Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

První den v práci. Trému nechte doma a na vše se ptejte. Na co se připravit při nástupu do zaměstnání

Chystáte se do nové nebo první práce. Prošla jste vítězně pohovorem, máte podepsanou pracovní smlouvu. Co vás bezprostředně po nástupu do zaměstnání čeká? Na co se připravit a na co nepřistupovat, ani kdyby vás nutili?
Poprvé do práce. Trému nechte doma a na vše se ptejte
zdroj: 123RF.com

08. 07. 2019

Příprava na první den

Jestliže jste nepodepsala pracovní smlouvu přede dnem nástupu do zaměstnání, mělo by dojít k jejímu podpisu poté, co nastoupíte první den do práce. Před podpisem si ji znovu řádně pročtěte. Nikdy nepřistupujte na to, že budete dostávat část výplaty tzv. bokem. Možná je to výhodné pro zaměstnavatele, ale pro vás opravdu ne. Na druhou stranu, nižší nástupní mzda by vás neměla, v případě, že jste absolventka nebo začínající v oboru, odradit. Mnoho firem si takto testuje zaměstnance a po zkušební době nebo po pár měsících vašeho aktivního přístupu k plnění úkolů mzdu zvýší.

Buďte slušná, neprosazujte se příliš, nezabývejte se drby

Po podpisu pracovní smlouvy budete zařazena na pracoviště, dostanete přidělené místo a příslušné pracovní pomůcky. Stávající zaměstnanci vás určitě budou pozorovat „co je ta nová zač“ a podle toho se k vám budou možná opatrně chovat.

Zpočátku jen pozorujte, jak spolu lidé jednají, jaké jsou mezi nimi vztahy. Pokud se vás někdo bude snažit zatáhnout do nějakého komplotu proti druhému zaměstnanci, raději se slušně omluvte, že o tom nic nevíte. Držte se stranou a postupně si dělejte vlastní názor. Přišla jste sem pracovat a ne intrikovat. Potřebný čas využijte k prostudování interních pravidel a pracovních postupů. Zní to hrozně, ale až prokouknete, jak to ve firmě chodí, bude to jiné. V této chvíli raději jen přihlížejte.

Zkušební doba

První tři měsíce jsou v pracovní smlouvě sjednávány jako zkušební doba. Toto období slouží k tomu, abyste si se zaměstnavatelem navzájem otestovali, zda je vybraná pracovní pozice pro vás vhodná a vy pro ni. Během zkušební doby může zaměstnanec i zaměstnavatel pracovní poměr kdykoliv skončit, a to i bez udání důvodu.

K TÉMATU  10 tipů, jak efektivně zvládat pracovní stres

Dávejte si pozor na své chování: nechoďte pozdě, plňte před termínem zadané úkoly, nedělejte zbytečné chyby. Když si nevíte rady, raději se dvakrát zeptejte zkušeného kolegy nebo nadřízeného. Ovšem i vy můžete zjistit, že vám práce či prostředí ve firmě nevyhovuje. Raději pracovní poměr ukončit ve zkušební době, než se trápit někde, kde byste se necítila dobře.

Pracovní kolečko

Probíhá zvláště ve větších firmách, kde je třeba seznámit se s pracovní náplní více oddělení. Takže můžete nastoupit například do obchodního oddělení oděvní firmy a první týden skončit na dílně, kde budete žehlit ušité rukávy. Kolečko může trvat podle velikosti firmy i několik měsíců. Na druhou stranu vás dobře seznámí s chodem firmy a jeho výrobky. Pak pro vás bude práce ve vaší pozici mnohem jednodušší. Výhodou také je, že se během kolečka seznámíte s lidmi napříč firmou. Tak se mu určitě nebraňte.

Najděte si mentora

Velké firmy vám nabídnou mentora. Je to většinou zkušený kolega, který vás seznámí s fungováním firmy. Jestliže firma takto nepracuje, najděte si ho sama. Stačí pozorovat a v okolí se najde někdo, kdo se vás ujme, poradí, představí vás kolegům a usnadní první týdny v prvním zaměstnání. Je to k nezaplacení.

Tak hodně zdaru!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!
V sobotu 18. května odpoledne došlo v italských Alpách k tragické události. Při nehodě v horském terénu zahynul meteorolog a vedoucí odboru meteorologických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Šrámek. Bylo mu 48 let.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.

Výběr článků

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?

Nepřehlédněte

Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Potřebujete ušetřit, ale zjistili jste, že nemáte nic na sebe? Nemusíte nutně procházet internetové obchody, v nichž ceny za oblečení dosahují opravdu nemalých výšek. V ideálním případě zamiřte do nejbližšího second handu a nakupujte tam.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek