Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
DIY: vyrobte si svůj vlastní prací prášek. To je ekologie v domácnosti
zdroj: 123RF.com

20. 01. 2020

Pozor na alergie. Dejte na rady babiček

Prací prášek i jiné čisticí prostředky pro domácnost obsahují látky, které po splnění svého účelu vypustíte do odpadu. Tam se dostávají do odpadních vod, do přírody a zatěžují životní prostředí. Mimo to jsou některé z nich naprosto nevhodné pro alergiky. Mgr. Romana Široká z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT říká, že v domácnostech, kde je alergik, by se neměly používat běžné čisticí a dezinfekční prostředky. Mělo by se sáhnout raději po klasických radách našich babiček, které jsou stejně účinné a když nehovoříme o extrémních případech, nejsou pro většinu lidí alergizující.

Soda, mýdlo, citrón a ocet: základ čisté domácnosti

Nic se nemá přehánět. Odborníci varují před ultračistými domácnostmi, dezinfekčními ubrousky a přehnanou čistotou u dětí. Prakticky všechny běžné čisticí prostředky nahradíte mýdlem, jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo octem. Myjete nádobí ručně? Stačí přidat lžičku sody do vody a máte odmašťovač. Místo speciálního prášku na mytí hrnců a pánví si vytvořte kašičku z vody a sody. Lehce odstraní připáleniny. Vyčistíte s ní i sporák, troubu nebo mikrovlnnou troubu. Sodou vyčistíte i myčku. Nasypte do ní hrneček sody a zapněte program na oplach. Místo tablet na mytí sypte do zásobníku myčky kyselinu citronovou. Můžete přidat kapku Jaru. Nádobí bude skvěle umyté a skleničky vyleštěné jako nikdy.

Perte v prášku nebo gelu, který si vyrobíte

Nemusíte zatěžovat tělo a přírodu chemií. Stačí prát bez konzervantů, optických zjasňovačů, ropných produktů, a přitom efektivně. Například výroba pracího gelu vás přijde na 5 Kč/litr. K výrobě pracího prášku nebo gelu potřebujete pouze prací sodu, která se prodává v balení od 0,5 kg výš a je samozřejmě levnější než jedlá. Dále mýdlo nebo mýdlové hoblinky, případně esenciální olejíček pro vůni. Pro praní bílého prádla poslouží navíc perkarbonát sodný (soda a peroxid – bělí a je ekologický) a TAED podporuje uvolnění peroxidu při teplotách nižších než 60 °C. 

K TÉMATU  6 důvodů, proč podporovat české značky oblečení. Nakopejte fast fashion zadek

Vodní kámen spolehlivě odstraní ocet

Prádlo navoníte přidáním pár kapek esenciálního oleje, vodu změkčíte octem. Ocet je dobrý také na vyčištění pračky místo drahého speciálního prášku, bez kterého „vám vodní kámen porouchá pračku“. Stačí jednou měsíčně nalít do prázdné pračky sklenici octa a zapnout program na vyvářku.

Sypký prací prášek na barevné prádlo

Potřebujete: 1 kg prací sody, 100 g tuhého mýdla (např. Jelen, marseillské, olivové apod.), nebo můžete koupit hoblinky marseillského mýdla, pár kapek esenciálního oleje (není třeba)
Postup: Jestliže nemáte mýdlo v hoblinkách, nastrouhejte je na jemno. Smíchejte se sodou a esenciálním olejem. Uzavřete do krabice a spotřebujte do 8 týdnů. Dávka na jednu pračku jsou 2–3 lžíce. Prášek se dává nejlépe přímo do prázdné pračky, pak teprve prádlo.

Prací prášek na bílé prádlo

Smíchejte dohromady 1 kg perkarbonátu sodného a 50 g taedu. Přidávejte dvě lžíce k dávce prášku na barevné prádlo.

Prací gel

Potřebujete: 250 g nastrouhaného mýdla, 250 g prací sody a vodu
Postup: Do kbelíku o objemu cca 12 l nalijte 5 l horké vody. Přidejte mýdlo a míchejte, až se rozpustí. Nalijte dalších 5 l horké vody, vsypte sodu a opět míchejte. Nechte stát 24 h, občas promíchejte. Poté kbelík uzavřete víkem a můžete používat. Na pračku stačí cca 250 ml gelu, do kterého můžete také přidat pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Zkuste jednoduchou aviváž

Do nádobky pro aviváž dejte lžičku octa, několik kapek esenciálního oleje a doplňte vodou. Je to úplně jednoduché!

Máte i vy nějaké osobní tipy? Podělte se o ně s námi pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Letní povlečení by mělo být prodyšné a savé. Zimní naopak teplé, měkké a hřejivé. Jaké materiály byste si měli vybrat, abyste se královsky vyspali po celý rok?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.

Výběr článků

Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?

Nepřehlédněte

Dnes čtyřiapadesátiletá herečka a modelka patřila v 90. letech minulého století k největším sexsymbolům. A stačila jí k tomu vlastně jen náhoda. Kdyby se neobjevila ve správnou chvíli na správném místě a neměla na sobě upnuté tričko, možná bychom ji dnes ani neznali.
Ve věku 78 let zemřel herec Jiří Bartoška. Informaci potvrdila jeho rodina. Bartoška patřil k výrazným osobnostem české kulturní scény, známý byl nejen díky své herecké práci, ale i dlouholetému působení v čele Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek