Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Digitální svět a sociální sítě zcela narušují naše soustředění a způsobují stres

Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Internet a sociální sítě narušují naše soustředění
zdroj: 123RF.com

24. 04. 2019

V roce 2017 se vysoce postavený manažer Facebooku Chamath Palihapitiya velice ostře vyjádřil k vlivu sociálních sítí na společnost. V rozhovoru na Stanfordově univerzitě dokonce prohlásil, že sociální sítě mají negativní vliv na člověka a litoval své účasti na projektu, který zapříčinil oddělení společnosti a jejího dalšího formování.

Tehdy během rozhovoru uvedl, že hlavním problémem sociálních sítí je to, že se lidé pohybují v takzvaném okruhu krátkodobých zpětných vazeb. Ty vytvářejí především prostředí plné dezinformací a nedůvěry. Mnohdy i nenávisti. V té době si celý tým jen těžko dovedl představit, že bude mít Facebook a celkově všechny další komunikační nástroje tak obrovský dopad na společnost.

Sociální sítě ovlivňují psychiku

Podle nejrůznějších studií a průzkumů to spíše vypadá, že vznik novodobých nástrojů, které měly původně spojovat lidi, mají spíše negativní dopady na dnešního člověka. Podle odborníků a psychologů sociální sítě obecně škodí naší psychice. Ze studií v roce 2017 vyplynulo, že nejvíce negativní vliv pro naše psychické zdraví má Instagram, hned za ním vedl například také Snapchat. Tehdejší britská studie mapovala veřejné zdraví a chování 1500 lidí ve věku od 14 do 24 let. Studie se zaměřila především na psychickou pohodu, úzkost, depresi, sebe-identitu a image těla.

Zájem o sociální sítě roste

Sociální média nám představují zkreslenou verzi světa, nejvíce ohroženi jsou ti, kteří na nich tráví více než dvě hodiny denně,“ uvedl jeden z psychologů.

Instagram nutí porovnávat sama sebe s nereálnou, filtrovanou a ve photoshopu upravenou verzí reality,“ uvedla jedna z autorek studie Matt Keracher.

Jen v Čechách se počet uživatelů, kteří se denně připojí k sociálním sítím, zvýšil o 11 %. Sociální sítě tak podle průzkumu Ami Digital Index z loňského roku využívá 80 % Čechů denně. Průměrně strávíme denně na sociálních sítích okolo 149 minut. Mezi nejpoužívanější sítě patří stále YouTube a Facebook. YouTube však paradoxně nemá tak negativní dopady na naši psychiku jako ostatní sítě. Čím dál více oblíbenějším je u nás Instagram a pak především používání Instagram Stories, které zachycují naše denní činnosti. Náš zájem o sociální sítě roste a to především skrze rozšiřující se obsah a také díky zvyšování online gramotnosti mezi lidmi. 

K TÉMATU  Dávkování CBD oleje a kdy ho brát

Digitální svět všude okolo

Digitální data, chytré telefony, notebooky či další technologie jsou součástí našeho denního života a ovlivňují také náš mozek. Podle odborníků nás mnohdy až často zahlcují a jsou nejčastějším zdrojem stresu. A to především na našich pracovištích. Jak zvládnout neustále se narůstající digitalizaci? Internet  používá téměř polovina planety a během jednoho dne si pošleme více než 150 miliard e-mailů. Tento počet neustále roste. A právě to je zapříčinění téměř permanentního stresu, který se rodí skrze obrovské množství informací a dat, které musíme zaznamenat a neustále na ně reagovat. Podle odborníků se na nás tyto informace chrlí až příliš rychle a není možné pojmout jeho obsah v celé míře. Informační technologie tak sice pomáhají a zjednodušují náš život, ale zároveň negativně ovlivňují naše zdraví a to především psychiku. Tato pomůcka tak místo zjednodušení náš život spíše komplikuje.

Vystresovaní zaměstnanci

Zaměřila jsem se na dopad na pracovišti a na zaměstnance, kteří pracují s digitálními technologiemi každý den. Chtěla jsem přijít na to, zda tato digitální zařízení vytvářejí nějaká psychosociální rizika,“ uvedla Cindy Fell, výzkumnice v oboru informačních a komunikačních věd. Do svého výzkumu zařadila zhruba 100 různých manažerů.

Někteří přiznali pocit odcizení. Měli pocit, že jsou od skutečné práce odstaveni. Analýzy tak uvedly, že působením technologií se práce zahušťuje a je zesilována spěchem a časovým tlakem.“ Jedním ze zdrojů, které vytvářejí stres, jsou právě zmiňované e-maily, které chodí neustále a které jsou často označeny za urgentní. Pokud dostáváme non-stop e-maily, nejrůznější upozornění či máme hodně hovorů, přestáváme se soustředit. A tím pádem jsme daleko méně efektivní a produktivní. Neustálé požadavky nás nutí reagovat a to zabere velkou spoustu času. Jak si s tím poradit a co můžeme dělat?

K TÉMATU  Chcete se vdát ještě tohle léto, bez dlouhé přípravy. Nic vám nebrání. Máme pro vás řešení, jak to zvládnout

Řešením je soustředěnost  

Podle odborníků je klíčové se začít více soustředit a uvědomit si význam naší pozornosti. Můžeme ji denně pěstovat a rozvíjet. V našem mozku jsou velice důležité zdroje myšlení, například zapamatování, plánování a porozumění. Tyto oblasti se aktivizují a reagují, když jsme v plné pozornosti. Pokud tomu tak není, jsou v klidu nebo provádějí něco zcela jiného. Klíčem je stále zůstat stabilní a nenechat se rozptýlit. Jde o to se naučit vzdorovat silám, které na nás mají vliv zvenčí. Mnohdy nemáme jasný záměr toho, čeho chceme dosáhnout. Často si také myslíme, že při mnoha činnostech vykonávajících současně budeme rychlejší a efektivnější. Je tomu právě naopak. Někteří s tím problém nemají, ale důvodem je to, že na této skutečnosti pracovali a dokázali odbourat okolní svět a soustředit se jen na danou činnost. Následující techniky mohou pomoci vyrovnat se s tlakem digitálního světa.

Techniky na zvýšení soustředěnosti a zmírnění stresu

  • Stanovení si určité sekvence a seřazení si jednotlivých úkolů 
  • Uvědomění si, co je důležité a co ne
  • Musíme znát náš záměr a naši prioritu
  • Stanovení si počtu mini úkolů, které zvládneme dokončit
  • Nesmíme neustále na informace reagovat (vyhrazení si konkrétního času)
  • Naučit se koncentrovat v hlučném prostředí
  • Dát našemu mozku možnost se odpojit
  • Dopřát mozku chvíle, kdy na nic nemusíme reagovat a kdy můžeme vypnout
  • Dát přednost oblíbeným činnostem před digitálním světem

Náš mozek se pravidelně potřebuje zastavit a zpracovat vše, co zaznamenal. Současné technologie nám to však nedovolují. Pro síť neuronů v našem mozku je odpočinek nepostradatelný. Podle vědců je klíčem v budoucnu zapracovat na tom, abychom technologie upravili tak, aby se lépe přizpůsobily našemu myšlení. Neustále budou pomáhat naší produktivitě a efektivitě, ale nesmí to být na úkor nás samotných. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Legenda české hudební scény, Petra Janů, dnes slaví své 72. narozeniny. Tato nezapomenutelná zpěvačka, vlastním jménem Jana Petrů, za svůj život prokázala, že talent, píle a charisma dokážou překonat všechny překážky. Připomeňme si nejdůležitější milníky její kariéry, která neustále inspiruje fanoušky napříč generacemi.
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Letošní podzim přináší řadu zajímavých vlasových trendů, které spojují eleganci s praktičností. Účesy pro tuto sezónu jsou přizpůsobeny tak, aby odrážely teplé a přirozené barvy podzimu a zároveň se snadno udržovaly. Tento článek vás provede tím nejlepším, co na podzim přichází do módního světa účesů.
Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?

Výběr článků

Sofie se řadí do dlouhého zástupu žen, které si prošly znásilněním. Proč se bála vše přiznat, a proč je násilník dnes stále nepotrestán? Podívejte se na příběh ženy, která se s minulostí dokázala vypořádat díky světové kampani.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.

Nepřehlédněte

Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.
Život dokáže mít smysl pro humor. Jednu chvíli jste nahoře, potom zas dole, a události se občas dějí zdánlivě bez přičinění. Podívejte se na video, které je původně krátkým filmem "One Man's Loss" od Phila Sansoma, a zde ho v sestřihu použil německý zpěvák Hagen Stoll. I takhle hořkosladký dokáže život být!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek