Že metla lidstva je největší zhoubou populace? To už neplatí. Po letech bádání vzali odborníci alkohol na milost s tím, že pokud se pije v přiměřeném množství, zdraví naopak prospívá. Objevují se tak názory, že občasná „slza“ zlepšuje paměť, reguluje cholesterol, mírní příznaky depresí, a dokonce platí za prevenci osteoporózy. Jenže pozor, na dně sklenky nenajdete jen psychickou pohodu a kondici, ale i záruku stabilního vztahu!
Ani kapka nazmar? Přesně tak
Poznatky poněkud netradiční americké studie, které byly se vší pompou zveřejněné v časopise Journals of Gerontology naznačují, že dvojice, které spolu konzumují alkohol, jsou méně náchylnější k rozchodům i rozvodům, neboť bývají stabilnější a harmoničtější. Tedy alespoň v porovnání s páry, v nichž platí přísná pravidla abstinence. Není třeba zmiňovat, že tato informace rozdělila svět na dva nesmiřitelné tábory – jedni se totiž radují, že mohou spojit příjemné s užitečným, zatímco druzí nevěřícně kroutí hlavou a označují vědce za blázny. Na čí straně je tedy pravda? Pokud se dovoláváte důkazů, jež by pravdivost daného tvrzení podepřely, tak ty skutečně existují…
Promile v krvi jako záruka lásky? Zřejmě…
Experti ke svému převratnému „objevu“ došli na základě dlouhodobého monitorování téměř třech tisíc svazků ve stavu manželském. Speciálně sestavený tým prostřednictvím dotazníků pravidelně zpovídal všechny respondenty, a to v různých časových rozmezích. Ze získaných dat následně vyplynulo, že muži i ženy, kteří si spolu pravidelně dávají skleničku, vykazují spokojenost, hádají se čistě výjimečně a chovají k sobě patřičný respekt a úctu. Stále je vám divné, na jakém principu může „alkoholová terapie“ fungovat? Tak to nejste zdaleka jediní, protože i pro zasvěcené je to jedna velká záhada!
„Nejsme si vůbec jistí, proč tomu tak je. Domníváme se však, že páry, které dělají více volnočasových aktivit společně, do čehož lze počítat i večerní popíjení alkoholu, mají kvalitnější rodinný život, což posiluje jejich vzájemné vazby,“ vysvětluje spoluautorka studie a zároveň psycholožka, působící na americké Michiganské univerzitě. Tak takové vysvětlení zní dost divoce, co říkáte?
A co si o popíjení v páru myslíte právě vy? Může společná konzumace alkoholu něčemu pomoci, nebo to naopak škodí? Podělte se s námi o svůj názor.