Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Bylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
bylinková zahrádka
Bylinková zahrádka se bude vyjímat třeba na skalce. (foto: 123RF)

28. 03. 2022

28. 03. 2022

Voňavý tymián do marinády na grilování, osvěžující máta do limonády, bazalka do letních salátů. Mít po ruce čerstvé bylinky je vždy výhodou, a to nejen při přípravě chutných pokrmů, ale i v případě, že si chcete namíchat lahodný drink nebo uvařit léčivý čaj. Bylinková zahrádka se často stává nejoblíbenějším koutem zahrady a to nejen pro nás, ale také pro čmeláky, včely a motýly, jejichž krásu můžeme díky bylinkovému záhonku obdivovat celé léto.

Starost a péče o ni navíc není vůbec žádná věda a zvládne ji hravě i nepříliš zkušená zahradnice. Bylinky jsou totiž minimálně náročné na péči a pokud jim vyberete vhodné místo, budete se moci z jejich krásy i vůně těšit několik let. Bylinková zahrádka navíc bude dobře snášet i horké letní dny a suché období, které většině květin spíše škodí. Čím bychom se měli při zakládání bylinkové zahrádky řídit?

Kde se bude bylinková zahrádka nejlépe vyjímat?

Místo

Ať už plánujete vytvořit svou bylinkovou oázu uprostřed skalky, nebo se chystáte založit samostatný bylinkový záhonek, platí při výběru místa jedno zásadní pravidlo. Většina oblíbených bylin, a zejména ty středomořské, vyžadují pro svůj růst hodně slunce. Pamatujte tedy na to, že čím slunnější stanoviště své bylinkové zahrádce vyberete, tím aromatičtější vaše rostlinky budou.

Dalším vodítkem, kam bylinkovou zahrádku umístit, je samozřejmě také výběr konkrétních rostlin, jejich vzrůst a potřeby na pěstování. Obecně se tedy dá říct, že polostinná část zahrady chráněná před větrem, kde je sluníčka během dne o něco více než stínu, je ideální místo, na kterém vám bylinková zahrádka bude vzkvétat.

Velikost a tvar záhonku

Velikosti a tvar bylinkového záhonku uzpůsobte především svým potřebám, vzhledu a velikosti zahrady. Bylinková zahrádka může mít jak klasický plochý obdélníkový tvar záhonu, tak podobu okrasného kruhu či oválu, nebo ji můžete pojmout jako skalku. Velmi oblíbené jsou v posledních letech také bylinkové spirály nebo “šneci”, kdy se za pomoci plochých kamenů a půdy tvoří požadovaný tvar, do něhož se poté vysazují bylinky. 

K TÉMATU  Pěstování jahod: doma v truhlíku versus na zahradě

Příprava půdy

Na rozdíl od některých druhů květin či zeleniny nejsou bylinky nijak náročné na živiny, nejvíce jim může uškodit nadbytek vláhy. Půdu pro svůj bylinkový záhon volte proto lehkou a vzdušnou. Bylinková zahrádka potřebuje především dobře propustnou půdu, které docílíte přimícháním písku, štěrku nebo dřevnatého popela. Před samotnou výsadbou je také vhodné půdu na bylinky připravit tím, že ji dobře prokypříte a zbavíte veškerého plevele včetně kořínků či jiných nečistot.

Výběr bylinek a rozvržení záhonu

Při výběru konkrétních rostlin do své bylinkové zahrádky se můžete řídit nejen jejich využitím a vůní, ale také popřípadě vzhledem, tak, aby utvořily esteticky příjemný celek. Důležité je si před samotnou výsadbou dobře rozmyslet celkové rozvržení záhonu a zohlednit především výšku, do které konkrétní bylinky mohou dorůst a jejich požadavky na prostor.

Rozmarýn, máta, šalvěj, meduňka či libeček patří k vzrostlejším bylinkám a mohou dosáhnout výšky až přes jeden metr, proto je vhodné sázet tyto bylinky spíše do středu (popřípadě k zadní části záhonu), aby vám později neomezovaly přístup k ostatním nižším bylinkám. Tymián, levandule, šalvěj či měsíček lékařský jsou zástupci středně vysokých bylinek. Vhodné místo je pro ně proto uprostřed bylinkové zahrádky. Bazalka a pažitka se díky svému vzrůstu zase hodí do popředí skalky či záhonu.

Jak se o bylinkovou zahrádku starat?

Jak již bylo řečeno, vzrostlá bylinková zahrádka nebude nijak náročná na živiny ani na zálivku, nicméně čas od času je dobré i nenáročný bylinkový záhonek či skalku zalít. Především během parných letních dní, kdy i několik dní neprší, je vhodné stav své zahrádky kontrolovat.

Něco jiného platí v případě malých sazeniček. Čerstvě založenou bylinkovou zahrádku musíme pravidelně zalévat, a to zejména pokud nastane suché jaro. K další péči, kterou vaše bylinková zahrádka jistě ocení, patří její pravidelné zastřihování. Tím docílíte nejen hezkého tvaru rostlinek, ale také podpoříte jejich košatost. 

K TÉMATU  S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Bylinky na terase či balkóně

Pokud nemáte vlastní zahradu ani jinou možnost, jak pěstovat bylinky v otevřeném prostoru, můžete si celkem snadno založit vlastní bylinkovou zahrádku i na balkóně či terase. Pro bylinky pěstované v truhlících nebo okrasných nádobách je vhodný již předem namíchaný substrát, který seženete v každém zahradnictví. Při pěstování bylinek v bytě je však potřeba myslet na to, že bylinková zahrádka na parapetu vaší kuchyně vám nebude dělat radost tak dlouho, jako bylinky pěstované venku. Vhodnější je tedy připravit svým bylinkám dobré podmínky alespoň na balkoně, kde se jim bude dařit přece jen o něco více.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Úložné prostory patří mezi základní prvky každé domácnosti. Skříně, police, komody, noční stolky, tam všude schováváme naše potřebné i nepotřebné věci. Prohlédněte si chytrá řešení, ať už pro drobné předměty nebo objemnější vybavení.
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?
Když jsem někdy před třiceti lety dostala od tety z Německa plavky s našitou sukýnkou, byla jsem naštvaná a styděla se v nich jít s kamarády k vodě. A vida, přešlo pár desítek let a je to hit sezóny. Retro je prostě tady. Jaká bude plážová móda pro rok 2019?
Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Byla jsem vychovávaná v tom, že člověk může mít jen to, na co si sám vydělá. Držím se toho a nikdy jsem si nechtěla život zjednodušovat. Mám jen to, co si sama koupím za vlastní vydělané peníze, a když chci něco víc, než na co mi nestačí plat, jdu na brigádu.
Pleťová séra jsou vysoce efektivní produkt moderní péče o pleť. Koncentrace účinných látek je v séru daleko vyšší než v běžném krému, proto by sérum nemělo chybět v pečující rutině žádné ženě ani muži. Právě díky vysoké koncentraci aktivních látek je sérum ideální pro řešení konkrétních problémů, jako jsou např. vrásky, suchá pleť či pigmentové skvrny. Dopřejte své pokožce luxusní pleťové sérum odAsombroso, značky známého návrháře Osmanyho Laffity.
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.

Výběr článků

Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Některé ženy mají štěstí – jejich tchyně je milá, peče nejlepší bábovku a nikdy se neplete do výchovy vnoučat. Pak jsou tu ty ostatní. A právě pro ně je tento článek. Pokud váš vztah s tchyní připomíná napětí ve filmu Hitchcocka, čtěte dál.

Nepřehlédněte

Hudební svět přišel o významnou postavu taneční hudby. Paul Spencer, známý jako Dario G, zemřel 17. června ve věku 53 let po boji s rakovinou tlustého střeva. Proslavil se hity jako "Sunchyme" a "Carnaval De Paris", které se staly ikonami devadesátých let.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek