk se nadýchá čerstvého vzduchu
  • Načerpá vitamín D ze sluníčka
  • Odpočine si od tíhy, kterou (nejen) internetový svět přináší
  • Navíc pobude sám se sebou, což jsou schůzky, jež jsou z hlediska osobnostního růstu vůbec nejdůležitější.

Jenže ne každý má na houbaření čas a ne každý v tom vidí pozitiva. Další část populace se ve sběru jedlých a nejedlých hub nevyzná. Takže pro ně chodí do obchodu.

houbaření
Houbaření je úžasný relax.

Pokud na houby zamíříte do obchodního domu, upněte svou pozornost na houby zvané shiitake. V současné době se k nám dováží (i když na málo místech v Česku se i pěstují) a lékaři jsou velmi doporučované.

Jejich výčet zdravotních benefitů totiž nezná mezí. Mluvíme o houbě, která podporuje imunitní systém člověka, je efektivní prevencí cévních mozkových příhod, navíc pomáhá při cukrovce a zpomaluje proces stárnutí. A v neposlední řadě si dokáže poradit se zahleněním, virovými infekcemi nebo ekzémy, které mohou člověku značně znepříjemnit den svým vzhledem i svěděním.

Jaké konkrétní druhy jíst?

Stejně jako se nejí všechny plody moře, nejí se ani všechny houby, na které při procházce lesem narazíte. Jestliže nejste ostřílený houbař, vezměte si s sebou knihu hub. Snáze rozeznáte, jestli jste narazili na pravák nebo nebezpečné muchomůrky, které jsou sice krásně červené a puntíkaté, ale smaženici z nich nedělejte.

K TÉMATU  Jak vyzrát na menopauzu

Mezi jedlé a velmi zdravé houby patří:

Hřib smrkový

Používá se už od dob tradičního lékařství, kdy se považoval za první pomoc při bolestech krční páteře. Pomáhá také od bolesti končetin nebo houseru, má navíc protizánětlivé účinky. 

Žampiony

Když v lese narazíte na žampiony, pravděpodobně jste si pořádně přivstali, protože před vámi ještě nikdo nebyl. Tento typ hub se totiž vysbírá prakticky ihned. Mluvíme nejen o velmi chutné houbě, ale také o zdravé a populární ingredienci do mnoha jídel. Jen málokdo ví, že se jedná o houbu s antibiotickými účinky, která navíc posiluje žaludek a slezinu. Dokonce se prokázalo, že má příznivý vliv na zahlenění, průjem nebo alergie, respektive astma.

Václavky

Pokud se rozhodnete vydat „na lov” václavek, musíte hodně přimhouřit oči. Protože tyto drobné houby jsou svými rozměry opravdu malé. Na druhou stranu jsou velice chutné a zlepšují prokrvení mozku, příznivě ovlivňují naše srdíčko a posilují nejen plíce, ale obecně celý zažívací trakt

Hlíva ústřičná

I když ji ne všichni mají rádi, nikdo jí neodpáře, že se jedná o velmi zdravý druh houby. Za své silné stránky považuje to, že snižuje cholesterol, také podporuje imunitní systém, zpomaluje stárnutí, dokonce pomáhá při celkovém vyčerpání nebo dlouhodobé a neutuchající únavě.

houba
Víte, jak houby správně zpracovat?

Houby lze zpracovat mnoha způsoby

Pokud vám jich v košíku dřímá rovnou několik, nabízí se otázka, jak houby vlastně zpracovat, aby však neztratily všechny ty úžasné živiny. Nejlepší je usušit je na vzduchu, mohou se ale také naložit v octovém nálevu, přihodit do polévky nebo uvařit v páře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste zarytí houbaři? Pak si jistě pochutnáte na masových kuličkách s omáčkou z lesních hub

Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Kdy si zajít na prodloužení řas? Kdy se naopak vyhnout operacím? Tento týden přinese opět spoustu zvratů. Zajímá vás, co vám hvězdy předpověděly? Přečtěte si horoskop krásy a duševního zdraví podle astroložky Nadi Šmídové.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.

Výběr článků

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.

Nepřehlédněte

Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek