Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
aquaholismus
Bez lahve vody nevylezete z domu?

11. 07. 2023

Dostatečný pitný režim je naprosto klíčový. Je však důležité tělo nepřetěžovat nadměrným množstvím vody. Přílišné pití totiž nepřináší benefity, naopak škodí. Závislost na pití vody je pak nazývána jako aquaholismus a lidé, kteří pijí až moc vody, se nazývají aquaholici.

Příliš vody škodí

Může se zdát neuvěřitelné, že zrovna voda by pro náš organismus mohla být škodlivá. Nicméně různí odborníci se shodují, že nadměrné pití vody vede k vážným zdravotním problémům. Obecně se doporučuje denně vypít 1,5 až 2 litry vody. Potřeba tekutin je však poměrně individuální, odvíjí se od různých faktorů.

Je zcela přirozené, že po náročném cvičení pociťujeme velkou žízeň. Stejně tak mohou žízeň vyvolávat klimatické podmínky – suchý vzduch, vysoká teplota a podobně. Proto v létě máme větší potřebu vody, na horkém slunci dochází k únavě a vyčerpání. V těchto podmínkách je proto zcela normální navýšit svůj pitný režim.

Nicméně někteří lidé mají ve zvyku neustále pít vodu, a to bez zjevného důvodu. U některých dosahuje denní pitný režim až 8 litrů vody. To vede k různým zdravotním potížím. Obecně je tato porucha nazývána též jako polydipsie (nadměrná žíznivost). Ale zbystřit byste měli i v případě, že třeba bez lahve vody nedáte ani ránu. Aquaholismus zní až trochu směšně, přece voda je zdravá, naše tělo ji potřebuje. Tím se závisláci na vodě často ospravedlňují.

Příznaky aquaholismu

Nadměrné pití vody se projevuje několika symptomy. Mezi ty nejvýraznější patří hyperhidróza a nespavost. Termín hyperhidróza označuje nadměrné pocení v důsledku nadměrné konzumace vody. Tělo se totiž snaží přebytečné tekutiny odvést ve formě potu.

Druhým důležitým příznakem je nespavost, jednoduše řečeno jde o přerušený spánek. Během noci dochází v těle k uvolňování antidiuretického hormonu, který zpomaluje funkci ledvin a omezuje tak potřebu močení. Pokud však pijeme příliš vody, močový měchýř je stále plný – i v noci je tedy nutkavá potřeba močení, která vás nenechá spát.

K TÉMATU  Vyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Existují i další příznaky, které mohou poukazovat na aquaholismus:

  • nevolnost
  • bolest hlavy
  • frustrace
  • hyponatrémie (nízká koncentrace sodíku v krvi)
  • přetížení srdce a ledvin
  • otoky
  • podráždění žaludku
  • časté močení

Při pití nadměrného množství vody se snižuje koncentrace solí a krev se celkově ředí. Dochází proto k otoku buněk v mozku, čímž se zvyšuje tlak uvnitř lebky a objevuje se silná bolest hlavy. Pokud pozorujete některý z příznaků, je důležité zvážit, kolik vody za den vypijete. Časté pití se totiž může stát závislostí a dochází k příjmu tekutin, i když zrovna nemáte žízeň.

voda
Kolik vody denně vypijete?

Optimální příjem vody

Určit, jaký je vhodný objem vody, který byste za den měli vypít, je mnohdy složité. Životní styl a stravovací návyky výrazně ovlivňují potřebu hydratace. Je vhodné se napít, pokud zrovna máte žízeň. Není však dobré pít velké množství vody v krátkém časovém úseku či pít pravidelně, i když nemáte žízeň. Pokud máte v jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vody, nemusíte tolik pít. Může jít například o meloun, pomeranč a podobně.

Jestli váháte, zda pijete vhodné množství vody, může vám napovědět barva moči. Tmavě žlutou barvu má koncentrovaná moč, která poukazuje na dehydrataci. Naopak pokud pijete až příliš vody, pak je moč téměř bezbarvá či lehce nažloutlá.

V našem těle probíhají tisíce různých chemických reakcí, ty se přitom neobejdou bez vody. Je tedy jasné, že naše tělo potřebuje dostatek tekutin. Rozhodně to však nepřehánějte – pijte, pokud máte žízeň a přizpůsobte pitný režim svému životnímu stylu. Pokud vás trápí nadměrná žízeň nebo časté močení, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

K TÉMATU  Starejte se o své srdce

Infuzovaná voda aneb když už je pití obyčejné vody nuda

Zdroje článku:
www.healthopinion.net
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný den všem dámám v naší lize! S blížícím se jarem je nyní ideální čas připravit své tělo na novou sezónu. A co je lepšího než začít s osvědčeným jarním detoxem? V tomto článku se podělíme o jednoduché tipy na přípravu zeleninového smoothie a připravíme si detoxikační polévku. A v neposlední řadě, prozradíme 4 kroky, jak s detoxikací začít jež v únoru.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Dřevěný plot je klasika. Dnes už ale nejsou zdaleka všechny ploty dřevěné nebo v podobě kovových mříží. Hodně se staví betonové ploty, sypané kamenné ploty, ale také lamelové ploty z hliníku. Jaký zvolíte vy?
Právě na podzim, kdy se vám někdy nebude chtít do sychravého počasí, si můžete zařídit doma malou tělocvičnu. Nepotřebujete k tomu žádnou zvláštní místnost. Cvičit se dá i na minimálním prostoru. A fitness pomůcek k tomuto účelu je na trhu dost. S čím začít?
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.
Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.

Výběr článků

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.

Nepřehlédněte

Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek