Absolutní tma je pro spánek nejlepší
Usínáte při rozsvíceném světle? Pak lampičku zhasněte, protože může být důvodem, proč se ráno budíte vyčerpaná. Z jedné z mnoha studií vyplynulo, že cirkadiánní rytmus negativně ovlivňuje již světlo o intenzitě 5 lumenů, což odpovídá například pouličnímu osvětlení. Takže pokud se přes vaše okno vkrádá dovnitř světlo z ulice, zajistěte, aby se vašemu obydlí vyhnulo obloukem, to je krok číslo jedna pro lepší spánek.
Finančně nejdostupnější možností, jak úplně zatemnit pokoj, je látková roleta s tzv. blackout efektem. Kromě toho, že do místnosti nepropustí prakticky žádné světlo, vám poslouží i jako zvuková izolace. Venkovní rolety samozřejmě fungují ještě o něco lépe, ale jejich cena není ani zdaleka tak příznivá.
Zatemňující látkové rolety na míru objednáte z pohodlí domova v e-shopu nove-zaluzie.cz. Nebojte se toho, kvalifikovaná zákaznická podpora vás výběrem provede za ručičku a vysvětlí vše, co je třeba.
A pozor, nejde pouze o světlo z ulice. Pokud se vám podaří zatemnit ložnici, nemáte zdaleka vyhráno. Nepřítelem číslo jedna jsou zařízení, která vyzařují modré světlo. Mobil, tablet či notebook proto odložte hodinu a půl před tím, než ulehnete do postele. Podle specialistky na spánek Olivie Arezollové (výzkum publikovala v prestižním časopise Clinical Endocrionology and Metabolism) tento typ světla, stejně jako LED žárovky s bílým světlem, významně snižuje produkci melatoninu – hormonu tmy a spánku.
Delší horkou koupel raději ne
Není nad to, když se můžete po náročném dni uvolnit ve vaně plné horké vody. Jen vy, pěna a relaxace… Zní to líbezně, ovšem pro tělo není horká voda tak přínosná jako pro duši. Spouští celou řadu procesů a mimo jiné zhoršuje schopnost upadnout do hlubokého spánku. Kratší teplou sprchou ale určitě nic nepokazíte – ta tělo perfektně uvolní.
Alkoholu dejte před spánkem stopku
Pro zdraví je nejlepší nepít vůbec, ovšem pokud si čas od času neodpustíte skleničku oblíbeného moku, nedělejte to před spaním. Důvodem je fakt, že alkohol obsahuje cukr, takže působí jako stimulant. Poslední dvě deci bílého či pivo by měly proběhnout nejpozději tři hodiny před tím, než za sebou zavřete dveře ložnice.
Snažte se večer nepracovat
Patříte do početné skupiny lidí, kteří dohání práci v pozdních večerních hodinách? Kromě toho, že tímto návykem nabouráváte harmonii mezi pracovním a soukromým životem, si zaděláváte na problémy s usínáním. Proč? Vysvětlení je nasnadě. Soustředění vede ke stimulaci mozku do vysoce aktivního stavu, čímž se výrazně prodlužuje doba potřebná pro usínání.
Pořád nic? Nebojte se o svém problému mluvit
Někdy bohužel nepomůže žádné opatření ani změna zvyklostí. Pokud problémy s usínáním přetrvávají, obraťte se na odborníka, který odhalí skutečnu příčinu a navede vás na správou cestu. Na nespavosti není nic, za co byste se měli stydět. Odkládáním řešení váš problém nabobtná a bude mnohem obtížnější ho řešit.