Nejdříve však trochu užitečných informací, které bychom jako pěstitelé této rostliny měli vědět a znát. Aloe vera je rostlina, která se už od nepaměti užívá v léčitelství, v kosmetice, ale kupodivu také v kuchyni. Její hlavní předností je to, že obsahuje celou řadu prospěšných vitaminů. Kromě vitaminu C, E a B obsahuje i minerály a živiny jako je hořčík, zinek nebo vápník.
Ptáte se, kde se tato dužinatá rostlina vůbec vzala? Z dostupných pramenů vyplývá, že její kořeny pravděpodobně sahají až na daleký Arabský poloostrov, odkud se podle všeho rozšířila do každého koutu tohoto velkého světa.
Jak pěstovat aloe vera
Už ale rovnou k věci. Je velká škoda, že od aloe upouští řada začínajících pěstitelů v domnění, že je to náročná rostlina. Opak je totiž v tomto případě pravdou. Jedná se o nenáročnou rostlinu, které se daří prakticky v jakékoli domácnosti. To klíčové pro úspěšné pěstování je dostatek světla.
Aloe vera můžeme vypěstovat buď ze sazeniček nebo ze semen. Doporučujeme sáhnout po sazeničkách, pěstování bude rychlejší a úspěch pravděpodobnější. Sazeničky je možné zakoupit v řadě zahradnictví, také v hobby marketech nebo si zajděte k mamince – třeba aloe pěstuje a jednu rostlinku vám věnuje.
Kromě zmiňovaného světla rostlina potřebuje výživnou půdu. Nejlépe se jí daří v takové půdě, kdy se promíchá písek a rašelina. Toto složení půdy dodržujte alespoň ve chvíli, kdy je rostlina drobná. Větší rostliny už si poradí i se substrátem pro pokojové rostliny.
Co se týče zálivky, její hojnost, respektive množství, se odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. V létě se aloe vera zalévá poměrně často (vždy ve chvíli, kdy půda vyschne), ovšem v zimě jí stačí jenom troška vody. Pozor si dejte zejména na přelití rostliny, což by způsobilo její uhnití. Naopak pokud se začnou listy kroutit a budou poměrně tenké, rostlině dopřejte o trochu víc vláhy.
Na co si dát pozor při pěstování aloe
Už několikrát jsme zmínili, že aloe vera potřebuje ke svému spokojenému životu světlo. To však neznamená, že ji budete umísťovat na přímé sluneční paprsky. Ty by jí mohly naopak ublížit, a to zejména po rosení, kdy by listy slunce spálilo. Ostatně to, jestli rostlině slunce vyhovuje, si řekne sama. Když se listy začnou barvit do hněda, vyžaduje méně slunné stanoviště.
Další věc, na kterou si dát pozor, je teplota, v níž rostlinu necháváte během zimy. Aloe vera je totiž teplomilná rostlina, která však dokáže zvládnout i teploty pod bodem mrazu. Nenechávejte ji však na místě, kde teplota spadne níž než na mínus čtyři stupně Celsia.
Aloe vera pro zdraví
Závěrem stojí za připomínku důvody, proč aloe vera vlastně pěstovat. Aloe vera je rostlina, kterou označujeme za zázrak v květináči. Obsahuje celou spoustu vitaminů a minerálních látek, které dokážou pomoct v mnoha situacích.
Je to spása při popáleninách, taktéž ulevuje od problematického akné, které doslova až hyzdí naši pleť. V její moci je taktéž hojit záněty či ulevit trávení a pomoct při žaludečních potížích. Jen málokdo ví, že aloe vera upevňuje imunitní systém nebo slouží jako prevence proti mnohým nádorovým onemocněním.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?
Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?