Feng-šuej je staré čínské učení, které si klade za cíl vytvořit harmonii mezi vámi a prostředím, ve kterém se zrovna nacházíte. Jisté principy se vztahují na všechny místnosti v domě čili stačí se jimi pouze řídit. Prozraďme si, jak zařídit ložnici podle feng-šuej, aby náš spánek nabyl zlepšení.
Ze všeho nejdříve si v ložnici ukliďte
Aby mohla energie ložnicí proudit, je zapotřebí ji pořádně uklidit. A na to pamatujte nejen ve chvíli, kdy se chystáte přenášet zásady feng-šuej do praxe. Odstraňte veškerý nepořádek, zbavte se všeho, co nepotřebujete nebo co dlouhou dobu nepoužíváte. Proberte skříně, nezapomeňte ani na prostor pod postelí a samozřejmě nenechte ladem ani police, na kterých se toho také skrývá velmi mnoho.
Při úklidu byste měli být opravdu nekompromisní. Není to opravdu jenom o tom, abyste všechno kolem očistili od prachu a špíny. Do čistky se pouštějte se vším všudy.
Žádné úložné prostory pod postelí
Když se přesuneme k zásadám feng-šuej, zmíníme si především prostor pod postelí. Mnoho lidí se domnívá, že využít všechen prostor je důležité. Proto pod postelí skladují nejen peřiny pro hosty, ale také matrace nebo další věci. Feng-šuej ale říká, že prostor pod postelí není určen k zaplnění. Čím méně toho budete pod postelí mít, tím větší energie bude sálat všude kolem.
Nejednou se ukázalo, že problémy se spánkem opravdu plynuly ze zaplněného prostoru pod postelí. Do rizikové skupiny spadají především jedinci, kteří žijí v menších domech čili úložných prostorů nemají zrovna nazbyt.
Čelo postele je klíčem ke kvalitnímu spánku
Jak vypadá postel, která se vám vyjímá v ložnici? Je bez čela nebo má čelo? Pokud tuto část postrádá, je na čase koupit si novou. Důvod je prostý – čelní rám je totiž symbolem bezpečí. Navozuje pocit, že se nemusíme ničeho obávat, což je při spánku klíčové. Usínáme s podvědomým pocitem, že jsme ochraňovaní. Čelo postele samozřejmě nemusí být nutně ze dřeva nebo jinak bytelné. Může se jednat jenom o látku zavěšenou ke zdi. I ta dokáže požadovaný pocit vykouzlit.
Snadná změna intenzity světel je na místě
Jak zařídit ložnici podle feng-šuej? Jednoduše, chce to tlumená světla. Respektive takové osvětlení, jehož intenzitu můžeme měnit čili mít ji naprosto pod kontrolou. Pokud je osvětlení schopné se podrobit vaší náladě, máte vyhráno. Naštěstí stmívače dnes nejsou žádným sci-fi nebo něčím, na co by lidé nemohli dosáhnout a tak svou cestu nachází do mnoha domácností.
Jen málokdo si uvědomuje, že světlo jako takové má opravdu velkou sílu ovlivňovat náladu a celkovou energii. Pokud si nejste jistí, jaké světlo je pro vás ideální, je dobré koupit rovnou několik žárovek, z nichž se posléze rozhodnete.
Nepřehánějte to se zrcadly
Pokud sledujete aktuální módní trendy, pak jste bezesporu zaregistrovali, že zrcadla se dostávají do popředí. Bytoví architekti se shodují na tom, že rozptylují světlo v interiéru čili se velkou měrou podílí na celkovém optickém zvětšení příbytku. Jenže podle feng-šuej bychom s tímto trendem měli šetřit.
Důvod je prostý – zrcadla kromě světla odráží také energii, a to bohužel i tu negativní. Proto zrcadla nevěšte naproti vchodovým dveřím a ani naproti oknu, zejména ne v ložnici, kdy by se zrcadlo podílelo na odrazu světla, což by rázem mířilo do vaší postele.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?