Sobota , 05. 04. 2025

Miroslava

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
fixace hypotéky
Na jak dlouho zafixovat hypotéku? (zdroj foto: www.123rf.com)

06. 01. 2021

Získat hypoteční úvěr bylo ještě donedávna velice složité a velmi těžké. Jenže poté přišel nový typ onemocnění, kterou celou Českou republiku obrátil na ruby a s ní i všechna ustanovení nebo zákony. Česká národní banka se rozhodla zmírnit požadavky pro žadatele o hypotéku čili zpřístupnila hypoteční úvěry většímu množství lidí. Možnosti fixace hypotéky však zůstaly stejné.

Například došlo ke zrušení toho, že lze získat jen osmdesátiprocentní hypotéku. Mnohé banky mohou nabízet i devadesátiprocentní hypoteční úvěr. Také už tak nezávisí na výši příjmech. Neodvíjí se od ní totiž výše splátek, jako tomu bylo ještě donedávna.  

Ve zkratce lze tedy říct, že na hypotéku najednou dosáhne daleko větší množství lidí než dřív. Lidé si proto zjišťují své možnosti a snaží se rozhodnout, jaké fixační období by pro ně bylo nejideálnější.  

Co je to fixační období neboli fixace hypotéky? 

Na úvod je třeba definovat, co to vlastně je fixační období. Co to znamená? O co se jedná? Fixačním obdobím se rozumí doba, během které má klient zafixovanou úrokovou sazbu hypotéky. V tomto období je úrok neměnný, stejně tak se nemění výše splátek daného úvěru.  

Zároveň ale platí, že během tohoto fixačního období nelze splatit hypotéku předčasně, aniž by vám nebyly naúčtovány sankce a poplatky. Splatit hypotéku bez sankce je možné až po vypršení fixační doby. V této chvíli je také možné refinancovat hypotéku.  

Existuje krátké a dlouhé fixační období 

V současné době rozlišujeme dvě fixační období, a to krátké fixační období a dlouhé fixační období. Rozdílem mezi jednotlivými fixačními obdobími je především délka fixace.  

Krátké fixační období 

Pakliže budeme mluvit o krátkém fixačním období, mluvíme o období kratším než pět let. Pro krátké fixační období se většinou rozhodují jedinci, kteří chtějí ušetřit a kterým nevadí změny.  

K TÉMATU  6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Krátká doba fixace (období je většinou dlouhé jeden či tři roky) je vhodná i pro žadatele, kteří si vyřizují hypotéku s příliš nevýhodným úrokem. Po uplynutí roku či tří je pravděpodobné, že úrok poklesne, tudíž nebudou dlouho sužováni vysokou úrokovou sazbou.  

Také se pro krátké fixační období rozhodují jedinci, jež chtějí v blízké budoucnosti nemovitost prodat.  

Dlouhé fixační období 

Co se týče dlouhého fixačního období, mluvíme v tomto případě o fixaci delší pěti let. Nejčastěji se setkáme s desetiletým fixačním obdobím nebo pak s třicetiletým fixačním obdobím, ale taktéž některé banky nabízí i dvacetileté nebo pětadvacetileté fixace. 

Dlouhé fixační období je vhodné především pro ty, kteří mají rádi jistotu a kteří nechtějí měnit své splátky a podobně. Přichází však v úvahu jedině v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby nízké, respektive kdy se hypotéka vyřizuje ve chvíli, kdy jsou hypoteční sazby skutečně výhodné.  

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? 

Je třeba konstatovat, že trh s nemovitostmi stejně jako trh s hypotečními úvěry prochází každým dnem spoustou změn. Ty se projevují jak na měnících se podmínkách pro žadatele o hypotéku, tak na hypotečních úrocích, jež se prakticky denně mění.  

V roce 2019 jsme se mohli setkat s úrokovými sazbami dosahujících až tří procent. To bylo sice hodně, na druhou stranu se jednalo stále o přijatelný úrok, který k hypotéce náležel. Aktuálně je úrok nižší, sahá pod dvě a půl procenta. Důvodem je nový typ onemocnění, který zkrátka přístup bank k žadatelům o hypotéky rapidně změnil.  

Banky nabízející hypoteční úvěry nemají za sebou zrovna dobrý rok. Analytici se navíc domnívají, že to nejhorší teprve přijde, jelikož ta pravá koronavirová krize přijde až letos. Se zvyšující se nezaměstnaností se bude snižovat zájem o koupi nemovitostí a banky tak budou přistupovat k razantním a dříve pro ně naprosto nemyslitelným krokům.  

K TÉMATU  Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Tyhle šperky a módní doplňky nejen, že vypadají skvěle, Budou také naprosto originální, až si je vyrobíte doma. Je to snadné a výsledek je perfektní. Vybere se každý, jsou tu stylové, roztomilé i elegantní kousky.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Přejete si, aby se ve vaší ložnici nebo obýváku vyjímal originální lapač snů? Tento kouzelný bytový doplněk má podle starých indiánů dokonce magickou moc. Už se těšíte, až si vyrobíte ten svůj?
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Výběr článků

Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.

Nepřehlédněte

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek