Úterý , 06. 05. 2025

Radoslav

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
kaz
Jak se co nejdéle radovat z krásného úsměvu? (foto: 123rf.com)

06. 01. 2022

Zubní kaz je nešvar a je potřeba mu předcházet. Jak toho docílíme? Stačí jen a pouze dostatečná hygiena nebo je na vině třeba i nadměrná konzumace sladkostí? Tomu se teď podíváme na zoubek.

Zubní kaz postihuje děti i dospělé 

Není pravda, že zubní kaz postihne jen děti. Obzvlášť ty, které se neumí vzdát sladkostí. Nepříjemnou bolest, kterou se zubní kaz hlásí o slovo, mohou pociťovat i dospělí. Na vině je často poškození zubní skloviny, což posléze vede právě k onomu nepříjemnému problému.  

Sice je pravda, že u dětí kazy vznikají častěji, ale je to proto, že se dopouští početnějšího množství chyb při čištění zubů. Zpravidla vynechávají plochy, kde zubní kazy nejčastěji vznikají. Nepoužívají zubní nitě, stejně tak jim nic neříkají ani mezizubní kartáčky, které jinak zdatně bojují proti plaku. Ten mimochodem postupně proniká až ke kořenům zubů a to vede víte k čemu.

Trvalá bolest jako jeden z příznaků 

Jak ale zaručeně poznat, že se o zubní kaz jedná? Symptomy jsou nejen viditelné, ale zprvu je především pocítíte. Před nepříjemnou bolestí se dostaví vyšší citlivost zubů (zejména pak při pití studených, nebo naopak příliš horkých nápojů). Citlivost se poté přelévá do trvalé bolesti, která ale není příjemná. Už v této chvíli byste ale měli zpozornět. Kromě bolesti bývá nehezky zabarvená sklovina.

Jak předcházet zubnímu kazu?

Pravděpodobně nikdo nechce mít ústa plná plomb a bolestivých zubních kazů, s nimiž by byly do konce života jenom problémy. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim předcházet. Předně je třeba se zaměřit na správnou dentální hygienu.

Čištění zubů je klíčem ke krásnému úsměvu

Pravidelné, pečlivé a správné čištění zubů je základ. Investujte do kvalitního zubního kartáčku (dnes se do popředí dostávají především elektrické alternativy) a dvakrát denně pečujte o jeden zub vedle druhého. Nezapomínejte na zadní stranu zubů, která je velice často opomíjená, abyste předcházeli vzniku zubního kamene a ani na stoličky úplně vzadu. Stejně tak se vyhněte přílišnému tlaku. Na zuby není nutné tlačit, buďte k nim citliví a střídmí. Čistěte si je ve správném směru (čili od dásní směrem nahoru), abyste předcházeli vzniku paradontózy a dáseň si zbytečně ze zubů nestahovali.

K TÉMATU  Emoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy
Příklad správného čištění zubů v podání odborníka. (zdroj: youtube.com/Teeth and Heels)

Mezizubní kartáčky jsou nejlepším přítelem zubů

Proč zejména dospělí trpí na zubní kazy? Protože nepoužívají mezizubní kartáčky. Mluvíme však o nejlepším příteli zubů, díky kterému se nestane, že by zbytky jídla způsobily onen nežádaný zubní kaz. Zbytky jakéhokoli jídla, nejen sladkostí. V nejlepším případě je dobré se poradit s dentální hygienistkou, která vás uvede do všech tajů čištění zubů. Existuje totiž vícero alternativ mezizubních kartáčků a je důležité, aby kartáček mezizubními prostory neprocházel snadno, ale aby opravdu vyčistil okraje jednotlivých zubů.  

Zubní nitě a ústní vody

Když si vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a poté těmi mezizubními, pomyslnou tečkou celé dentální hygieny je čištění zubů nití a ústní vodou. Spláchne se tím zbytek nečistot, které se v ústech nebo mezi zuby ještě nachází.

Pozor na cukry obecně

Abyste se co nejdéle radovali z opravdu krásného úsměvu bez kazů, je dobré se cukrům jako takovým vyhnout. Ale nejen cukrovinkám, jak si řada lidí myslí. Kyseliny se totiž nachází i v ovocných džusech, smoothies nebo sušeném ovoci. Po konzumaci některého zmíněného jsou zuby po zhruba dvacet minut ohroženy zmiňovanou látkou, která zubní sklovinu přímo likviduje. Sladká a lepivá jídla nebo nápoje proto nahraďte něčím trochu jiným. Co třeba zeleninou? A pokud po jídle máte pocit obalených zubů, běžte si je klidně vyčistit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Výživové chyby, kterých se dopouštíme. Vyvarujte se jim

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Sehnat v obchodě kvalitní antibakteriální čistič, to je v posledních týdnech až nadlidský úkol. A pokud už seženete, tak je daný produkt astronomicky drahý. Co s tím? Poradíme vám.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Ruku na srdce, které z vás mají kosmetickou taštičku narvanou k prasknutí? Skutečně tam potřebujete mít vše, i když nejde pořádně zapnout? A už jste slyšely o balení, které je určené na cesty? Ušetřete svou taštičku a inspirujte se tipy, díky nimž budete připravené vždy a všude.
Letní nebe je plné záhad a tento týden není výjimkou. Připravte se na týdny, kdy nám planetární konstelace přinesou nejen výzvy, ale i příležitosti k růstu. Novoluní v charismatickém Lvu otevírá dveře k novým začátkům, zatímco retrográdní Merkur nás nutí k přehodnocení komunikace a plánů. Venuše poblíž hvězdy Regulus přináší do popředí otázky lásky a hodnot. Co nám hvězdy tento týden přichystaly? Ponořte se do našeho horoskopu a objevte, jak se připravit na astrální tanec, který ovlivní každé znamení zvěrokruhu.
Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Na stůl o vánocích prostě patří. Adventní věnec je jedním ze základních prvků vánoční výzdoby. Tahle dekorace se stane vaší chloubou, když jí vyrobíte sama! Možná už v tom máte praxi, možná to zkusíte poprvé, ale v každém případě se můžete inspirovat. A pokud věnec vyrábět nechcete, alespoň si nějaký vyberete.

Výběr článků

Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Před pár lety se Amber nemohla ani sama osprchovat. Vážila téměř 300 kilogramů a lékaři jí předpovídali brzký konec. Dnes má o 200 kilo méně, dokončila školu a inspiruje tisíce lidí po celém světě.
Představte si pracovní týden, který vám dává více volného času a zároveň zvyšuje vaši produktivitu. Flexibilní pracovní doba a čtyřdenní pracovní týden nejsou jen futuristické koncepty, ale realita, kterou si stále více firem a zaměstnanců osvojuje. Jaké jsou jejich skutečné výhody a jak mohou pozitivně ovlivnit váš život?

Nepřehlédněte

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek