Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Chodíte sbírat houby? Přesvědčíme vás, proč s houbařením začít 

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
sbírat houby
Houbaření má na nás pozitivní účinky už při samotném sběru.

23. 08. 2022

Houbaření má dlouhou tradici

Už dlouhé roky platí, že chodit sbírat houby patří k nejoblíbenějším aktivitám nejen během léta. Mluvíme o koníčku, který má na českém území opravdu dlouhou tradici. Popularita houbaření se rozšířila v okamžiku, kdy se přišlo na to, že houby prospívají našemu zdraví.

Samozřejmě platí, že každá houba má svá konkrétní pozitiva, existuje však obecný výčet pozitivních přínosů těchto lesních „plodů”. Houby jsou například prevencí proti rakovině tlustého střeva nebo efektivně snižují krevní tlak. Podporují imunitu a zbavují tělo toxických kovů představujících nemalou zátěž.

Jděte se vyvětrat

Důvodů, proč chodit sbírat houby do lesa, je rovnou několik.

  • Člověk se nadýchá čerstvého vzduchu
  • Načerpá vitamín D ze sluníčka
  • Odpočine si od tíhy, kterou (nejen) internetový svět přináší
  • Navíc pobude sám se sebou, což jsou schůzky, jež jsou z hlediska osobnostního růstu vůbec nejdůležitější.

Jenže ne každý má na houbaření čas a ne každý v tom vidí pozitiva. Další část populace se ve sběru jedlých a nejedlých hub nevyzná. Takže pro ně chodí do obchodu.

houbaření
Houbaření je úžasný relax.

Pokud na houby zamíříte do obchodního domu, upněte svou pozornost na houby zvané shiitake. V současné době se k nám dováží (i když na málo místech v Česku se i pěstují) a lékaři jsou velmi doporučované.

Jejich výčet zdravotních benefitů totiž nezná mezí. Mluvíme o houbě, která podporuje imunitní systém člověka, je efektivní prevencí cévních mozkových příhod, navíc pomáhá při cukrovce a zpomaluje proces stárnutí. A v neposlední řadě si dokáže poradit se zahleněním, virovými infekcemi nebo ekzémy, které mohou člověku značně znepříjemnit den svým vzhledem i svěděním.

Jaké konkrétní druhy jíst?

Stejně jako se nejí všechny plody moře, nejí se ani všechny houby, na které při procházce lesem narazíte. Jestliže nejste ostřílený houbař, vezměte si s sebou knihu hub. Snáze rozeznáte, jestli jste narazili na pravák nebo nebezpečné muchomůrky, které jsou sice krásně červené a puntíkaté, ale smaženici z nich nedělejte.

K TÉMATU  Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Mezi jedlé a velmi zdravé houby patří:

Hřib smrkový

Používá se už od dob tradičního lékařství, kdy se považoval za první pomoc při bolestech krční páteře. Pomáhá také od bolesti končetin nebo houseru, má navíc protizánětlivé účinky. 

Žampiony

Když v lese narazíte na žampiony, pravděpodobně jste si pořádně přivstali, protože před vámi ještě nikdo nebyl. Tento typ hub se totiž vysbírá prakticky ihned. Mluvíme nejen o velmi chutné houbě, ale také o zdravé a populární ingredienci do mnoha jídel. Jen málokdo ví, že se jedná o houbu s antibiotickými účinky, která navíc posiluje žaludek a slezinu. Dokonce se prokázalo, že má příznivý vliv na zahlenění, průjem nebo alergie, respektive astma.

Václavky

Pokud se rozhodnete vydat „na lov” václavek, musíte hodně přimhouřit oči. Protože tyto drobné houby jsou svými rozměry opravdu malé. Na druhou stranu jsou velice chutné a zlepšují prokrvení mozku, příznivě ovlivňují naše srdíčko a posilují nejen plíce, ale obecně celý zažívací trakt

Hlíva ústřičná

I když ji ne všichni mají rádi, nikdo jí neodpáře, že se jedná o velmi zdravý druh houby. Za své silné stránky považuje to, že snižuje cholesterol, také podporuje imunitní systém, zpomaluje stárnutí, dokonce pomáhá při celkovém vyčerpání nebo dlouhodobé a neutuchající únavě.

houba
Víte, jak houby správně zpracovat?

Houby lze zpracovat mnoha způsoby

Pokud vám jich v košíku dřímá rovnou několik, nabízí se otázka, jak houby vlastně zpracovat, aby však neztratily všechny ty úžasné živiny. Nejlepší je usušit je na vzduchu, mohou se ale také naložit v octovém nálevu, přihodit do polévky nebo uvařit v páře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste zarytí houbaři? Pak si jistě pochutnáte na masových kuličkách s omáčkou z lesních hub

Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Potřebujete trochu rozveselit? Leze na vás jarní deprese, nebo naopak podzimní splín? V tom případě není nic lepšího, než zasednout k televizi a pustit si něco třeskutě vtipného. Které komediální filmy a seriály jsou pro tento účel jako stvořené?
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
Podzimní únava může zpomalit vaši produktivitu, ale správná strategie vám pomůže zůstat soustředěná a plná energie. Naučte se, jak si vytvořit ideální prostředí pro práci, jak se vypořádat s únavou a zvýšit svou efektivitu nejen při práci z domova, ale i v každodenním životě.
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?

Výběr článků

Občas si stěžujeme na přebytečná kila, ale spousta z nás není ochotná s tím něco udělat. Pokud jste spokojená, je to v pořádku. Pokud si ale myslíte, že je to nemožné, inspirujte se těmito proměnami!
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová

Nepřehlédněte

Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek