Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Zvládnete Svatojakubskou pouť Camino de Santiago sama?

Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Camino de Santiago
Vyšlápnete vstříc dobrodružství?

01. 09. 2022

Camino de Santiago je síť několika poutních cest napříč Evropou. Dovede vás až ke katedrále ve městě Santiago de Compostela. Kdybyste startovali z České republiky, měří trasa 3000 kilometrů a vyžaduje to několik měsíců úsilí. Z portugalského Porta je to ale jen 280 kilometrů a stačí vám na to deset dnů dovolené. Ale určitě teď máte spoustu otázek jako: co s sebou, kolik to stojí, kde budu spát? Na vše vám odpovíme.

Co si s sebou zabalit?

Nevíte, co si na Svatojakubskou cestu zabalit nebo na kolik vás přijde? A už vůbec netušíte, jak si cestu naplánovat, protože nemáte ani nejmenší tušení, kolik kilometrů denně ujdete? V tom případě čtěte dál. Plánování cesty do Santiaga může být docela legrace, ale rozhodně ne nic složitého a nepřekonatelného.

V první řadě je důležité pořídit si kvalitní krosnu nebo batoh, s nímž budete schopná chodit celý den a nebudou vás bolet záda. Pochopitelně vhodným batohem nebude takový, za který utratíte patnáct set korun. Jestli se chcete vydat na Camino de Santiago, budete muset do svého vybavení trochu zainvestovat. Nechte si poradit ve specializovaných prodejnách. A hlavně si vyberte batoh co nejlehčí a s takovým objemem, aby se vám do něj vešlo všechno potřebné.

A nezapomeň na ponožky!

Do batohu totiž budete muset dát spacák (ten si ale můžete připnout i z vnější strany batohu, pokud to ten vámi vybraný umožňuje), lékárničku s nejdůležitějšími léky a také náplastmi na puchýře. Také si musíte zabalit oblečení a boty. Avšak nezapomínejte na to, že nejdete na módní přehlídku ale na pochod přírodou a městy. Musí vám být hlavně komfortně. Když vás budou kalhoty škrtit a boty tlačit, stane se z příjemné cesty hotová noční můra.

camino
Nejdůležitější na cestě jsou vaše nohy.

Nezapomínejte ani na to, že ponožek není nikdy dost. Ty si měňte klidně dvakrát denně. Musejí být suché, jakmile navlhnou, koledujete si o puchýře. I v případě bot rozmýšlejte dobře. Když si koupíte nové, je zapotřebí je pořádně rozchodit. Když si je poprvé vezmete až na cestě, nedopadnete dobře. A zbytek cesty budete kulhat anebo ošklivě trpět.

TIP: Vezměte si i pohodlné sandály a střídejte je s plnou obuví. Zabráníte tím otlakům a noha si na vzduchu odpočine a vyvětrá.

Další důležitou součástí vybavení jsou i sluneční brýle a opalovací krém. Bez těchto dvou věcí ve Španělsku nebo Portugalsku v letních měsících vůbec nevycházejte ven.

K TÉMATU  Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Zubní kartáček, pasta na zuby, mezizubní kartáček, jehla a nit, šampuk (tuhý šampon) a hojivá, třeba konopná mastička. To vše by mělo být součásti drogérie, která se vám do batohu také bude muset vejít. Samozřejmě si můžete vzít i make-up a šminky, ale pořádně se vám to pronese. Teď si říkáte, že to přece vůbec nic neváží, ale když sečteme i ty ostatní věci, třetí den nebudete moct narovnat záda a na parádu nebudete po několika dnech na nohách mít stejně ani pomyšlení.

Jíst se musí

Asi si také po cestě budete vařit, aspoň občas. Proto potřebujete vařič a ešus. Samozřejmě opět v co nejlehčí variantě. Jídlo také něco váží. Takže zapomeňte na konzervy. Nejspíš se vyplatí zainvestovat do dehydrované stravy, která sice ne každému chutná, ale zase je lehká a většinou také zdravá.

Že si s jídlem nebudete lámat hlavu? Také děláte dobře. Vždyť v supermarketech se najíte za stejné peníze jako u nás doma a kdo během Svatojakubské cesty nepil víno a nejedl místní sýry a sušenou šunku, jako by po ní ani nikdy nešel.

mušle
Mušle sv. Jakuba se považuje za symbol poutníků.

Kde spát?

Ušetřit můžete nejenom na jídle, ale také na ubytování. Budete-li spát v takzvaných albergue, vyjde vás každá noc zhruba o devadesát procent levněji než v penzionech a hotelech. Albergue je hostel neboli levná turistická ubytovna, kde spíte s mnoha dalšími nocležníky. Ubytovaní tu sdílejí nejen veškeré prostory, ale také vybavení. Obvykle spíte na palandách, ve spacáku nebo pod přikrývkou. Jedna noc vás může vyjít na pět set korun a více. Když budete mít štěstí, třeba vás tam nechají přespat zadarmo. Ale určitě ne v hlavní turistické sezóně.

Ještě levnější to budete mít v takzvaných municipal albergues, za něž zaplatíte přibližně 8 eur. Snadno se vám ale může stát, že přijdete příliš pozdě a už se pro vás žádná volná postel nenajde. To pak začíná ten správný cestovatelský stres. Tedy za předpokladu, že vám nevadí se se spacákem uložit pod nejbližší strom. Albergues se zavírají v deset večer. Pak už máte smůlu. A ráno v osm zase musíte albergue opustit. V těch soukromých vás možná nechají o něco déle.

Další možností, asi tou nejlevnější, je spaní ve stanu ve spacáku nebo přímo pod širákem. Ale takto kempovat nemůžete všude. Tedy můžete, ale hrozí vám, že dostanete pokutu, která vás vyjde na mnohem více peněz než hotel na jednu noc. Proto si předem zjistěte, kde na trase se albergue nebo kempovací místa nacházejí.

K TÉMATU  Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi
camino
Svatojakubská cesta je plná životních příběhů.

Svatojakubská cesta by ovšem nebyla kompletní, kdybyste si před ní nevyzvedli kredenciál. To je poutnický pas, který musí mít na Camino de Santiago každý poutník. Do něj pak sbírá jednotlivá razítka. Tak budete mít důkaz toho, že jste cestou skutečně prošli. Nebo to berte jako doživotní památku.

Pár tipů na závěr

Cestovatelé, kteří se na pouť vydali hned několikrát, se shodují v tom, že je dobré:

  • Nosit u sebe drobné mince – na sušičky a pračky na ubytovnách (chystáte-li delší trek, pak se bez pračky neobejdete)
  • Dodržujte hygienu za každou cenu – žádná odřenina nebo zanícenina se na caminu neobejde bez problému, proto se jim vyvarujte nebo nezapomeňte na důkladně ošetření
  • Pitná voda – ne ve všech tůňkách, jezírkách nebo kohoutcích je voda pitná, pokud si nejste její zdravotní nezávadností jistí, pak se nejdřív zeptejte; není nic horšího, než mít na cestě do Santiaga de Compostela průjem
  • Zdravotní pojištění – určitě si ho na dobu camina sjednejte, nikdy nevíte, co se vám může stát a kdy budete potřebovat doktora
  • Nohy, nohy nohy – ty jsou vaším nejlepším kamarádem i nejhorším nepřítelem; buď si je budete hýčkat čistými ponožkami, vydezinfikovanými a pohodlnými botami a bohatě se vám odvděčí, anebo na ně budete kašlat a camino bez bolesti a utrpení neabsolvujete
santiago
Cesta do Santiaga de Compostela je značená žlutými šipkami.

A jak si naplánovat trasu tak, abyste ji zvládli? Nejlépe uděláte, když si ještě doma vyzkoušíte, kolik jste schopná denně bez problému ujít. Musíte však do celkového času započíst i zastávky na odpočinek a jídlo. Pro první poutní dny si nedávejte vysoké cíle. Nicméně musíte počítat s tím, že aby vám na konci cestu uznali a dostali jste diplom o jejím absolvování, musíte nasbírat dvě razítka do kredenciálu za den.

Ti, co absolvovali Camino de Santiago, často pořádají i kurzy, při nichž se dozvíte vše, co by vás o svatojakubské cestě mohlo zajímat. Tak si neváhejte nějaký zaplatit a poslechnout. Možná vám to ušetří peníze, nervy, doktora, psychické zdraví i čas. Takže Buen Camino!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Slovinský Bled: Pohádkové místo, které vás chytne za srdce

Zdroje článku:
www.zena-in.cz, www.nomadka.cz, www.caminoproradost.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Přestože venku ještě dominují letní teploty, podzim už klepe na dveře a s ním přichází i nové módní trendy, které promění váš šatník. Letošní sezóna podzim/zima 2024 slibuje fascinující kombinace barev, textur a střihů, které přinášejí eleganci, ale i pohodlí. Ať už se chystáte na večírek, pracovní schůzku nebo procházku v parku, zde najdete tipy na klíčové trendy, které budou tuto sezónu vládnout.
I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Život ve světě showbusinessu s sebou nese mnohem více každodenních výzev, než si dokážeme představit. Které slavné páry odolávají pozlátku v podobě shánění nového a mladšího partnera každý rok, a místo toho drží stále při sobě? Zde jsou zahraniční i české páry, které dělají instituci manželství tu nejlepší reklamu.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Jak probíhá druhý koučink z pohledu klienta? Co uvízne v hlavě po druhém koučování a s čím konkrétně aktuálně Nele Marcela Hlaváčková pomáhá? Co ji učí? O tom bude dnešní článek.

Výběr článků

Nový český film Kde končí láska režiséra a scenáristy Milana Cieslara vstupuje právě dnes do kin a slibuje víc než jen tradiční romantický příběh. Odvážné eroticko-romantické drama otevírá témata, která jsou ve společnosti stále obestřena mlčením – včetně náhradního mateřství. Milostný trojúhelník, nenaplněná rodičovská touha a intimní scény za hranicí komfortní zóny činí z tohoto snímku silný a emocionálně nabitý zážitek.
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  

Nepřehlédněte

Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Nošení dioptrických brýlí neznamená, že byste měli automaticky zanevřít na make-up. Naopak. Dokonce existují i speciální návody, jak se nalíčit tak, aby make-up dokonale ladil s vašimi brýlemi. Ať už nosíte brýle na blízko nebo na dálku, s obroučkami nebo bez, ideální make-up můžete vykouzlit každé ráno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek