Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
co jíst
Vaše zdraví je odrazem toho, co jíte. (zdroj foto: www.123rf.com)

13. 01. 2021

Co jíst? Podle mnoha odborníků, nutričních specialistů a lékařů je velice důležité zamyslet se nad naším jídelníčkem, zejména nad jeho složením. Nemusíme anulovat příjem sladkostí nebo hamburgerů, pokud to milujeme, ovšem tato jídla by se v našem jídelníčku měla nacházet jen střídmě.

Raději bychom měli do jídelníčku zakomponovat potraviny, jež jsou zdrojem vitaminů, minerálů a dalších důležitých živin, díky kterým se budeme cítit fit a zdraví.  Odborníci i lékaři jsou toho názoru, že zejména některé živiny potřebuje naše tělo každý den. Živin existují stovky, přesto se najdou některé, bez nichž tělo nemůže normálně fungovat.  

Nepostradatelné jsou vitaminy, a to konkrétně C, B6 a B12 

Chceš být zdravý? Jez hodně vitaminů, které najdeš v ovoci a zelenině! Tuto otázku a následnou odpověď jsme především v dětství slýchali poměrně často. Vitaminy jsou pro naše tělo velice důležité, nepostradatelné jsou zejména vitaminy B6, B12 a vitamin C. Tyto vitaminy tělo potřebuje prakticky denně, proto zdroje těchto vitaminů zakomponujte do svého jídelníčku.  

Takzvané B-komplex vitaminy (čili vitamin B6 a B12) potřebujeme pro správnou funkci nervů, pro správnou funkci krevního oběhu a pro dobře fungující imunitní systém. Pakliže nemáme dostatek B-komplex vitaminů, zvyšuje se riziko vzniku srdečních onemocnění (především se zvyšuje riziko vzniku mrtvice, na kterou v České republice každoročně umírají stovky, ne-li tisícovky lidí).

Otázkou však zůstává, kde vitamin B6 a B12 najdeme. Zdrojem jsou především celozrnné výrobky, dále také pšeničné klíčky, fazole, taktéž banány nebo kuřecí maso a ořechy.  

Co se týče vitaminu C, ten posiluje imunitní systém člověka. Jedná se o antioxidant, který efektivně bojuje proti volným radikálům v lidském těle. Kromě toho stimuluje tvorbu bílých krvinek, taktéž zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu, a navíc podporuje vývoj chrupavek a kostí, proto by ho postrádat neměly především malé děti.

K TÉMATU  Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

A kde vitamin C najdeme? Kromě citrusů se nachází také v brokolici, špenátu, v rakytníku nebo v jahodách.  

Ryby jsou zdrojem železa i omega-3 mastných kyselin 

Co jíst, abychom byli zdraví a fit? Rozhodně bychom neměli zapomínat na ryby. Rybu, ať už se bude jednat o tuňáka, kapra nebo lososa, zakomponujte do jídelníčku alespoň jednou týdně. Je to totiž zdroj omega-3 mastných kyselin, jež tělo sice potřebuje, ale jež si bohužel nedokáže vyrobit samo.

Ryby jsou navíc zdrojem železa. A právě železo potřebujeme ke správnému každodennímu fungování. Zdrojem železa je také zelenina, dále luštěniny, vaječný žloutek nebo červené maso a kuře.  

Bez hořčíku to také nejde 

V našem každodenním jídelníčku se nesmí postrádat ani zdroj hořčíku. Hořčík totiž reguluje hladinu cukru, taktéž udržuje funkci svalů a zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění, na které u nás každoročně umírá nejvíce lidí. Hořčík najdete například v brokolici, také v banánech a oříšcích. Zdrojem hořčíku jsou mimo jiné i datle, luštěniny či rozinky.  

Listová zelenina jako zdroj kyseliny listové 

Co dalšího jíst, abyste byli zdraví? Rozhodně listovou zeleninu, která je zdrojem kyseliny listové. Ta je prevencí nejen rakoviny, ale také srdečních onemocnění a v době těhotenství se podílí na správném vývoji dítěte, u něhož bude právě díky kyselině listové sníženo riziko výskytu vrozených vad.

Kromě listové zeleniny najdete zmiňovanou kyselinu listovou taktéž v celozrnných výrobcích a dále ve fazoli nebo pšeničných klíčcích či jahodách. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.

Zpátky do plavek bez jojo efektu. Jak dosáhnout zdravého a trvalého úbytku váhy? Vyhněte se zkratkám a držte se zdravých zásad

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Přivítání nového domácího mazlíčka do rodiny je vzrušující krok plný radosti a nových zážitků. V tomto článku prozkoumáme, jak se připravit na příchod nového člena rodiny, od výběru správného druhu mazlíčka až po základní potřeby, které zajistí jeho pohodlí a zdraví. Zdůrazníme důležitost zodpovědného přístupu k péči o mazlíčka, včetně výživy, výchovy a socializace. Objevte, jak může nový domácí mazlíček obohatit váš život a přinést do něj nejen zábavu, ale i lásku a společnost.
Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.
Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Podzim je kouzelné období plné barev, chladnějšího počasí a hřejivých večerů, kdy můžeme více času trávit s blízkými přáteli. A co může být lepšího než večery strávené s kamarádkami, s trochou dobrého jídla, zábavy a relaxace? Přinášíme vám tipy a nápady, jak se připravit na podzimní setkání s přítelkyněmi, abyste si je užily na maximum. Od útulné atmosféry až po zábavné aktivity – máme pro vás vše, co potřebujete pro nezapomenutelný večer.
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Milujete hořkou čokoládu ve všech jejích podobách? K této vášni si můžete jen gratulovat. S každým soustem této sladkosti si totiž snižujete pravděpodobnost několika druhů rakovin. Ale i vaše srdce si přijde na své!

Výběr článků

Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?
Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.

Nepřehlédněte

Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek