Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
fixace hypotéky
Na jak dlouho zafixovat hypotéku? (zdroj foto: www.123rf.com)

06. 01. 2021

Získat hypoteční úvěr bylo ještě donedávna velice složité a velmi těžké. Jenže poté přišel nový typ onemocnění, kterou celou Českou republiku obrátil na ruby a s ní i všechna ustanovení nebo zákony. Česká národní banka se rozhodla zmírnit požadavky pro žadatele o hypotéku čili zpřístupnila hypoteční úvěry většímu množství lidí. Možnosti fixace hypotéky však zůstaly stejné.

Například došlo ke zrušení toho, že lze získat jen osmdesátiprocentní hypotéku. Mnohé banky mohou nabízet i devadesátiprocentní hypoteční úvěr. Také už tak nezávisí na výši příjmech. Neodvíjí se od ní totiž výše splátek, jako tomu bylo ještě donedávna.  

Ve zkratce lze tedy říct, že na hypotéku najednou dosáhne daleko větší množství lidí než dřív. Lidé si proto zjišťují své možnosti a snaží se rozhodnout, jaké fixační období by pro ně bylo nejideálnější.  

Co je to fixační období neboli fixace hypotéky? 

Na úvod je třeba definovat, co to vlastně je fixační období. Co to znamená? O co se jedná? Fixačním obdobím se rozumí doba, během které má klient zafixovanou úrokovou sazbu hypotéky. V tomto období je úrok neměnný, stejně tak se nemění výše splátek daného úvěru.  

Zároveň ale platí, že během tohoto fixačního období nelze splatit hypotéku předčasně, aniž by vám nebyly naúčtovány sankce a poplatky. Splatit hypotéku bez sankce je možné až po vypršení fixační doby. V této chvíli je také možné refinancovat hypotéku.  

Existuje krátké a dlouhé fixační období 

V současné době rozlišujeme dvě fixační období, a to krátké fixační období a dlouhé fixační období. Rozdílem mezi jednotlivými fixačními obdobími je především délka fixace.  

Krátké fixační období 

Pakliže budeme mluvit o krátkém fixačním období, mluvíme o období kratším než pět let. Pro krátké fixační období se většinou rozhodují jedinci, kteří chtějí ušetřit a kterým nevadí změny.  

K TÉMATU  Usilujete o vlastní bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku? Zkuste alternativní řešení

Krátká doba fixace (období je většinou dlouhé jeden či tři roky) je vhodná i pro žadatele, kteří si vyřizují hypotéku s příliš nevýhodným úrokem. Po uplynutí roku či tří je pravděpodobné, že úrok poklesne, tudíž nebudou dlouho sužováni vysokou úrokovou sazbou.  

Také se pro krátké fixační období rozhodují jedinci, jež chtějí v blízké budoucnosti nemovitost prodat.  

Dlouhé fixační období 

Co se týče dlouhého fixačního období, mluvíme v tomto případě o fixaci delší pěti let. Nejčastěji se setkáme s desetiletým fixačním obdobím nebo pak s třicetiletým fixačním obdobím, ale taktéž některé banky nabízí i dvacetileté nebo pětadvacetileté fixace. 

Dlouhé fixační období je vhodné především pro ty, kteří mají rádi jistotu a kteří nechtějí měnit své splátky a podobně. Přichází však v úvahu jedině v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby nízké, respektive kdy se hypotéka vyřizuje ve chvíli, kdy jsou hypoteční sazby skutečně výhodné.  

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? 

Je třeba konstatovat, že trh s nemovitostmi stejně jako trh s hypotečními úvěry prochází každým dnem spoustou změn. Ty se projevují jak na měnících se podmínkách pro žadatele o hypotéku, tak na hypotečních úrocích, jež se prakticky denně mění.  

V roce 2019 jsme se mohli setkat s úrokovými sazbami dosahujících až tří procent. To bylo sice hodně, na druhou stranu se jednalo stále o přijatelný úrok, který k hypotéce náležel. Aktuálně je úrok nižší, sahá pod dvě a půl procenta. Důvodem je nový typ onemocnění, který zkrátka přístup bank k žadatelům o hypotéky rapidně změnil.  

Banky nabízející hypoteční úvěry nemají za sebou zrovna dobrý rok. Analytici se navíc domnívají, že to nejhorší teprve přijde, jelikož ta pravá koronavirová krize přijde až letos. Se zvyšující se nezaměstnaností se bude snižovat zájem o koupi nemovitostí a banky tak budou přistupovat k razantním a dříve pro ně naprosto nemyslitelným krokům.  

K TÉMATU  Eva (25): Koupě bytu s partnerem. Ale jsem už zralá?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Těší na dárky, ale po rozbalení nejsou zrovna nadšené, když tam není to, co očekávaly. Tyhle děti jsou ale vděčné za cokoli! Jejich reakce vás rozehřeje.
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Zůstala byste i v zimě ráda věrná svým oblíbeným roztrhaným džínům, (plisovaným) sukním a společenským sakům? Jde to, pokud ovládáte jedno kouzlo.
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Agáta Hanychová opět sklízí sladké plody lásky! Po bouřlivých vztazích se vrací do manželského klubu, tentokrát s bývalým partnerem Miroslavem Dopitou. Jejich tajemná svatba rozproudila vlnu spekulací a gratulací. Co vedlo k tomuto překvapivému obratu a jaké tajemství ukrývá nový začátek Agáty? Je Agáta opět těhotná?

Výběr článků

Meditace pod palmami, za zvuku vln oceánu a s pohledem na sluncem zalitou hladinu. Láká vás jóga v tropech? Máme tipy, kam vyrazit!
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!

Nepřehlédněte

Když jsem potkala Petra, strašně se mi líbil a učaroval mi jeho úsměv, nadhled i smysl pro humor. Nikdy jsem ale necítila ty pověstné motýlky v břiše. Všem v okolí se ale líbil, dostal i mé rodiče a všichni si mysleli, že pro mě nemůže být vhodnější partner.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek