Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Bezpečnost dítěte. Jak mu zařídit a vybavit pokojíček?

Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.
bezpečnost
Děti jsou hravé a zkoumají vše, co jim přijde pod ruce. (foto: 123rf.com)

06. 01. 2022

Ale pojďme se přestat společně bát, že se dítě doma jakkoliv zraní a dejme si pozor na ty nejčastější zdroje zranění. Jak zařídit pokojíček tak, aby to neohrozilo bezpečnost dítěte?

Začněme nábytkem

Dětský pokoj je vlastně jednou z mála místností v domě, jejíž interiér se často mění s tím, jak dítě vyrůstá. K vybavení dětského pokoje vždy přistupujeme s přihlédnutím k zájmům dítěte, jeho fyzickým možnostem a výšce. Neuděláte chybu, když zvolíte nábytek, který je testovaný a vyrobený speciálně pro děti. Takový nábytek by měl být ke stěnám připojený šrouby. Děti totiž na nábytek rády lezou a všelijak zkoumají jeho možnosti. A to by mohlo bezpečnost dítěte ohrozit.

Postýlka pro děti

Hlavní kus nábytku v dětském pokoji je pak samozřejmě dětská postýlka. Tu lze upravit jak dítě roste. I pro ni platí pravidla. Musí být totiž designovaná tak, aby z ní dítě nespadlo. V prvním roce života jsou to především zábrany, které dítě chrání.

Dodáváme, že dítě by mělo mít postel vždy vybaveno kvalitní matrací, přičemž v prvním roce života se také doporučuje nepoužívat polštář, pouze lehkou přikrývku. Pokud budete následně postel měnit za větší, vyberte takovou, která nebude příliš vysoká. Dvouleté dítě běhá sem a tam, z postele však stále spadnout může.

Zásuvky neberte na lehkou váhu

Bezpečnost dítěte je velmi ohrožena s prvními krůčky. Děti jsou zvědavé a snaží se úplně všude dosáhnout, takže je potřeba nezapomenout na různé ochranné prostředky. Jedním z nejnebezpečnějších prvků v dětském pokoji jsou zásuvky. Ty musí být zakryté speciálními ochrannými zástrčkami, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem.

Zmiňované zástrčky najdete téměř v každém obchodě s domácími potřebami. Ať už se domníváte, že bezpečností prvky můžete téměř vynechat, co se týče ochranných zástrček, člověk by měl přistoupit alespoň k jejich koupi.

K TÉMATU  Chyby rodičů ve výchově dětí. Jsou vám některé blízké?

Rohy nábytku

Asi nejčastějšími úrazy u dětí jsou pády na rohy, ostré hrany a tvrdé předměty. Těm se nevyhne snad žádný rodič. Půda v přírodě a stromy žádnými hranami ani přílišnou tvrdostí neoplývají. Naše domácnost je jimi ovšem přeplněná. Dítě si nestíhá dávat pozor na každý roh a občas spadne. Nezbývá někdy než se modlit, aby to zůstalo jen u pláče. Nicméně existuje speciální měkká ochrana proti ostrým rohům stolů a skříněk. Tyto lišty jsou velmi levné a stojí za to je pořídit alespoň pro ta nejméně bezpečná místa.

pokoj
Nebezpečí číhá všude. Jak jim předejít? (foto: 123rf)

Okna a podlahy

Vyvarujte se dlouhých záclon se šňůrkami, u nichž hrozí riziko udušení. Rovněž stojí za to vyhnout se takovým designovým rozhodnutím, jako nábytek přímo pod oknem, což dítě přivádí k tomu, zkusit vylézt až na parapet. Pokud tomu nelze zabránit, doporučuje se použít speciální úchyty na okno, aby jej dítě nemohlo samo otevřít. V tomto věku je také důležité, aby dítě mělo dostatek podlahové plochy na hraní s přáteli. Pokud bude místnost zaskládaná, riziko úrazu je ještě vyšší.

Popáleniny a řezné rány

Doporučuje se používat dětské nádobí, které je z plastu či jiného nerozbitného materiálu. Můžete jej tak i donést dítěti do pokoje a nechat ho s jídlem chvíli o samotě. To se však netýká horkých nápojů, které na sebe dítě může nedopatřením svrhnout. Popálit se může dítě i kvůli výběru nevhodných svítidel, jelikož některé lampy se přehřívají. Snažte se vyvarovat i skleněným vitrínám, pro které v dětském pokoji opravdu není místo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 tipů, jak proměnit dětský pokojíček v prostor pro školáka

Bláznivé nápady na dětský pokoj. Pokud máte dost místa, můžete svým ratolestem postavit vlastní svět

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Říká se, že ticho je ten nejkrásnější zvuk. V případě, že potřebujete shodit nadbytečná kila, podpořit zdraví srdce, zlepšit náladu a nakopnout pracovní výkon, vám však nepomůže. To hudba ano!
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.
Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.

Výběr článků

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Josef Šebánek, jehož 108. výročí narození si dnes, 23. července, připomínáme, se stal jednou z nezapomenutelných postav československého filmu. Přestože se herectví nevěnoval profesionálně, jeho charismatické výkony v trilogii o rodině Homolkových a ve filmu "Hoří, má panenko" z něj udělaly oblíbeného herce mnoha generací.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.

Nepřehlédněte

Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy nemáte žádnou představu, jak zorganizovat oslavu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že si narozeninovou párty děti užijí a vy z ní vyjdete bez újmy na zdraví. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek