Finanční gramotnost je zkrátka důležitá, o tom není pochyb ani sporu. Peníze tu s námi budou už napořád a správné zacházení s nimi je klíčem ke spokojenému a bezproblémovému životu. Proto naučte i ty nejmenší tomu, aby s nimi zacházeli tak, jak se sluší a patří. Učit je můžete už od školkového věku.
Během předškolního věku se děti s penězi seznamují
Když začnou vaše ratolesti navštěvovat školku, je to pro vás signál povzbuzující vás k tomu, abyste začali s výukou finanční gramotnosti. V tomto věku se děti s penězi teprve seznamují, je však dobré jim do hlav vštípit to, jak s nimi mají zacházet nebo jaký k nim mají mít postoj.
Nekupujte jim všechno, na co si ukážou. Dítě si už od útlého věku musí uvědomit, že peníze nepadají ze stromu. Proto jim už během školky zřiďte pokladničky a nabádejte je k tomu, aby si do nich něco spořily. Řekněte jim, že když budou mít v pokladničce dostatek, mohou si něco koupit. Dítě se naučí odkládat si peníze stranou a věcí, kterou si za své úspory koupí, si budou daleko víc vážit.
S návštěvou základní školy přichází čas na kapesné
Ve chvíli, kdy děti začnou navštěvovat základní školu, zaveďte kapesné. Možná si říkáte, že děti ještě neumí počítat. Pokud s výukou finanční gramotnosti začnete už v předškolním věku, dítě si bude moc dobře uvědomovat, jak k penězům přistupovat. Navíc poslechne vaše rady, které mu dáte.
Z počátku je dobré dávat dítěti kapesné denní – částka bude zahrnovat svačinu a něco dobrého k tomu. Když si dítě koupí jenom svačinu a vyhne se sladkosti, uloží si peníze do prasátka. Ve chvíli, kdy začne ovládat počty (ideálně mezi třetí až pátou třídou), pozměňte datum vyplácení kapesného. Vyplácejte kapesné na týdenní bázi. Dítě se naučí s penězi disponovat a udělá vše proto, aby jim daná suma vyšla.
Rodiče by kapesné neměli dávat příliš velké, ale na druhou stranu ani příliš malé. Mělo by být adekvátní vůči cenám ve školním bufetu. Pokud si nejste úplně jistí tím, kolik svačiny v bufetu stojí, můžete začít na konkrétní sumě a tu posléze navyšovat.
Střední škola = vlastní debetní karta
V okamžiku, kdy se dítě dostane na střední školu, je načase zavést debetní kartu. Dítě si už vydělává na brigádách, proto mu zřiďte osobní kartu. Na ni mu každý měsíc posílejte kapesné zahrnující jízdné, obědy a svačiny. Už nepreferujte kapesné týdenní, ale naučte dítě tomu, aby si rozplánovalo své výdaje. Uvidíte, jak se vynasnaží proto, aby vyšlo.
Pokud bude mít pocit, že nevychází, jelikož penězi zrovna dvakrát nešetří, bude to pro něj popud k tomu, aby si našel ke škole i nějakou brigádu navíc.
Obecné zásady, jak dítě naučit finanční gramotnosti
Hlavně jděte příkladem
Pokud bychom měli zmínit obecné zásady toho, jak dítě naučit finanční gramotnosti, zmíníme jednu věc, a sice jděte dítěti příkladem. Dítě neposlechne vaše rady, když nepůjdete příkladem. Ukažte dětem, jak se správně dělit nebo jak nakupovat věci kvalitnější, které déle vydrží.
Finanční gramotnost doma v praxi
Zatímco ve škole bude to, jak k penězům přistupují ryze na dětech, doma by měly vidět na první pohled, jak se k financím chovat. Jinými slovy se v domácnosti chovejte ekonomicky. Učte děti tomu, že půjčky nejsou řešením. Stejně tak není správné, když se obklopí přemírou hraček. Naučte je také šetřit energiemi i vodou a vštěpujte jim do hlavy to, že plýtvat s potravinami se nemá.
Chybami se člověk učí
Rozhodně není nutné na děti řvát ve chvíli, kdy utratí veškeré své kapesné dříve nebo kdy se dopustí jiné podobné finanční chyby. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. A kdyby všechno dělaly správně a bezchybně, nikdy by se finanční gramotnosti nenaučily. Proto k nim přistupujte otevřeně, ale nesnažte se jejich chyby lepit. Z každé takové lekce musí vzejít poučení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty
Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat