Dešťová voda, čili dešťovka, totiž na zahradě, ale i doma, nachází spoustu využití. Vy přitom nemusíte udělat skoro nic, stačí jen užívat si každý déšť, který příroda přinese.
Spotřeba vody v českých domácnostech
Úvodem něco málo ze statistik. Denní spotřeba vody se v českých domácnostech odhaduje na zhruba sto a více litrů na jednoho člověka. Z celé částky je však pouze pět až deset procent určeno pro přežití. Zbytek si mezi sebou rozděluje sprchování, splachování, domácí spotřebiče a samozřejmě starost o zahradu. Věděli jste ale, že až polovinu z průměrné denní spotřeby vody je možné nahradit vodou dešťovou?
Jak již bylo zmíněno, loňské léto se neslo ve znamení dešťů. Bouřky byly prakticky na denním pořádku a sluníčka jsme si tolik jako deště neužili. Z této situace jsme mohli vytěžit, pokud jsme na zahradu usadili obrovské kádě, do nichž se kapky deště chytaly.
Že se vám nějakou vodu podařilo zachytit? Pak ji využijte. Kupodivu možností je celá spousta.
Dešťovka bez škodlivých látek
Využití najde dešťovka mnoho díky svému složení. Paradoxem je, že se lidé domnívají, že v sobě ukrývá spíše škodliviny. Ve skutečnosti se v ní nenachází ani chlor, ani sůl čili pro zalévání nebo praní je trefou do černého a bohatě postačí.
Pokud u zalévání ještě chvíli zůstaneme, řekneme, že je dokonce lepší než voda z kohoutku právě díky nulovému množství soli a chloru.
Praní, zalévání, splachování
Na zahradě využijeme dešťovou vodu opravdu nejvíc, a to zejména v parných letních dnech, kdy rostliny vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Spotřeba by se kvůli nevyužívání dešťové vody mohla dostat opravdu vysoko, díky takzvané “dešťovce” se však snadno doplatíte.
Nejen při zalévání zahrady se na dešťovou vodu můžeme obrátit. Můžete v ní klidně také prát. V porovnání s vodou z kohoutku je měkčí čili se v ní prací prášek daleko lépe rozpouští. Z dlouhodobého hlediska bude praní navíc daleko méně nákladné. Nebudete muset pořizovat ani žádné změkčovače vody a podobné prostředky, které nestojí zrovna málo.
Stejně tak při splachování najde dešťovka s klidným svědomím využití. Opět je jistou výhodou měkká voda, která toaletu neucpe vodním kamenem. A tím se znovu dostáváme k čistícím prostředkům – nepotřebujete jich tolik.
Jak chytat dešťovou vodu?
Nejjednodušší způsob, jak si dešťovku nachytat, jsou již zmiňované zahradní kádě. Ale ani zdaleka to není jediná varianta, jak kapky z nebe polapit.
Nadzemní jímky chytají vícero vody
Vedle sudů a barelů na vodu lze na zahradu nainstalovat zahradní jímky. Jejich hlavním benefitem je, že zachytávají větší množství vody, i když tedy zaberou vícero místa. Češi jsou však národ vynalézavý a i s touto nevýhodou si dokázali poradit. Nadzemní jímky zakomponovali do země, čímž se z nich staly jímky podzemní, leč stejně efektivní a účinné.
Pokud se rozhodnete pro instalaci jímek, pamatujte na to, že pokud vodu chcete využívat i při praní, musíte ji pravidelně vylévat. Stát by v nich neměla příliš dlouho, aby nedošlo k rozmnožování škodlivých bakterií (to hrozí především v letních, příliš teplých dnech).
Podzemní nádrže pro větší zahrady
Jste majitelem velké zahrady a jímky pro vás nezachytávají dostatek vody? Pak možná oceníte podzemní nádrže na dešťovou vodu, které si snadno poradí i s horkými letními dny. Jelikož se totiž kádě nachází pod zemí, nezahřívají se tak snadno a urputně jako nadzemní jímky. Nepodléhají tedy zkáze kolísání teplot a dešťovka v nich vydrží déle čerstvá. K jejich instalaci je však zapotřebí těžká technika.
Pokojovky porostou jako z vody
Dešťovka by měla zajímat nejen majitele zahrad, ale i vášnivé pěstitele pokojových rostlin. Ty vám totiž za měkkou a čistou vodu bez dalších nežádoucích látek budou vděčné a odmění se zdravým a rychlým růstem.
Na pokojové rostliny samozřejmě nepotřebujete celý sud vody, ale jestliže máte balkon, dejte na něj kýbl, až zase bude vydatný slejvák. Rostlinkám to jedině prospěje a vás to nestojí žádné úsilí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!
Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?