Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Vypouklé břicho a diastáza: Trápení mnoha žen i mužů

Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
diastáza
ilustrační obrázek

13. 12. 2022

Diastáza je pojem, který definuje rozestup přímých břišních svalů, kterým trpí nejen mnoho žen zejména po porodu, ale také mužů. Že ji máte můžete zjistit poměrně snadno domácím samovyšetřením.

Jak se diastáza pozná?

Pro diastázu je typické vypouklé břicho v oblasti pupku, které ať se snažíte sebevíc, prostě nejde shodit. Často je tento jev vnímán jako přebytečný tuk, ovšem v 70 % se jedná o tlačící se orgány ven oslabenou vazivovou tkání.

Zjistěte, zda i vy máte diastázu

Zjistit zda máte diastázu můžete i vy, a to v klidu v obýváku.

  • Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Musíte být naprosto uvolnění. Do oblasti nad pupíkem vložte prsty a zvedněte hlavu, jako byste se chtěli na svoje bříško podívat – jestliže vám prsty zajely do mezery (mezera nesmí být větší než 2,5 cm), problém je na světě.
  • Vyzkoušet můžete také test, kdy se položíte na zem, natáhnete nohy, ruce vsunete pod zadek a zvednete nohy. Vidíte vyboulený kopeček nad pupkem? S velkou pravděpodobností jde o diastázu.
diastáza
Diastázu odhalíte jednoduchým vyšetřením.

Proč je dobré diastázu řešit?

Jeden z předních důvodů, pro který se ženy rozhodnou diastázu řešit, je estetika. Jenže diastáza je příčinou mnoha jiných problémů. Vzhledem k tomu, že břišní svaly jsou rozestoupené, dochází k oslabení držení těla a funkci svalů tak přebírá vazivová tkáň. Kvůli tomu mohou nastat problémy jako jsou bolesti zad, kýla, střevní problémy či povolení pánevního dna a brzké inkontinence.

Dalším důvodem je také nedostatečná ochrana vašich orgánů z důvodu rozestoupených svalů.

Diastáza nejen jako komplikace po těhotenství

Nemyslete si, že diastáza je problém pouze žen, které porodily. Méně známou informací je, že diastázu si můžete také přivodit cvičením, tady by měli zbystřit muži, kteří chodí do posilovny. Jakmile totiž začnete posilovat s těžším závažím a činkami, je nutné dodržovat správné držení těla. Pokud tuto podmínku nesplníte, vznikne svalová dysbalance, kvůli níž si přivodíte jak diastázu, tak i jiná zranění (kýlu, bolesti zad).

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Spíše než kvantita je proto důležitější kvalita provedeného cviku, jinak svému tělu naděláte víc škody než užitku. To samé se týká i domácího cvičení apod. kdy nad sebou nemáte odborný dohled.

Jak diastázu odstranit?

Abyste neskončili „pod kudlou“, diastázy se můžete zbavit (nebo ji alespoň zmírnit) i pravidelným cvičením. Mějte na paměti, že pravidelnost je u řešení diastázy prioritou. Je důležité, aby břišní stěna byla neustále aktivní, proto si cviky rozvrhněte po částech, ne najednou.

Čemu se při diastáze vyhnout?

Jestliže se snažíte o vyrýsování pekáče buchet, na tento sen nyní zapomeňte. Cviky na diastázu jsou zaměřené na správné dýchání (ano, dýchání dělá divy), na aktivaci hlubokého vnitřního svalstva, takže sedy lehy a jiné podobné cviky musí jít na čas stranou.

diastáza
Vlevo rozestoupené břišní svalstvo, vpravo tak, jak má být.

Cviky na diastázu

Brániční dech aneb naučte se správně dýchat

Jak jsme již zmínili, cviky na diastázu jsou zaměřené především na práci s dechem. Vaším úkolem je zapojit i bránici. Právě ta patří mezi hlavní stabilizační svaly trupu a celkového středu těla. Při nedostatečném zapojení tak zbytečně namáháme prsní svalstvo a horní cesty, výsledkem je pak špatné držení těla, ramen a bolesti zad.

Brániční dech je dech, který jde do spodní strany žeber. Lehněte si nebo se pohodlně posaďte, ruku si položte těsně pod pupek. Principem je nasát vzduch tak, abyste cítili rostoucí bříško vlivem stačujících se orgánů směrem k pánvi. Dýchejte pouze nosem, výdech by měl být mnohem delší než nádech. Bránice se při výdechu zase zvedá, čímž vypustí vzduch z plic.

Cvik na židli

Sedněte si na židli s opěradlem a spodní část zad přitiskněte co nejvíce k opěradlu. Pravou ruku položte těstě pod pupík a levou nad pupík. Dýchejte bráničním dechem. Při tomto cviku dochází ke stahování břicha, proto je dobré ho opakovat 10× za den, 100× za sebou.

K TÉMATU  Za bolesti zad může často špatné sezení. Upravte své návyky a problému předejděte

Cvik v leže

Položte se zády na podložku, pokrčte nohy v kolenou a zvedněte do pravého úhlu. Ruce mějte natažené podél těla. Nohy střídavě pokládejte patou na zem, soustřeďte se, abyste vydechovali při cestě dolů a nadechovali se při cestě nahoru. Opakujte několikrát po sobě.

Pamatujte, že uvědomění je v této situaci základ. Pro začátek stačí, když si párkrát během dne vzpomenete na držení těla, svůj dech a uděláte si pár bráničních nádechů a výdechů. Klidně při sezení v kanceláři. Časem si tyto věci zautomatizujete.

Pokud máte podezření, že je diastáza i váš problém, doporučujeme k poslechnutí tento podcast, kde se dozvíte víc.

Vy to zvládnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres je častou příčinou bolestí v zádech. Co změnit a jak se jich zbavit

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Zdroje článku:
www.parents.com, www.morelandobgyn.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Ve věku 85 let zemřel herec Alois Švehlík. Patřil k nejvýraznějším osobnostem českého divadla, filmu i dabingu. Během více než půlstoletí na scéně vytvořil stovky rolí a výrazně se zapsal jak do historie Národního divadla, tak do české audiovizuální tvorby.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Pohodlně se usaďte a pojďte si projít komiks, který u vás doma způsobí změnu. Je váš protějšek vaším skutečným partnerem?
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Ondřej Ruml, oblíbený zpěvák a účastník StarDance, prozrazuje v exkluzivním rozhovoru pro Dámskou ligu, co ho motivovalo k účasti v taneční soutěži, jak se vyvíjí jeho hudební kariéra a jaké jsou jeho plány na příští rok. Kromě toho se s námi podělil o své Vánoční tradice a nezapomněl zmínit i aktuální zdravotní peripetii, která ho donutila na chvíli zpomalit.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Incident, který vyvolal silnou odezvu na sociálních sítích, se odehrál ve čtvrtek večer na zastávce Otakarova v pražských Nuslích. Podle záběrů, které se rychle začaly šířit internetem, řidič tramvaje agresivně vykázal z vozidla muže a ženu s dítětem, kteří mluvili ukrajinsky. Tvrdil, že cestující znečistili tramvaj.

Nepřehlédněte

Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek