Co to znamená Baugruppe? Opravdu tak neoznačíte partu zedníků
Pokud jste se s pojmem „Baugruppe“ nebo zvoláním „Baugruppe ist Super“ v oblasti stavebnictví nesetkali není se čemu divit. Tento trend, kdy se sejde skupina investorů, jež jsou zároveň i budoucími sousedy a rozhodnou se společně postavit dům, u nás ještě není rozšířen.
Ačkoli je tu řada zajímavých výhod, mezi něž patří, že dopředu znáte sousedy, architektonické řešení lépe odpovídá potřebám budoucích obyvatel a je zde prohloubena komunikace mezi stavebními firmami a budoucími obyvateli, u nás není tato možnost výstavby nových bytů legislativně zakotvena a připraveny tak na ni nejsou ani banky. Přitom třeba v německé metropoli je počet těchto projektů poměrně vysoký, a to 3 000 bytů a více než 200 domů realizovaných v posledních deseti letech.
Proč se přestali používat dříve oblíbené panely?
Sídliště s klasickými panelovými domy, jimž nikdo neřekne jinak než paneláky, zažili v bývalém Československu největší boom v 60. a 70. letech. V roce 1975 pak bylo nově postaveno téměř 100 000 nových bytů. Když byla stavba tak rychlá a nyní za těmito čísly zaostáváme, proč se již panely nepoužívají?
V dnešní době se pro bytovou výstavbu používají především železobetonové monolitické skelety či klasické červené cihly. Důvodů proč už se nepoužívají panely je samozřejmě více, ale tím nejzásadnějším jsou náklady na výrobu a přepravu vlastního panelu. Mnohem výhodnější je tradiční postup, kdy se cihly nebo hotový beton dovezou na stavbu a dále se zpracovávají až na místě.
Klesají tak i nároky na stavební stroje a vybavení, případně jsou potřeba ke stavbě jen po omezenou dobu a vyplatí se tak jejich pronájem. V současné době je na trhu řada profesionálních půjčoven profesionálního nářadí a techniky, mezi nimiž patří k nejrozšířenějším půjčovna nářadí Boels.
Stavba pod zem je dražší a nahoru zase složitější
S tímto tvrzením se můžete setkat nejen v odborných textech, ale i řadě rozhovorů se zástupci různých developerských firem. Ačkoli se může na první pohled z tohoto tvrzení zdát, že stavba podzemního patra je výrazně nákladnější, jde spíše o skutečnost, že podzemní patra, kde jsou u nových domů umístěna především podzemní parkoviště vycházejí developery na nemalé peníze. Tyto finanční prostředky pak mají logicky mnohem nižší finanční návratnost, že u podlahové plochy bytů.
O tom, že je stavba nadzemním podlaží složitější, ale i nebezpečná pak není sporu, u domů s menšími počty bytů, s nižší výslednou výškou jsou rizika bezpečnosti práce nižší a zároveň klesají i požadavky na vlastní nosnou konstrukci.
Navíc i potřeba speciálních strojů, nářadí a dalšího vybavení je menší, takže si s těmito zakázkami poradí i menší firmy. Mohou totiž využít pronájem plošiny nebo lešení či dalšího nářadí a minimalizovat tak své náklady na vlastní výstavbu.