Pátek , 08. 11. 2024

Bohumír

Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.
Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Příčiny zimní únavy a ospalosti

Krátké dny, nedostatek slunečního světla a chladné počasí – to vše vede k tomu, že se v zimě cítíme unavení a bez energie. Nedostatek přirozeného světla narušuje produkci hormonu melatoninu, který reguluje spánkový cyklus.

V zimě tělo produkuje melatonin v nadměrném množství, což může vést k ospalosti a snížené energii. Dalším faktorem může být i zvýšený stres z hektického předvánočního období nebo obecný pokles pohybu venku, což má vliv na naši fyzickou i psychickou kondici.

Stravou a doplňky proti únavě

Kvalitní strava hraje v zimě klíčovou roli. Doplnění živin a vitamínů může zmírnit únavu a podpořit vitalitu. V zimním období je důležité soustředit se na potraviny bohaté na:

  • vitamín D – pomáhá s náladou a energií,
  • vitamín B12 a železo – podporují produkci červených krvinek a transport kyslíku v těle,
  • rybí tuk,
  • hořčík,
  • adaptogeny (např. ženšen nebo ashwagandha), které mohou zlepšit odolnost vůči stresu a dodat energii.

“Ashwagandha je tradiční ajurvédská bylina, které obsahuje velké množství blahodárných látek. Pomůže vám nejen se spánkem, ale i s podporou dobré nálady, pamětí nebo koncentrací,” říká PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.cz.

Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

3 tipy pro lepší spánek na regeneraci

  1. Zvyšte přísun světla během dne – I když je den krátký, snažte se během dne co nejvíce pobývat na denním světle. Ranní světlo pomůže regulovat váš vnitřní biorytmus a podpoří přirozenou produkci melatoninu.
  2. Udržujte pravidelný spánkový režim – Pravidelný spánkový režim je základním kamenem kvalitního spánku. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, i o víkendech. To podpoří lepší kvalitu spánku a usnadní ranní vstávání.
  3. Vytvořte si klidné prostředí – Zimní únava může být zmírněna i tím, že zlepšíte podmínky pro spánek. V ložnici udržujte chladnou teplotu, vyhněte se těžkému jídlu a digitálním zařízením před spaním. Pomoci může i jemné relaxační cvičení nebo meditace.
K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy pro namáhané oči

Zimní únava a ospalost jsou běžné, ale s vhodným přístupem lze tyto problémy zvládnout. Zaměřte se na kvalitní stravu, podpořte svůj organismus doplňky a dbejte na dostatek spánku a denního světla.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Jak jsou na tom Češi se spodním prádlem? Nosí ho nebo nenosí? A jaké prádlo nejčastěji nakupují v internetových obchodech právě k příležitosti svátku zamilovaných? Aktuální průzkum prozradil zajímavá data.
Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.
Slyšeli jste už o zázraku jménem Yoni vajíčko? Pokud ne, my vám ho rádi představíme. Zaměříme se na účinky, které má na ženské tělo, na správné používání i na jeho historii. V našem přehledném článku se dozvíte, jaké zázraky tento elegantní kamarád pro ženy dokáže s myslí, tělem a jak působí na celkové zdraví.
Když ve vzduchu začínáme cítit jaro, vůni přírody probouzející se k životu, je těžké odolat pokušení obléknout si místo těžkých kabátů, bund nebo svetrů konečně vzdušné a lehké šaty.
Léto je ideálním obdobím pro děti, aby si užily volný čas, poznaly nové přátele a naučily se nové dovednosti. Pro mnoho rodičů, zejména matek, je však výběr správného letního tábora nebo aktivity výzvou. Tento článek vám nabídne užitečné tipy na letní tábory a aktivity, které nejenže zabaví vaše děti, ale také podpoří jejich rozvoj a zájmy.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Chystáte se do nové nebo první práce. Prošla jste vítězně pohovorem, máte podepsanou pracovní smlouvu. Co vás bezprostředně po nástupu do zaměstnání čeká? Na co se připravit a na co nepřistupovat, ani kdyby vás nutili?
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?

Výběr článků

Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
Jak poznáte, že nemáte v břiše úplnou harmonii? Stačí se podívat do zrcadla. Akné nebo ekzém může způsobit i špatné prostředí ve střevech. Přemnožení nepřátelských bakterií je zdrojem dermatitidy, psoriázy nebo trudovitosti. Co s tím?
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?

Nepřehlédněte

Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek