Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Dieta v těhotenství
Zdroj: 123RF.com

Denní příjem v těhotenství?

Obecně se dá říci, že optimální zvýšení hmotnosti může zajistit správně sestavený jídelníček. Ten zahrnuje příjem pěti nebo šesti denních jídel dle doporučených dávek energie v závislosti na věku. Jelikož se většinou matkami stávají mlaší ženy, nachází se dolní hranice energetického příjmu v těhotenství na devíti tisících kilojoulech za den a horní činí 1000 kilojoulů denně.

Pozor na vitaminy

Těhotenství od základů změní způsob, jakým ženské tělo funguje a to se týká i potřeby výživy. U většiny látek je spotřeba zvýšena. U vitaminů a minerálů je přitom nárůst mnohem vyšší než v případě energetického přísunu. Ten stoupá asi jen o 1200 kJ. Ale potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitaminů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku.

Dieta v těhotenství a multivitaminové preparáty

Toto dilema dokáží vyřešit multivitaminové preparáty. Ty zajišťují přísun patřičného množství minerálů a živin bez ohledu na množství a druh výživy a jsou na trhu k dostání v dostatečném množství a výběru. Prokázalo se, že zvýšení hmotnostního přírůstku v těhotenství má přímý vliv na snížení výskytu porodů plodů s nízkou hmotností. Stejně tak má vliv i na prospívání novorozenců a dětí. A multivitaminy mají ještě jednu přednost – nemusíte na své váze vážit každý kousek ovoce, abyste měla jistotu, že dostanete optimální počet vitamínů

Jak je to s pohybem v těhotenství

Pokud jde o pohyb, není rozhodně těhotenství tou nejlepší dobou pro shazování nadbytečných kilogramů. To ovšem neznamená, že by se měly maminky zdravému pohybu vyhýbat – velmi výhodné jsou posilovací cviky břišního a obratlového svalstva a s pokračujícím těhotenstvím pak cviky v rámci rehabilitace nejvíce zatěžovaných partií, jako je oblast bederní páteře, kloubů a kyčlí.

K TÉMATU  Jak zvýšit šance na početí? Zbavte se televize i některých návyků

Kontrolovaný stravovací režim

Ačkoli není třeba přemýšlet o dietách a o snižování hmotnosti, pomocí kontrolovaného stravovacího režimu lze právě v těhotenství upravit případnou vyšší tělesnou hmotnost nad normu. Jak? Především je třeba začít s aktivním pohybem, nejlépe pod odborným vedením. Pomáhá také omezení sladkostí a všeho, co obsahuje nadměrné množství tuků.

Hlavně na nic netlačte

Je velmi důležité, aby maminky své stravovací návyky měnily postupně. Pokud přejdou k dietě pozvolna a poté se opět plynule vrátí k normálním stravování, s daleko větší pravděpodobností si novou hmotnost udrží a změna bude trvalá. A není pochyb o tom, že se redukce hmotnosti vyplatí.

Obézní ženy mají kvůli nepravidelné ovulaci a menstruaci často potíže jak s otěhotněním, tak z důvodu vysokého tlaku i během gravidity a nakonec i při porodu, protože nedokáže dostatečně silně tlačit.

Výsledek se ukáže při porodu

“Závěrečná zkouška” pro maminky přichází při samotném porodu – pokud jsou připraveny po tělesné i duševní stránce na jedničku, rozhodně se mohou na tento okamžik těšit a obavy přenechat tatínkům.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Rey Koranteng, charismatická tvář TV Nova, dnes slaví své 50. narozeniny. Tento populární moderátor, známý nejen svým profesionálním přístupem, ale i milým úsměvem, se za svou kariéru stal jednou z nejvýraznějších osobností české televizní scény. Připomeňme si jeho cestu od prvních krůčků v Meteopressu až po hvězdnou éru v Televizních novinách po boku Lucie Borhyové.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.

Výběr článků

Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.
Rýže je velmi populární přílohou, a pokud ji dobře připravíte, jistě si na ní pochutnáte. Zdaleka však není jen jedna jediná rýže, ale máte na výběr hned několik druhů. Znáte je a víte, kdy jakou rýži použít?

Nepřehlédněte

Vrstvený sestřih je stylistická stálice, která je pro svou efektnost a praktičnost dosud vyhledávána v kadeřnických studiích. Zároveň ženy a dívky zkoušejí a experimentují, jak i bez složitých sponkování a vrstvení vlasů tohoto sestřihu vlasů dosáhnout i svépomocí.
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek