Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
chyby při pěstování orchidejí
Jakých chyb se dopouštíme při pěstování orchidejí? (foto: 123rf.com)

12. 03. 2021

I když je dnes velice moderní pěstovat především stálezelené rostliny, najdou se domácnosti, kde nedají dopustit na krásné, kvetoucí orchideje, jež jsou synonymem elegantní rostliny. Bohužel chyby při pěstování orchidejí jsou stále na denním pořádku.

Velice často se právě orchideje darují k narozeninám místo pugétů, ale také bývají milou pozorností během všedního dne. Jak však bylo zmíněno, darovat by se měly jenom ostříleným pěstitelům, kteří vědí, jak s ní naložit.  

Zejména začínající pěstitelé mohou mít problém s jejím pěstováním. Jak již bylo zmíněno, orchidej vyžaduje trochu jinou péči než například dracéna nebo tchýnin jazyk, což jsou synonyma nejméně náročných pokojových rostlin. Požadavky na pěstování se v případě orchidejí skutečně musí dodržovat, jinak rostlina velice brzy uvadne.  

Nebudeme se zde však zabývat tím, jak se o orchidej starat. Spíše si pojďme vypíchnout několik chyb, kterých se dopouštíme v souvislosti s pěstováním orchidejí a které mají pro orchideje nedozírné následky.  

Nedopřáváme orchidejím dostatek vzduchu 

Co bývá velice častým problémem? Nedostatek vzduchu. Orchidejím bychom měli dopřávat hodně vzduchu, jinak jim začnou ochabovat listy a kořeny se začnou z květináče drát na povrch. Na toto si dejte pozor předně v případě, že pěstujete orchideje rodu Phalaenopsis nebo Dendrobium.  

Abyste se vyčnívajícím listům deroucím se na vzduch vyvarovali, doporučujeme orchidej zasadit do vhodného substrátu, který je dokonale propustný a kterým hezky proudí vzduch. Ideální jsou substráty smíchané přesně pro orchideje, které splňují jejich nevšední požadavky.  

Zaléváme velkým množstvím soli 

Každý zkušený pěstitel pokojových rostlin ví, že není dobré rostliny zalévat tvrdou vodou napuštěnou přímo z kohoutku. Tvrdá voda je pro rostlinu doslova zabijákem. Daleko lépe uděláme, pakliže necháme vodu alespoň čtyřiadvacet hodin odležet. Z vody se totiž díky odležení odpaří přebytečná sůl, která tak nebude ohrožovat krásnou orchidej.  

K TÉMATU  Vánoční dekorace: prohlédněte si překrásné vánoční věnce a inspirujte se! Který si pověsíte doma?

Právě sůl je tím obrovským problémem, který začne srážet substrát i kořeny rostliny.  

Rostlinu špatně rosíme 

Pokud se i na vašem okenním parapetu tyčí krásná pokojová orchidej, pak jistě víte, jak moc se na její listy usazuje prach. Ovšem nejen kvůli usedajícímu prachu byste neměli zapomínat na pravidelné rosení květiny. Orchideje jsou známé tím, že potřebují ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu vlhký vzduch, který pravidelným rosením zajistíte.  

Na rosení byste neměli zapomínat hlavně v případě, že pěstujete orchidej v bytě. Bytové jednotky mají často ten problém, že je sužuje poměrně suchý vzduch. Proto vezměte do rukou rozprašovač a nastříkejte jím jen listy.  

POZOR – voda se však na listech nesmí dlouho držet. Pakliže voda na listech orchidejí zůstane delší dobu, způsobí houbové choroby, kvůli kterým může rostlina doslova uhynout.  

Nezabraňujeme průvanu 

Co orchideje doslova nesnáší? Pak je to průvan. Orchideje ke svému spokojenému životu potřebují opravdu dostatek vzduchu, ale průvan se do tohoto nepočítá. Orchidej je zkrátka teplomilná rostlina, kterou může zabít už jen to, že v zimě v její blízkosti otevřete okno. V létě si zase dejte pozor na větráky, a to ať už ty stojací, nebo větráky z počítačů.  

Pokud hledáte místo, kde se orchidejím bude dařit proto, že tam není prakticky žádný průvan, pak ji dejte do skleníku. Tam jsou opravdu ideální podmínky pro pěstování této pokojové rostliny, Ovšem je pravdou, že ve skleníku neudělá příliš parády. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.
Bezchybný výkon předvedla malá Angelica Hale při zpěvu písně Girl on Fire. Takový hlasový projev jí mohou závidět profesionální zpěváci a porota americké talentové soutěže nevěřila svým uším. Právem si tak Angelica vysloužila okamžitý postup do finále. Takto čistý projev je u desetileté dívky skutečně ohromující. Užijte si to!
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
O žádosti o ruku a následné svatbě sní asi každá žena. Manželství je obrovským krokem, a i když už bohužel dost často neplatí, že vydrží navždy, je třeba si to řádně promyslet. Jste s partnerem již delší dobu a chcete se posunout dál?
Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.
Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.

Výběr článků

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Léto je ideálním obdobím pro dobrodružství a zábavu. Pokud přemýšlíte, jak zabavit děti během letních prázdnin, máme pro vás spoustu inspirace. Od venkovních her po tvořivé projekty – tyto aktivity nejen zabaví vaše děti, ale také podpoří jejich rozvoj a kreativitu.
Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.

Nepřehlédněte

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek