Úterý , 03. 12. 2024

Svatoslav

Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století

Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
digitální nomád
Cestovat a u toho vydělávat je snem mnoha z nás.

06. 12. 2022

Kdo je digitální nomád?

Digitální nomád je člověk, který pracuje online, a tedy můžete pracovat skutečně odkudkoliv – ze svého obýváku, z kanceláře, z kavárny, restaurace, z pláže nebo dovolené na lodi. Pod pojmem digitální nomád si ale každý představuje někoho jiného. Pro někoho tento pojem znamená neustálé cestování po všech koutech světa, kdy zároveň odpočívá a zároveň pracuje. Někteří digitální nomádi ale odjíždějí do světa třeba jen na pár týdnů nebo měsíců v roce a přitom pracují. Digitální nomád je tedy ten, kdo se živí online a u toho cestuje.

K tomu, abyste mohli pracovat skutečně odkudkoliv, se ale nejprve musíte dopracovat. Ne všechnu práci lze samozřejmě na dálku provozovat. Když děláte v bance a pracujete s klienty na přepážce, těžko budete takové zaměstnání vykonávat někde z džungle. Stejně tak online nefungují ani dentální hygienistky, prodavači či prodavačky, baristé, restauratéři… Určitě si dokážete představit desítky a desítky povolání, kdy to zkrátka možné není. Zároveň ale existujte stejné množství povolání, kdy to možné je.

Kdy se můžete stát digitálním nomádem?

Pokud se zabýváte danými oblastmi, může se váš sen o cestování splnit:

  • Programování
  • Grafika, design
  • Cestovatelská fotografie
  • Budování webových stránek
  • Marketing, PR
  • Copywriting
  • Průzkum trhu
  • Zákaznická podpora
  • Online lektorství, coaching
  • Postprodukce audio nebo video obsahu
  • Korektury, překládání
  • Influencing

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. U těchto prací většinou dostáváte zakázky e-mailem, s klienty také komunikujete prostřednictvím e-mailu, případně telefonu nebo online meetingů či nejrůznějších chytrých aplikací.

Není to home office ani dovolená

Nepleťme si ale povolání na volné noze s prací na home officu. Když člověk pracuje na volné noze, znamená to, že nejste vázáni na žádné místo. Nesvazují vás žádné dny volna, dny v práci a dny, kdy můžete být doma a kdy musíte do kanceláře. O svém času rozhodujete jen vy sami. Je na vás, kdy budete pracovat, a kdy odpočívat. A samozřejmě kde. Když jste ale na home officu, znamená to, že pracujete. Musíte pracovat. Sice z domova, nikoliv z kanceláře, ale pracujete.

Home office (pomineme-li koronavirovou pandemii) obvykle trvá jeden až tři dny. Někdy třeba týden, ale jakmile ten týden skončí, musíte se zase vrátit do kanceláře a vykonávat práci na místě určenou vaším zaměstnavatelem. Ale digitální nomád žádného zaměstnavatele nemá. Nemá nikoho, kdo mu nařizuje, kde má svou práci vykonávat. Samozřejmě občas třeba na nějakou schůzku jde, ale je to předem naplánované tak, aby na ni skutečně mohl přijít.

Je čeho se bát?

Mnoho z nás sice digitální nomádství láká, ale zároveň se ho nesmírně bojí. Proč? Protože pracovat na volné noze a sám na sebe chce značnou dávku sebereflexe a disciplíny. Někteří z nás potřebují vědět, co mají dělat, potřebují vědět, od kdy do kdy mají pracovní dobu. Potřebují mít striktně danou hranici mezi volným časem a prací. Ale digitální nomád ve většině případů žádnou takovou hranici danou nemá. Určuje si ji zcela sám. Je jen na něm, kolik hodin bude denně pracovat, na čem bude pracovat a zároveň je i zcela v jeho rukách to, kolik práce bude mít a tedy tím pádem, kolik peněz si vydělá.

K TÉMATU  Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus

Já jsem svým pánem

Ne všichni si ale ihned dokážou zvyknout na nový režim, natož aby si hned našli klienty, díky kterým budou vydělávat. A když si úspěšně klienty najdou a práce mají dostatek, zase jim chybí pracovní morálka. Vždyť přece nemusí nikam do práce, takže na všechno mají času dost.

Ráno vstanou, kdy se jim zachce, takže někdy až v poledne. Pak si pustí film, přečtou kus knihy a rázem jsou tři odpoledne. Ještě si dát něco k obědu, podívat se na zprávy a je půl páté. Pak zasednou k práci a najednou po dvou hodinách zjišťují, že je čas na večeři a smluvené setkání s přáteli. Na práci tedy moc času nezbývá. Takhle si ale měsíčně na moc peněz nepřijdou, natož aby jim vystačily na cestování po světě.

cestování
Vy určujete, kdy budete mít volno a kdy práci.

Ale samozřejmě ne všichni to tak mají. Někteří jsou skutečně schopní pracovat tak, jak potřebují, i když někdy je to třeba pouze v noci nebo brzy ráno. Digitální nomád nemá žádnou pevně danou pracovní dobu.

Co k digitálnímu nomádství potřebujete?

Ve většině případů vám postačí pouze:

  • Notebook
  • Nabíječka
  • Klávesnice, myš
  • Externí disky, kam si budete ukládat práci. Protože každý digitální nomád, stejně jako ajťák ví, že každá práce se musí zálohovat.

TIP: Externí disk ovšem lze směle nahradit cloudovým úložištěm. To dobře poslouží i pro sdílenou komunikaci s klienty. Na cloud uložíte všechny potřebné dokumenty a klientovi pošlete odkaz, aby si je vyzvedl.

Zálohování je dobré i z toho důvodu, že kdyby se vám počítač rozbil, nebo jste ho ztratili (či by vám ho někdo odcizil), zůstanete bez hotové i rozdělané práce, možná i bez fotografií, videí a dalších důležitých souborů, které váš počítač obsahuje.

V neposlední řadě budete potřebovat také kvalitní internetové připojení. To je naštěstí už skoro všude. Pokud ale ne, můžete na cestách využít internetových kaváren nebo coworkingových míst, kde vám poskytnou nejenom připojení k internetu, ale také možnost nabít si veškerou svou elektroniku. A ještě si tu vychutnáte snídani, oběd nebo klidně i večeři.

Potřebujete ke své práci také diář? Jestli cestujete, pak je to další závaží navíc. Raději si do mobilního telefonu nebo počítače stáhněte vhodné aplikace na plánování vašeho času, třídění poznámek a odkazů. Spousty z nich je zdarma, za ostatní sice zaplatíte, ale nejsou to nijak závratné částky. Velmi oblíbené jsou například aplikace Pocket nebo Evernote.

práce
Sníte o tom, že budete vydělávat peníze z pláže?

A nezapomeňte mít svého online správce hesel. Máte-li více bankovních účtu, e-mailových schránek a dalších přístupů, do nichž používáte hesla, pak stačí, když si budete pamatovat jen to heslo, které vám otevře správce hesel, všechna ostatní v něm budou bezpečně uložená.

Kde hledat první zakázky?

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv práci, již lze vykonávat na dálku, musíte vědět, kde hledat klienty. I ty je možné v dnešní době najít online.

K TÉMATU  S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Určitě si najděte příslušné facebookové skupiny, které se zaměřují právě na tu práci, kterou se chcete živit. Dále využijte i pracovních portálů, které nabízejí nejenom práci na částečný nebo plný pracovní úvazek, ale i pozice, které lze vykonávat na dálku. Ze začátku nejspíš jistě nepohrdnete ani jednorázovou spoluprací. I ty najdete nejenom na pracovních portálech, ale i ve facebookových skupinách.

Kromě toho hledejte i stránky typu Webtrh.cz, které využívají podnikatelé ze všech možných oblastí – IT, překladatelství, copywriting, focení, grafické práce a tak dále. Takových stránek existuje nepřeberné množství. Oblíbené jsou taktéž stránky Copywriteri.cz či Navolnenoze.cz.

Nepodceňujte se

Musíte se ale umět správně ohodnotit. Je jasné, že pokud ve vybraném oboru teprve začínáte, nemůžete čekat, že dostanete 500 nebo 1000 korun na hodinu. Ale je možné, že se k této částce třeba jednou dopracujete. Zpočátku je ale důležité vybudovat si své portfolio, kterým se pak budete moci prezentovat a které naznačí, jaké máte zkušenosti.

S tím souvisí i vytvoření nejenom kvalitního životopisu, případně motivačního dopisu, ale také tvorba webové stránky, která o vás vašim potenciálním klientům řekne něco víc. Jednoduché webové stránky, například na Wix.com, si vytvoříte během několika málo hodin. Na stránkách by měla být vaše fotografie, informace o vás, o vašich koníčcích, zkušenostech, portfolio vašich klientů, ukázky vaší práce, kontakt na vás a případně také ceník.

Nejtěžší je rozhodnout se

Na Facebooku rovněž najdete několik skupin, které se digitálním nomádstvím zabývají, a kde vám lidé velmi rádi poradí co a jak. Takovými stránkami jsou například Nomádky na cestách nebo Digitální nomádství.

Někdy je ze všeho nejtěžší začít. Opustit svou dosavadní kancelářskou práci a vydat se na první větší cestu, sám nebo s přáteli či partnerem nebo partnerkou. Nečekejte ale, že si online začnete vydělávat ze dne na den. Většina potenciálních klientů si vás bude chtít ze všeho nejdříve vyzkoušet a až pak se rozhodne, jestli s vámi bude spolupracovat, či nikoliv. Někdy se může stát, že vás budou klienti jen odmítat. Neztrácejte hlavu, stává se to každému, kdo pracuje na volné noze. Štěstí je vrtkavé a musí se počítat s tím, že můžete mít i víc smůly než štěstí. Brzy se ale všechno v dobré obrátí. Jen se nebojte a do online světa podnikání skočte po hlavě.

Předtím si ale ještě nezapomeňte zařídit živnost. Samozřejmě můžete pracovat i na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce, ale jistě budete mít klientů víc a ti od vás budou chtít, abyste jim vystavovali fakturu. Zařídit živnost vás ale nebude stát příliš času. Jedna návštěva živnostenského úřadu a pár minut strávených vyplňováním formuláře za tu volnost, kterou pak budete mít, dozajista stojí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
www.digitalninomadstvi.cz, www.loudavymkrokem.cz, www.westwing.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Začátek školního roku bývá pro děti náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit. Jak na to?
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Úložné prostory patří mezi základní prvky každé domácnosti. Skříně, police, komody, noční stolky, tam všude schováváme naše potřebné i nepotřebné věci. Prohlédněte si chytrá řešení, ať už pro drobné předměty nebo objemnější vybavení.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.

Výběr článků

Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?

Nepřehlédněte

Suchý šampon, to je pomocník mnoha z nás, o kterém jste už jistě slyšely. Jak s ním ale pracovat, aby se skutečně stal vaším přítelem do nepohody? Naučte se to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek