Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Blahodárná NREM fáze spánku vám zlepší i vlasy. Proč spát pravidelně 8 hodin denně

Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.

Ačkoliv o spánku víme již mnoho, stále se objevují nové a nové informace v této oblasti. Průměrně strávíme spánkem 24 let, a to, jakou kvalitu onen spánek má, se projeví do všech oblastí našeho života. 

Doporučená délka zdravého spánku je 7 až 8 hodin denně. Při něm se střídají dvě fáze, NREM a REM. REM (z ang. rapid eye movement) je fáze známá tím, že se nám v ní zdají sny. Náš mozek totiž v tu chvíli zpracovává informace z předchozích dní. 

REM nebo také fáze mělkého spánku se následně střídá s NREM fází, která označuje spánek hluboký. NREM (z ang. non rapid eye movement) je fází, při které je naše tělo naprosto nehybné a dochází k regeneraci organismu. A právě v tuto chvíli se dějí v našem těle zázraky.

Vše zahojí NREM fáze

Při fázi hlubokého spánku se regeneruje tělo. Co si pod touto regenerací představit? Za noc by měl člověk v průměru zažít 5 až 6 fází hlubokého spánku, které trvají zhruba hodinu. Při nich se obnovují buňky, posiluje se imunitní systém, tvoří se kostní dřeň a hojí se rychleji rány. V neposlední řadě v NREM rostou vlasy a nehty. 

Nezní to skvěle? Možná se ptáte, jaký to má háček. Je to jednoduché, nejen délka spánku ovlivňuje jeho kvalitu. Záporáků bojujících proti dobrému spánků je hned několik. Prvním na seznamu je rozhodně špatná matrace, v těsném závěsu za ní se drží kofein, alkohol nebo prášky na spaní. 

Jak matrace ovlivňuje kvalitu spánku

Jestli ráno dělá den, pak matrace dělá noc. Čím méně kvalitní a vhodná pro vás matrace je, tím méně času v NREM fázích máte. Jakto? 

Představte si, že spíte třeba na pěnové matraci 160×200 cm s partnerem či partnerkou. A od své drahé polovičky se dozvíte, že se celou noc převalujete. Co převalování znamená pro spánek? Naše tělo převalování používá jako mechanismus proti tomu, když nás něco v noci tlačí či dokonce bolí. 

K TÉMATU  Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa

Nacházíte se zrovna v NREM fázi, když mozek dostane signál, že nás něco tlačí v zádech. Proto se z NREM fáze přesunete do REM fáze, kdy mozek může ovládat tělo a přetočit nás na blok. Pokud se toto stane například padesátkrát za noc, jak dlouho asi stráví vaše tělo regenerací v hlubokém spánku…

Pro spaní na obláčku

Matrace vybraná na míru pro vás je tou nejlepší investicí do zdraví, kterou můžete v oblasti spánku udělat. Ať už budete vybírat z pružinových nebo pěnových matrací, vždy si nechte poradit od odborníka a matraci si nejdříve vyzkoušejte na prodejně. Pro dokonalé spaní jako na obláčku si vyberte i polštář, který odpovídá vaši nejčastější poloze při spánku. 

Zdroje článku:
https://www.prospanek.cz/blog/jak-vybrat-matraci-pruvodce/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vyrážíte ven, ale nestíháte si upravit vlasy? Tyhle snadné a chytré vychytávky vám pomohou vytvořit na hlavě účes podle vašich představ. Účesy jsou hotové za chvilku a potřebujete k nim jen to, co máte v koupelně. Zkuste se inspirovat těmito postupy.
Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.

Výběr článků

Červenec na Netflixu přináší pestrou nabídku novinek, které zaujmou každého diváka. Od thajského dramatického seriálu "Pán domu" přes třetí sérii jihokorejského hororu "Sladký domove" až po historický seriál "Dekameron" inspirovaný slavným literárním dílem. Milovníci animovaných fantasy se mohou těšit na šestou sérii "Dračího prince". Připravte se na bohatou nabídku zábavy, která vám zpříjemní letní večery.
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Nepřehlédněte

Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek