Pleť v zimě trpí, proto je potřeba v péči o ni nepolevovat ani v chladných měsících. Je to především vlhký a mrazivý vzduch, který může pokožce značně ubrat na půvabu i zdraví. Když k tomu ještě přičteme inverzi, sníh a časté přechody z přetopených místností do nízkých venkovních teplot, máme celý seznam nepříznivých vlivů, které značně namáhají naši pleť. Ta díky tomu následně může být zarudnutá, podrážděná a vysušená. Zimní péče o pleť je proto velmi důležitá.
Co vaše pleť v zimě potřebuje?
Ačkoliv by se zimní péče o pokožku měla maličko lišit od té, kterou jí věnujeme během léta, základní potřeby naší pleti jsou po celý rok stejné. To zahrnuje zejména důkladnou hydrataci, dostatečný přísun vitamínů i minerálů a její pravidelné čištění. Všeobecně rozšířený mýtus, že hydratace v zimních měsících pleti škodí, je stále pro mnoho žen důvodem, proč svou pleť nechávají během zimy žíznivou. Důsledkem je pak šupinatění, odlupování a zarudnutí pokožky. Chce to třeba jen sáhnout po mastnější péči, která zároveň vytvoří na mrazem vystavené pokožce ochranný film.
Vsaďte na přírodní kosmetiku
Jestliže se v rámci zimní péče o pleť nechcete spoléhat na chemii a výrobky, u nichž nelze zjistit kompletní složení, můžete si pomoci přírodní cestou, a to díky vlastnoručně namíchané kosmetice. Její nespornou výhodou je to, že si budete naprosto jistá použitými ingrediencemi. Zároveň také budete mít jedinečnou možnost nakombinovat si takové vůně, které vám budou příjemné. Kromě toho si při její výrobě užijete spoustu zábavy a navíc ochráníte peněženku před vysokými výdaji za kosmetické přípravky.
Pokud vás výroba vlastní kosmetiky láká a těšíte se, až vyzkoušíte svůj první recept, nezapomeňte striktně dodržovat dobu spotřeby. Myslete na to, že handmade kosmetika se pyšní obrovským benefitem, kterým je receptura bez stabilizátorů a dalších umělých přísad. Díky nim vydrží kosmetika delší dobu nezávadná. Proto doporučujeme připravit si doma vlastní kosmetiky menší množství, ať ji stihnete spotřebovat dřív, než by napáchala víc škody jak užitku.
Maska pro rozzářenou pleť
Toužíte po pleti, kterou nezdobí kruhy pod očima, žádný pupínek či dokonce hluboké vrásky? Pak určitě vyzkoušejte masku s aktivním uhlím (působí jako magnet na nežádoucí látky), zeleným jílem (hravě zatočí s akné i kruhy pod očima) a aloe vera (podporuje regeneraci i výživu pokožky).
Na masku potřebujete:
- 1 polévkovou lžíci zeleného jílu
- 1 polévkovou lžíci gelu aloe vera
- 2 čajové lžičky vilínového extraktu
- 1 čajová lžička rostlinného glycerinu
- ½ čajové lžičky aktivního uhlí
- ½ čajové lžičky mletého zeleného čaje
- 10 kapek esenciálního oleje Eukalyptus
- 8 kapek esenciálního oleje Cypřiš
- 5 kapek esenciálního oleje Růžové dřevo
Nejlépe v keramické misce smíchejte všechny ingredience tak, aby vznikla hustá pasta. Pokud se vám směs zdá až příliš hustá, můžete přidat ¼ lžičky vilínového extraktu. Důkladně směs promíchejte. Výslednou masku skladujte v uzavřené nádobě (nejlépe skleněné) v lednici. Rozjasňující maska vám vystačí na dvě použití. Pamatujte však, že byste ji měla spotřebovat do pěti dnů.
Tea tree peeling
Objevit zklidňující a antibakteriální účinky tea tree oleje v rámci zimní péče o pleť můžete například ve formě přírodního peelingu. Spolu s jojobovým olejem, který je odborníkem na suchou, přecitlivělou i nadměrně se mastící pokožku, tvoří dokonalou dvojici. Postará se o hloubkovou hydrataci pleti i její perfektní očistu.
Na peeling potřebujete:
- 2 polévkové lžíce jedlé sody
- 1 čajovou lžičku jojobového oleje
- 6 kapek esenciálního oleje Tea tree
- 5 kapek esenciálního oleje Tymián
V nádobě smíchejte jedlou sodu s takovým množstvím teplé vody, aby vznikla hustá pasta. Zlehka přimíchejte ostatní ingredience a výslednou směs skladujte v uzavíratelné sklenici, nejlépe v chladničce.
Před použitím peelingu navlhčete svou pleť, čímž ji připravíte na následné čištění. Do dlaně si naberte přiměřené množství peelingu a promíchejte jej s trochou teplé vody tak, aby vznikla vlažná kaše. Poté krouživými pohyby pečlivě vmasírujte do pokožky. Vyhněte se však oblasti očí a rtů. Nechce peeling 5 minut působit a následně jej důkladně opláchněte.
Heřmánkový pleťový krém
Pleťový krém z heřmánku a medu vás uchvátí svými regeneračními, zklidňujícími a hydratačními účinky. Pokud vaše pokožka trpí zvýšenou suchostí, únavou nebo ji sužuje akné, určitě stojí za to jej vyzkoušet.
Na krém potřebujete:
- ¼ hrnku vody
- 2 polévkové lžíce vysokoprocentní smetany
- 1 polévkovou lžíci kvalitního medu
- 1 polévkovou lžíci sušeného heřmánkového květu
- 5 kapek esenciálního oleje Heřmánek
Vodu v malém kastrolu přiveďte k varu a přidejte sušené květy heřmánku. Poté směs odstavte a chvilku počkejte, dokud nezchladne. Vylouhovanou tekutinu sceďte do uzavíratelné nádobky, přidejte zbytek ingrediencí a dobře protřepejte. Výsledný krém je nutné skladovat v chladničce a spotřebovat jej do týdne po namíchání.
Pečující odličovací olej
O důležitosti důkladného čištění pokožky v souvislosti s její kondicí není žádných pochyb. Místo klasických micelárních vod z obchodu si však doma můžete vytvořit čistě přírodní a levandulí provoněný odličovací olej, který navíc dokáže o pleť šetrně pečovat.
Na odličovací olej potřebujete:
- 2 kapky esenciálního oleje Levandule
- 2 polévkové lžíce jojobového oleje
- ⅓ hrnku kokosového oleje
- 2 kapky esenciálního oleje Heřmánek
V malé misce smíchejte všechny přísady a důkladně je našlehejte s pomocí vidličky, aby se lépe propojily. Směs přelijte do vydezinfikované skleněné lahvičky s uzávěrem a pevně uzavřete. Odličovací olej s levandulí a heřmánkem nanášejte v malém množství a jemně jej stírejte vatovým tamponkem nebo papírovým ubrouskem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT