1. Běhejte, kdy chcete
Když se vám extrémně nechce, nenuťte se. Když se vám nechce jenom trochu, přemluvte se a vyběhněte. Nemusíte běhat pětkrát ani čtyřikrát týdně, klidně postačí dvakrát nebo třikrát. Běhání je o radosti, vždyť se při něm vyplavují endorfiny. Má vás nabudit, pomoci utřídit si myšlenky, které vám nedají spát, vyčistit hlavu. Běh vám dává šanci cítit se dobře. Neběháte, protože musíte, běháte, protože chcete.
2. Běhejte, v čem chcete
Kupovat si běžecké boty, kalhoty, podprsenku a bundu za tisíce je nesmysl. Dokud nechcete běhat pravidelně skoro každý den a trénovat na půlmaraton nebo maraton, investovat nemusíte skoro do ničeho. Kvalitnější boty na běhání seženete už za tisíc korun a k tomu vám postačí sportovní podprsenka určená k aktivnějšímu sportování, kterou pořídíte i za pár stovek. Jestli si vezmete kalhoty, legíny, kraťasy, tričko, mikinu nebo běžeckou bundu, už je na vás. Můžete běhat i v teplákové soupravě za pár korun.
3. Běhejte, jak chcete
Začínáte s běháním? Pak možná prvních pár týdnů ani běhat nebudete. Možná půjdete jen svižnějším krokem. Po měsíci či dvou třeba zkusíte indiánský běh. Pět minut poběžíte, pět minut půjdete. Po třech měsících už poběžíte plynule ať chcete, nebo ne. Na běhání je totiž krásné to, že se viditelně a rychle zlepšujete.
Začínají vám sílit svaly na nohou. Máte pevnější lýtka. Přestáváte se zadýchávat při dobíhání tramvaje nebo autobusu. Chůze do schodů vám najednou také nedělá takový problém. A ještě můžete sníst, co chcete a nepřiberete. Ale když se vám zrovna běhat nechce, opět můžete místo běhu zvolit rychlou chůzi. Každý krok i každý pohyb se počítá, i když trvá třeba jen dvacet minut nebo půl hodinu. Nikde není psáno, jak dlouho musíte běhat. Nemusíte vůbec nic.
4. Běhejte, kde chcete
V zimě se vám do běhání nechce, protože je zima a klouže to. V létě je zase moc horko. No a na podzim může foukat vítr a na jaře zase prší. Je to jasné, k běhání venku se nedonutíte. V tom případě běhejte doma. Dívejte se přitom na televizi a zůstaňte v teple a suchu. Ne, není to blbost. V dnešní době relativně slušný běžecký trenažér pořídíte už od deseti tisíc korun. A to je výhodná investice, když si uvědomíte, že členství ve fitness centru vás vyjde ročně na deset tisíc korun i víc. Běžecký trenažér vám vydrží mnohem déle, a navíc kvůli běhání nemusíte nikam docházet ani dojíždět.
5. Běhejte, z jakéhokoliv důvodu chcete
Běháme, abychom shodily přebytečná kila. Běháme, abychom mohly jíst, co chceme. Běháme, protože nám to dělá dobře. Běháme, abychom měly lepší pocit. Běháme, protože nás to zbavuje stresu. Běháme, protože pak jsme šťastné. Běháme, protože je to náš koníček. Běháme z nejrůznějších důvodů.
Najděte si ten pravý i vy, ale pamatujte si, že musíte chtít běhat, ne se k tomu nutit. Spoustu žen začalo běhat kvůli postavě a zůstaly u toho dodnes, ačkoliv už dávno hubnout nechtějí. Běhání je životní styl, je to součást života, které se už nechtějí vzdát, protože věří, a moc dobře ví, že bez běhání bude jejich životu něco scházet. Nejenom pohyb, ale také radost, spokojenost, vitalita a kondička. Vždyť běhání je tak krásné. Pokud si ho takové umíme udělat a neřídíme se mýty, které běhání provází.
Mýty, kterým pořád věříme
Zapomeňte na to, co se o běhání říká. V běhání žádné zákony neplatí. Které mýty a předsudky patří k něm nejrozšířenějším?
- Běhat musíme minimálně 45 minut denně.
- V ideálním případě běháme kilometr pod sedm minut.
- Potřebujeme superkvalitní běžecké boty za tisíce korun, k tomu sportovní podprsenku, legíny, větrovku. To už čítá zhruba pět až osm tisíc korun.
- Běhat musíme pravidelně, jinak to nemá cenu.
- Pokud se pořádně nezpotíme, nemá to cenu.
- Když se nám běhat nechce, musíme se za každou cenu překonat.
Těchto šest mýtů bohatě stačí. Zapomeňte na ně. Klidně si je někam napište a vysmívejte se jim pokaždé, když vyběhnete jen na dvacet minut, ve starých běžeckých botách, které jste si pořídila ve výprodeji, a s časem 8:15 na kilometr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?