Výzvy, výzvy, výzvy. Internet se jimi přímo hemží
Domácí tělocvična může vyřešit problém s nedostatkem pohybu v případě, že je venku chladno. Internet se přímo hemží různými x denními výzvami. Sedy, lehy, dřepy, výzva na břicho, výzva na pěkný zadek a další. Zkusila jsem výpady a hned jsem si natáhla stehenní sval, takže jsem vlastně hned zase skončila.
Proto přemýšlejte. Jestliže trénujete v přírodě a pořizujete si domácí tělocvičnu jen proto, abyste mohla pokračovat i v mrazivých dnech, máte jednodušší situaci. Tělo je totiž na zátěž zvyklé. Ale pokud chcete právě teď začít, musíte si vybrat něco jednoduššího, než výzvy. A hlavně všestrannější pohyb. Ovšem jak na to, když máte malý byt?
Na tělocvik doma nebývá místo
Znám to velmi dobře. Nenajdu doma (mimo postele) prostor, kde bych si lehla na záda a rozpažila paže. Takže zkouším a zkoumám, co se do malého bytu vejde. A co mi bude užitečné. Důležité totiž je předem si ujasnit, jak bude vaše cvičení vypadat. Jinak vyhodíte spoustu peněz za pomůcky, které skončí po pár dnech definitivně na dně skříně.
Cvičební pomůcky na doma jsou skladné a mohou hodně pomoci
Ribstoly můžete zavěsit na jakoukoli volnou stěnu. Jsou vhodné k protahování a posilování břišních svalů. Jestliže nemáte stěnu, kam je umístit, pořiďte si alespoň hrazdu, kterou můžete upevnit mezi dveřní zárubně. Cvičení na ní je omezenější, než na ribstolech, ale k protahování a posílení břišních svalů poslouží také.
Činky slouží k posílení a zpevnění paží i prsních svalů. Plastové jsou k zakoupení podle váhy od 0,5 až třeba do 20 kg, u kovových můžete získat třeba v kufříku více závaží různé hmotnosti, které můžete měnit podle toho, jak bude váš trénink postupovat.
Zajímavé je posilovací závaží na zápěstí, které si suchým zipem připnete na zápěstí nebo kotník. Říká se tomu tzv. posilování s odporem a rázem se z běžného zdvihání jedné či druhé nohy stane cvičení mnohem účinnější.
Malý jednoduchý body power vypadá jako dvě ramena na kloubu. Dokáže dělat divy s prsními svaly a se stehny. To si takhle večer sedíte u televize a dáte si 3 x 40 opakování. Za pár měsíců budete mít znatelně zpevněné vnitřní stehenní svaly.
Lehké a skladné jsou posilovací gumy, s nimiž můžete posilovat svaly na ramenou, hýždích a stehnech. Balanční desky, podložky a disky jsou hitem posledních let a slouží k posílení břišního jádra. Jeho posílením získáte kromě rovnováhy i posílení tělesné stavby a ochranu páteře.
Máte více místa? Troufněte si na větší kousky
Velký míč může v malém bytě překážet. Ale jestli máte místo, je skvělý k posilování svalů břišních, pánevních, hýžďových, ale i svalů podél páteře či v oblasti ramen. Právě tak rozměrnější už jsou takové pomůcky, jako například boxovací pytel, posilovací lavice (i když skládací), stepovací schůdky nebo malá trampolína.
Nanakupujte zbytečně
Nepřehánějte to a raději si pomůcek zpočátku pořiďte méně. Možná stačí podložka na cvičení, činky a posilovací gumy. Vždy si můžete přikoupit další, pokud se vám domácí tělocvična osvědčí Spíš si najděte vhodnou literaturu. Poraďte se svým fyzioterapeutem, co vaše tělo potřebuje. A nebo si vzpomeňte na školní rozcvičku.
Začněte pomalu, ale pravidelně. Sestava by měla být alespoň 30 minut dlouhá, cvičit je vhodné 3–5x týdně. V poslední době někteří odborníci ustupují od požadavku na 30 minut pohybové aktivity v celku a tvrdí, že stejný efekt přinese i 3 x 10 minut pohybu denně. A tolik času si určitě najdete.