Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit ano nebo ne?

Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit nebo ne?
zdroj: 123RF.com

16. 01. 2020

Všechno má svůj čas. Zásada „škola hrou“ platí i pro sportování

Nejsem prostě zastáncem toho, že děti se musí přizpůsobovat ve všech aktivitách rodičům. Všechno má svůj čas a stejně tak je třeba mít správný věk také na zimní sporty. Kdysi jsem na horách potkala tatínka, který jezdil po sjezdovce a miminko měl na zádech v krosně. Přijel na svahu do restaurace, odložil krosnu s dítětem do rohu a šel si dát drink.

Co může dítě z takového „nepohybu“ na vzduchu mít? Nedokážu si představit, proč někdo tak hazarduje se zdravím svého dítěte. Pokud budete dítě do sportu příliš nutit nebo ho postavíte na lyže či brusle příliš brzo, hrozí nejen zranění, ale hlavně nechuť do podobných aktivit. Dá se tomu předejít? Většinou ano.

Když sportuje celá rodina

Je samozřejmé, že dítě se zapojuje do rodinných aktivit. Pokud sportují i rodiče, prarodiče nebo starší sourozenec, bude pro dítě snazší oblíbit si stejný sport také. Ale pokud dítě dovedete do lyžařské školky, sami nelyžaři, je pravděpodobné, že vztah k tomuto sportu bude získávat hůře. Důležité jsou totiž společné zážitky. Pokud nebruslíte, nelyžujete, těžko budete pro tyto zimní sporty získávat své děti. Žádné argumenty totiž neplatí lépe, než že „to děláte také, protože to je skvělá zábava“.

Ještě lepší je sdílet zájmy s přáteli, kteří mají dítě v podobném věku. Věk stejně starých dětí motivuje. Zvlášť tehdy, pokud v daném sportu neexcelují, ale jsou na tom všechny podobně. Společné učení hrou tak bude ve většině případů fungovat. Navíc děti se stanou soutěživější a snaživější.

Nezačínejte dřív, než ve třech letech

Lyžařští instruktoři doporučují začít s lyžováním po třetích narozeninách. S bruslením se doporučuje počkat do věku čtyři až šest let. Lékaři se přiklánějí i u lyžování spíš k čtyřem letům. To doporučuje také dětský ortoped MUDr. Jan Charvát, CSc. Dítě by mělo mít dostatečně vyvinuté klouby a páteř, které musí při těchto sportech odolávat tlakům.

K TÉMATU  Syndrom prázdného hnízda - jak se cítíme po odchodu dětí z domu?

Důležitý je fyzický i psychický vývoj

Děti také musí mít dobrou pohybovou koordinaci. Vyzkoušejte je doma. Nechte je udělat pár kotoulů. K tomu by měly zvládnout střídavou chůzi po schodech. Z psychického pohledu by dítě mělo vědět, proč se zimní sporty naučit. Pokud počítáte s výukou prostřednictvím instruktorů, musí být dítě schopné vydržet bez vás minimálně hodinu či dvě.

Se snowboardingem se doporučuje začínat kolem šestého roku věku, kdy už dítě zná základy lyžování. Snowboarding vyžaduje podstatně více koordinace a orientaci na svahu, což se dítě může naučit právě lyžováním.

Zkoušíte to stále dokola a nebaví ho to? Netlačte na výsledky

Jsou děti, které si stoupnou na svah nebo na led a jsou tam jako doma. Ovšem některé přes veškeré rodičovské snahy a přemlouvání chodí do lyžařské školky nerady. Vymlouvají se a je na nich patrná nechuť. Musíte se obrnit trpělivostí a připravit se na to, že výuka nemusí být úspěšná hned první rok. Třeba to budete zkoušet rok, dva nebo i tři. Když však dítě neodradíte nadměrnými nároky, bude dělat pokroky. Třeba velmi pomalu, ale časem ho začne sport bavit.

Důležité je nepřetěžovat ho. Nechte ho v lyžařské či bruslařské školce maximálně hodinu a půl. Odměňte ho za jeho snahu. Ne sušenkou, ale třeba jízdou na snowtubingu. Zbytek dne ať si třeba staví iglú, válí se ve sněhu, sáňkuje, bobuje. Prostě se baví na sněhu. I to je důležité. Jen tak pochopí, že být na sněhu je zábava, a ne povinnost, kterou rodiče vyžadují.

Když se to přesto nepovede, tolerujte to a nevyčítejte

Možná je vaše dítě na sport extrémně nešikovné. Těžko se s tím smiřují rodiče, které sportování baví. Ale kdo ví, třeba z vašeho dítěte bude slavný umělec nebo vědec. Ne každé dítě musí umět všechny sporty. Důležité je, abyste mu i přesto dali pocit, že není méněcenné. A možná se i trochu podřídili. Nutit ho dělat něco, co ho vůbec nebaví, a navíc mu to ani nejde, nemá cenu. Třeba se naučí lyžovat v dospělosti. Třeba nikdy. Proto nebude pro vás ani pro svět znamenat méně, než dítě, které dokonale sjede „černou“.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!
Agáta Hanychová opět sklízí sladké plody lásky! Po bouřlivých vztazích se vrací do manželského klubu, tentokrát s bývalým partnerem Miroslavem Dopitou. Jejich tajemná svatba rozproudila vlnu spekulací a gratulací. Co vedlo k tomuto překvapivému obratu a jaké tajemství ukrývá nový začátek Agáty? Je Agáta opět těhotná?
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.
Astroložka Naďa Šmnídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví. O víkendu si pořádně odpočiňte a zrelaxujte, a věnujte se péči o zdraví a imunitu. Bude to třeba.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?

Výběr článků

Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.

Nepřehlédněte

Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek