Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje a které ženy jsou nejvíce ohroženy? Přinášíme průvodce

Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.

06. 05. 2020

06. 05. 2020

Neléčená endometrióza může být příčinou problémů s otěhotněním, a proto by měla být diagnostikována včas, aby se předešlo možným komplikacím. Jak se endometrióza projevuje a jak souvisí s otěhotněním? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Co je to endometrióza?

Endometrióza je jedno z poměrně častých gynekologických onemocnění. Endometrióza je diagnostikována, pokud děložní sliznice, odborně označována endometrium, začne prorůstat do vaječníků, pánevní oblasti, ale i střev.

Sliznice si ale zachovává své původní vlastnosti, a proto krvácí s každou menstruací. Vzhledem k tomu, že se tato sliznice nemá, jak dostat ven, na rozdíl od té děložní, dochází k jejímu hromadění, což může na vaječnících vyvolat vznik cyst (endometriomy) a zjizvení a srůsty orgánů.

Endometrióza a projevy nemoci

Mezi typický projev endometriózy patří bolest v oblasti pánve, nejčastěji během menstruace. Bolestivost bývá často připisována menstruačním bolestem, a proto je její nebezpečí v tom, že bývá odhalena pozdě. Ženy, které trápí endometrióza, ale popisují menstruační bolesti jako mnohem silnější než obvykle.

Jakých projevů je třeba si všímat?

  • Bolestivá menstruace. Krátce před samotným menstruačním krvácením se mohou objevit křeče a bolesti v podbřišku a pánvi a mohou trvat po dobu několika dní.
  • Bolestivý pohlavní styk. Pohlavní styk je pro pacientky často bolestivý, což je právě jeden z důsledků endometriózy.
  • Bolestivé močení a bolest při stolici jsou popisovány především během menstruace.
  • U některých žen se může objevit také silnější menstruační krvácení než obvykle a objevuje se také krvácení mezi jednotlivými menstruačními cykly.
  • Endometrióza bývá často odhalena až tehdy, když je u žen hledána příčina neplodnosti. Ženy jsou pak velmi často překvapené diagnózou endometriózy. Neplodnost je často důsledkem neléčené endometriózy. Z tohoto důvodu je důležité již při samotném podezření na endometriózu konzultovat zdravotní obtíže s gynekologem.
  • U pacientek s endometriózou se objevuje také únava, průjmy, zácpy, nadýmání, nevolnost, a to nejčastěji v období menstruací.
  • Průběh onemocnění, zejména bolestivost, je individuální, a proto se bolest u žen objevuje v jiné intenzitě. Zatímco pro některé ženy je bolest prvotním signálem, že s jejich tělem není vše v pořádku, některé ženy trpí endometriózou takřka bez bolesti.
K TÉMATU  3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Endometrióza. Které ženy jsou nejvíce ohroženy?

Některé skupiny žen jsou ke vzniku a rozvoji endometriózy více náchylné. Jde především o ženy, u kterých se v rodině již endometrióza vyskytla, nikdy nerodily, mají onemocnění bránící normálnímu odtoku menstruační krve, v minulosti trpěly na gynekologické či pánevní záněty a mají abnormální dělohu. Nejčastěji se endometrióza objeví několik let po nástupu menstruace a problémy ustupují během těhotenství a mizí po nástupu klimaktéria.

Neplodnost jako důsledek endometriózy

Proč je neplodnost tak častá u žen s endometriózou? Důvodem je to, že endometriální srůsty mohou vajíčku komplikovat cestu z vaječníku. Stejně tak ale komplikují cestu spermii setkat se s vajíčkem ve vejcovodu. I přesto se ale ženám s diagnostikovanou endometriózou podaří otěhotnět a miminko donosit.

Je-li diagnostikována endometrióza u ženy, která ještě nerodila, většinou lékaři doporučují otěhotnění příliš dlouho neodkládat, protože se zvyšujícím se věkem se zhoršuje nejen plodnost, ale především endometrióza.

Diagnostika endometriózy

Endometriózu diagnostikuje gynekolog na základě mnoha vyšetření. Běžná gynekologická prohlídka odhalí cysty či jizvy a ultrazvukové vyšetření velmi dobře prokáže cysty (endometriomy). Ultrazvukové vyšetření probíhá buď přes břišní stěnu nebo transvaginálně, tedy přes pochvu. Jediná metoda, která je schopna endometriózu správně diagnostikovat je laparoskopie.

Laparoskopie je chirurgické vyšetření v celkové anestezii, kdy je proveden malý řez a je zavedena miniaturní kamera (laparoskop), který hledá endometriální tkáň kolem dělohy. Při laparoskopii se také může provést biopsie, což je odebrání vzorku tkáně, který je odeslán na mikroskopické vyšetření. Díky laparoskopickému vyšetření je lékař dobře seznámen s místem a rozsahem endometriózy, protože jen tak je nasazena vhodná léčba. Před samotnou laparoskopií je ale prvním krokem léčebná terapie.

10 tipů na endometriózu

  • Teplé obklady a teplá koupel pomáhají proti křečím, protože uvolňují pánevní svaly.
  • Na zmírnění projevů endometriózy pomáhá pravidelný pohyb, oblíbená je jóga.
  • Pozor na deprese, které mohou ženy trpící endometriózou trpět.
  • Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek a snižují bolest.
  • Omezte příjem transmastných kyselin, které mohou zvyšovat riziko vzniku a rozvoje endometriózy (sladké a slané pochutiny jako jsou např. hranolky, brambůrky).
  • Omezte příjem červeného masa a nahraďte ho jiným bohatým zdrojem bílkovin. Podle některých studií červené maso zvyšuje hladinu estrogenů v krvi a může se podílet na zvýšeném riziku endometriózy.
  • Dbejte na dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny, bohatých zdrojů vitamínů, minerálů a vlákniny. Vysoký příjem vlákniny pomáhá snižovat hladinu estrogenů v krvi. Zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina a celozrnné potraviny, které navíc obsahují ještě antioxidanty, které zmírňují zánět, bolest a oxidativní stres.
  • Vyhněte se nebo alespoň omezte příjem alkoholu a kofeinu. Podle některých studií riziko endometriózy zvyšuje pití kávy, zeleného čaje a energetických nápojů.
  • Zařaďte do jídelníčku sóju, protože obsahuje fytoestrogeny, rostlinné látky, které mohou mít podobný účinek jako estrogen.
  • Bylinky si dopřejte ve formě gynekologických sedacích koupelí, které jsou dostupné v lékárnách.
K TÉMATU  Jak bojovat s mykózou - problémem, který je ženám tak dobře známý

Zdroj: https://www.cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Že jsem vychovávána tetou, jsem se dozvěděla v patnácti letech. Do té doby jsem netušila, že mí rodiče nejsou mými rodiči, že se o mě od malička stará moje teta. Byl to pro mě šok, ale se situací jsem se smířila docela rychle. Snažila jsem se však vždycky najít svou biologickou matku, která mi chyběla, a chtěla jsem ji poznat.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Žádná domácnost se neobejde bez jídelního stolu. Mezi všemi vyniká stůl z masivu, bytelný a odolný nábytek z masivního dřeva. Můžete vybírat z nespočtu tvarů i materiálů, jako dub, buk, ale i borovice nebo jedle. Stůl z masivu se stane dominantou vaší kuchyně nebo obývacího pokoje.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
V dnešním poutavém článku na Dámské Lize zkoumáme magii Vánoc očima dětí. Jak dlouho trvá jejich víra v Ježíška, a co by rodiče měli vědět, aby tuto kouzelnou dobu pro své potomky co nejlépe utvořili? Přinášíme vám nejen pohled na to, do kolika let děti věří na Ježíška, ale také rady, jak tuto vánoční tradici zachovat a jaké situace by rodiče měli pečlivě sledovat. Podívejte se s námi na jedinečný svět Vánoc očima nejmladších!
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.

Výběr článků

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?

Nepřehlédněte

Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek