Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
chyby při pěstování orchidejí
Jakých chyb se dopouštíme při pěstování orchidejí? (foto: 123rf.com)

12. 03. 2021

I když je dnes velice moderní pěstovat především stálezelené rostliny, najdou se domácnosti, kde nedají dopustit na krásné, kvetoucí orchideje, jež jsou synonymem elegantní rostliny. Bohužel chyby při pěstování orchidejí jsou stále na denním pořádku.

Velice často se právě orchideje darují k narozeninám místo pugétů, ale také bývají milou pozorností během všedního dne. Jak však bylo zmíněno, darovat by se měly jenom ostříleným pěstitelům, kteří vědí, jak s ní naložit.  

Zejména začínající pěstitelé mohou mít problém s jejím pěstováním. Jak již bylo zmíněno, orchidej vyžaduje trochu jinou péči než například dracéna nebo tchýnin jazyk, což jsou synonyma nejméně náročných pokojových rostlin. Požadavky na pěstování se v případě orchidejí skutečně musí dodržovat, jinak rostlina velice brzy uvadne.  

Nebudeme se zde však zabývat tím, jak se o orchidej starat. Spíše si pojďme vypíchnout několik chyb, kterých se dopouštíme v souvislosti s pěstováním orchidejí a které mají pro orchideje nedozírné následky.  

Nedopřáváme orchidejím dostatek vzduchu 

Co bývá velice častým problémem? Nedostatek vzduchu. Orchidejím bychom měli dopřávat hodně vzduchu, jinak jim začnou ochabovat listy a kořeny se začnou z květináče drát na povrch. Na toto si dejte pozor předně v případě, že pěstujete orchideje rodu Phalaenopsis nebo Dendrobium.  

Abyste se vyčnívajícím listům deroucím se na vzduch vyvarovali, doporučujeme orchidej zasadit do vhodného substrátu, který je dokonale propustný a kterým hezky proudí vzduch. Ideální jsou substráty smíchané přesně pro orchideje, které splňují jejich nevšední požadavky.  

Zaléváme velkým množstvím soli 

Každý zkušený pěstitel pokojových rostlin ví, že není dobré rostliny zalévat tvrdou vodou napuštěnou přímo z kohoutku. Tvrdá voda je pro rostlinu doslova zabijákem. Daleko lépe uděláme, pakliže necháme vodu alespoň čtyřiadvacet hodin odležet. Z vody se totiž díky odležení odpaří přebytečná sůl, která tak nebude ohrožovat krásnou orchidej.  

K TÉMATU  Rezidence ve stodole. Nenápadný dům skrývá moderní pohádkové bydlení

Právě sůl je tím obrovským problémem, který začne srážet substrát i kořeny rostliny.  

Rostlinu špatně rosíme 

Pokud se i na vašem okenním parapetu tyčí krásná pokojová orchidej, pak jistě víte, jak moc se na její listy usazuje prach. Ovšem nejen kvůli usedajícímu prachu byste neměli zapomínat na pravidelné rosení květiny. Orchideje jsou známé tím, že potřebují ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu vlhký vzduch, který pravidelným rosením zajistíte.  

Na rosení byste neměli zapomínat hlavně v případě, že pěstujete orchidej v bytě. Bytové jednotky mají často ten problém, že je sužuje poměrně suchý vzduch. Proto vezměte do rukou rozprašovač a nastříkejte jím jen listy.  

POZOR – voda se však na listech nesmí dlouho držet. Pakliže voda na listech orchidejí zůstane delší dobu, způsobí houbové choroby, kvůli kterým může rostlina doslova uhynout.  

Nezabraňujeme průvanu 

Co orchideje doslova nesnáší? Pak je to průvan. Orchideje ke svému spokojenému životu potřebují opravdu dostatek vzduchu, ale průvan se do tohoto nepočítá. Orchidej je zkrátka teplomilná rostlina, kterou může zabít už jen to, že v zimě v její blízkosti otevřete okno. V létě si zase dejte pozor na větráky, a to ať už ty stojací, nebo větráky z počítačů.  

Pokud hledáte místo, kde se orchidejím bude dařit proto, že tam není prakticky žádný průvan, pak ji dejte do skleníku. Tam jsou opravdu ideální podmínky pro pěstování této pokojové rostliny, Ovšem je pravdou, že ve skleníku neudělá příliš parády. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Marta Jandová, žena s rockovým srdcem a hlasem, který dobyl nejen českou, ale i německou hudební scénu, oslaví padesáté narozeniny. Dcera legendárního Petra Jandy, Marta je ženou mnoha talentů – od průlomového úspěchu s Die Happy po sólové projekty a významné televizní role.
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?

Výběr článků

V pondělí večer pražská O2 arena ožila ve velkém stylu. Legendární česká zpěvačka Helena Vondráčková zde oslavila své 77. narozeniny koncertem, který se nesl v duchu oslavy jejích 60 let na hudební scéně. Tisíce fanoušků, symfonický orchestr a desítky tanečníků a stepařů – to vše doprovázelo Vondráčkovou při její velkolepé show, která přilákala diváky všech věkových kategorií.
V dnešním poutavém článku na Dámské Lize zkoumáme magii Vánoc očima dětí. Jak dlouho trvá jejich víra v Ježíška, a co by rodiče měli vědět, aby tuto kouzelnou dobu pro své potomky co nejlépe utvořili? Přinášíme vám nejen pohled na to, do kolika let děti věří na Ježíška, ale také rady, jak tuto vánoční tradici zachovat a jaké situace by rodiče měli pečlivě sledovat. Podívejte se s námi na jedinečný svět Vánoc očima nejmladších!
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?

Nepřehlédněte

Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek