Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Dětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
dětské nemoci
Jaké nemoci postihují nejmenší? (foto: 123RF)

08. 07. 2021

Děti jsou k nemocem náchylnější 

Úvodem stojí za zmínění říct, že děti jsou k nemocem náchylnější. Úkolem každého rodiče je pilovat jejich imunitní systém, aby lépe čelily náporu bakterií a virů. V ideálním případě se pokuste z dětského imunitního systému vytvořit neprůstřelné brnění, které bude zdatně čelit jakémkoli onemocnění. Jaké dětské nemoci je mohou potkat, pokd se o to nepokusíte?

Jelikož jsou děti náchylnější k onemocněním, mnohé nemoci pro ně mohou být daleko nebezpečnější než pro dospělého. Zmiňme si proto nejčastější dětské nemoci, které jsou pomyslnými strašáky ve skříni každého rodiče.  

Záněty středního ucha jako riziko hlavně u batolat 

Pokud začneme tím nejútlejším věkem dítěte čili dobou, kdy je batoletem, velkým rizikem je zánět středního ucha. V době, kdy je dítě batoletem, se nejedná o žádné výjimečné onemocnění. Neznamená to však, že se nemoc musí (nebo může) brát na lehkou váhu. Pokud se nemoc nezačne léčit, může to mít nemilé dopady.  

K vůbec prvním příznakům patří bolest v oušku, neklid a také neutichající pláč nebo rýma. Dostavit se může i vyšší teplota. Po prohlídce u lékaře se ordinují většinou antipyretika. Rodiče také dostávají za úkol udržovat průchodný nos.  

Pokud by zánět středního ucha došel do takového stádia, že by bolest neutichala a léky nezabíraly, ouško se píchne. K tomu však dochází po lékařském ošetření. Rodiče se však tohoto zákroku nemusí obávat, dojde po něm k obrovské úlevě.  

dětské nemoci zánět ucha
Zánět ucha umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

Plané neštovice jsou dětskou samozřejmostí 

Za zmínku stojí také plané neštovice, které jsou typickou nemocí v dětském věku. Mnozí rodiče se dokonce sami postarají o to, aby děti neštovice získaly v co nejzazším věku. Mluvíme totiž o nemoci, která zhoršuje svůj průběh s plynoucím věkem. Už pro děti v pubertě můžou být plané neštovice problematické, a to nemluvíme o dospělém, který může rázem chytit vysoké teploty.  

K TÉMATU  4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

U menších dětí ve školkovém věku je průběh planých neštovic obvykle velmi střídmý. Zprvu je dítě spíše unavené a přibývající pupínky ho začnou svědit. Dítě, jelikož je vysoce nakažlivé, zůstává po dobu čtrnácti dnů doma. Povzbuzující je, že onemocnění lze dostat jen jednou v životě.  

plané neštovice
Plané neštovice člověka dostihnou jen jednou v životě. (foto: 123RF)

Infekční průjmy jsou také velmi časté 

V našem seznamu častých dětských nemocí nemůžeme zapomenout na infekční průjmy. O této zdravotní potíži můžeme mluvit v okamžiku, kdy má dítě vodnatou stolici více než třikrát denně. Obvykle však mluvíme o velmi krátkém problému, který mnohdy trvá jenom pár hodin. Pokud však trvá déle, je dobré kontaktovat lékaře. Ani infekční průjem není dobré podceňovat.  

Mezi typické příznaky infekčních průjmů patří také nechutenství, dále bolesti břicha nebo horečka či zvracení. Je důležité, aby se v tomto případě dodržoval pitný režim. Hydratace je (možná paradoxně) na prvním místě.  

infekční průjmy
Průjmy postihují i nejmenší. (foto: 123RF)

Spalničky jsou doprovázeny nepříjemnými symptomy 

Bohužel žádnou výjimkou nejsou v dětském věku ani spalničky. Mluvíme o onemocnění, které s sebou nese hromadu nepříjemných symptomů, k nimž patří například rýma, suchý dráždivý kaše, dále zánět spojivek, a nakonec se připojí i horečka. Po čtyřech dnech se může objevit také vyrážka, která se nejčastěji vyskytuje za ušima, na obličeji nebo na trupu a na končetinách (sem obvykle postupuje). 

Už při prvních příznacích je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Spalničky opravdu nejsou nemoc, se kterou byste si měli zahrávat.  

spalničky
Spalničky jsou velmi závažným onemocněním. (Foto: 123RF)

Spála není “jen” angína 

Náš seznam „dětské nemoci“ pojďme ukončit onemocněním jménem spála neboli spálová angína. Druhý název je však poměrně zavádějící. Dohání rodiče k názoru, že mluvíme o typické angíně, ale tak to opravdu není. Spálová angína se sice projevuje typickými příznaky angíny (čili jsou pro ni typické potíže s polykáním, dále nateklé a povleklé mandle nebo zduřené a bolestivé uzliny), ale je o něco nebezpečnější.  

K TÉMATU  Ovesné vločky jako součást snídaně. Proč na ně nezapomínat?

Jejím typickým příznakem je spálová vyrážka, která se zpravidla objevuje na břiše a na hrudi, poté se rozšiřuje až do podpaží, dále na stehna a na dlaně. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla nastolena správná léčba. Ta se bohužel v tomto případě neobejde bez antibiotik. 

dětské nemoci angína
Angína je doprovázena bolestí v krku. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Výběr článků

Těší na dárky, ale po rozbalení nejsou zrovna nadšené, když tam není to, co očekávaly. Tyhle děti jsou ale vděčné za cokoli! Jejich reakce vás rozehřeje.
Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.

Nepřehlédněte

Kauza brutálního týrání malého jezevčíka, na kterou na sociálních sítích upozornila podnikatelka Erika Eliášová, vyvolala v České republice obrovskou vlnu rozhořčení. Případ odhalil nejen neuvěřitelnou krutost páru, který psa utýral, ale také poukázal na slabost zákonů týkajících se ochrany zvířat. Sociální sítě hrály klíčovou roli v šíření tohoto příběhu, který znovu otevřel diskuzi o potřebě tvrdších trestů pro pachatele těchto nelidských činů.
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek