V každém vztahu přijde také období, kdy jeden, nebo druhý z partnerů zatouží po dítěti. Častěji biologické hodiny tikají ženám. Ale jak své drahé polovičce šetrně sdělit, že chci dítě?
Základem vztahu je komunikace
Bez sdílení není partnerský vztah kvalitní. Sdílet dojmy, názory, pocity i starosti je možné jen prostřednictvím komunikace. Partneři by měli spolu hovořit, pokud chtějí udržovat vztah při životě. Jakmile se z něj rozhovor vytratí, bývá zaděláno na možné problémy. Nikdo neumí odečítat, co si ten druhý myslí. Hovořit je třeba také u budoucnosti a směru, kam chcete svůj vztah ještě dále posunout.
Jakmile začnete s partnerem, ať je to manžel nebo přítel, sdílet jednu domácnost, tak dalším krokem může být pořízení dětí. Je to logický vývoj. Jen v případě, že jsou oba za jedno a děti nechtějí, je možné tuto životní část přeskočit.
Když partner o dětech nehovoří
Muži většinou podle svého mínění mají na děti hodně času. Je to dáno i fyziologií jejich těla, protože jsou plodní obvykle do vysokého věku. Ne však ženy, u kterých je plodné období časově ohraničené. Jestliže u partnerky začnou tikat biologické hodiny a ona se vždy rozněžní při pohledu do cizího dětského kočárku, nastal čas na rozmluvu s partnerem na téma: „Kdy si, miláčku, pořídíme vlastní dítě?”
Je pravděpodobné, že muž s tímto tématem sám nepřijde a mohl by být partnerkou docela zaskočený. Vždyť si ještě nic neužili, nemají dokončené zařizování bydlení, chtěli cestovat a ještě to nebo tamto. Proto je dobré o dětech vést řeč průběžně, aby partner věděl, o čem jeho žena tak často přemýšlí. Vybafnout hned ráno po probuzení, že chcete dítě teď hned, by nemuselo být tím nejlepším způsobem.
V každém případě je třeba o dětech hovořit co nejdříve. I v této oblasti života by partneři měli najít shodu. Pokud muž potomka přímo odmítá, protože ho rodičovství nijak neoslovuje, je pravděpodobné, že dítě nebude chtít ani za nějakou dobu. Pak by žena zbytečně marnila svůj čas. Vůbec nejhorší, co lze udělat, je otěhotnět „náhodou“, protože selhala antikoncepce. Jednak je to na partnera podraz, druhak ne vždy to partner přijme dobře. Dítě si zaslouží milující oba rodiče.
Jak najít příležitost k rozhovoru o dětech
Možností, jak svému muži naznačit, že by nebylo špatné si pořídit děti, je docela dost. Jednou z nich může být narození dítěte v rodině nebo přátelům. Už zde žena může sondovat, jaký má na to její partner názor. Příležitost k rozhovoru se určitě najde – třeba při návštěvě miminka a jeho novopečených rodičů.
Naťuknout pořízení dítěte lze i při procházce, když potkáte někoho s dětským kočárkem. Zde by se žena měla hned chytnout příležitosti a partnerovi říct, jaký jemu by se líbil kočárek, kdyby měli vlastní dítě.
Výše uvedené situace ulehčí partnerce případný rozhovor o dítěti. Nemusí se svého muže ptát přímo, přitom ale může zjistit jeho názor na věc. Ve zdravém vztahu se partneři o možném pořízení dětí občas baví. Vždy se najde příležitost, o čem je možné diskutovat, například o výběru jména pro holčičku či pro kluka.
Když partner na dítě není připravený
Může se stát, že žena zjistí, že její partner na dítě není ještě připraven. Pak je dobré netlačit příliš na pilu a respektovat jeho pocity. Ale jen do určité doby, protože biologické hodiny nebudou bít pořád, a jednou dotikají.
Pozor především na předčasnou menopauzu nebo odložení pořízení dítěte do vyššího věku ženy. Nemuselo by se to potom podařit a váš sen o vlastním dítěti se najednou začne rozpadat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním