Pátek , 18. 04. 2025

Valérie

Co s nepoužitými léčivy?

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
léčiva
Likvidace nespotřebovaných léčiv má své zásady.

1. Odkud proudí vyhazované léky nejčastěji

Domácnosti:

Lidé často nakupují léky na předpis nebo bez předpisu, které následně přestanou užívat 

a zůstávají jim v domácích lékárničkách a skříňkách tak dlouho, dokud jim nevyprší trvanlivost. A mnohdy ještě mnohem déle. Jakmile přece jednou dojde na generální úklid

a třídění léků, v ideálním případě skončí zpátky s lékárně, v tom horším v koši nebo spláchnuté do záchodu.
A podle lékárníků jsou také jedním nejčastějších případů také léky, které lidé přijdou vrátit 

po zemřelých příbuzných.
Dalším problémem je i to, že lidé si často kupují léky “do zásoby”, a velice často se k jejich použití ani nedostanou. Nebo zapomenout, že je doma mají, a koupí si je znovu. Což souvisí i s posledním bodem, který zde zmíníme, a tím jsou duplicitní recepty na stejný lék 

od různých lékařů, kdy si pacient zkrátka nepamatuje, že už mu je předepsal jiný lékař, 

ať už obvodní nebo naopak nějaký specialista. Což opět vede k hromadění léčit a jejich nezbytnému zbytečnému vyhození. 

Zdravotnická zařízení: 

Zdravotnická zařízení, jako jsou nemocnice, kliniky a lékařské ordinace, jsou dalším  

z hlavních zdrojů vyhozených léčiv. Existuje několik faktorů, které přispívají k vzniku odpadních léků v těchto zařízeních:

– Nepoužité nebo expirované léky: Zdravotnická zařízení mají často na skladě různé léky, které nebyly použity nebo jejichž doba použitelnosti vypršela. Tyto léky musí být odstraněny z důvodu dodržování předpisů a bezpečnosti.

– Zbytky léčiv: Při podávání léků pacientům může zůstat určité množství léku v lahvičce nebo injekční stříkačce. Tato zbytková množství léků nemusí být vhodná k opětovnému použití a musí být zlikvidována.

– Kontaminované léky: V některých případech mohou být léky kontaminovány nečistotami nebo infekčními látkami. Tyto léky se musí z bezpečnostních důvodů likvidovat. 

Zdravotnická zařízení mají vlastní protokoly a postupy pro nakládání s dále nepoužitelnými léky. Obvykle mají speciální sběrná místa nebo služby, které umožňují bezpečnou likvidaci těchto léčiv. 

Farmaceutické firmy:

Farmaceutické firmy jsou zodpovědné za výrobu, distribuci a prodej léčiv. A tak mohou také přispět k množství vyhozených léků. Některé zdroje vyhozených léčiv ve farmaceutických firmách zahrnují:

– Přebytky a vadné produkty: Během výrobního procesu mohou vznikat přebytky nebo vadné dávky léků. Tyto produkty nemohou být prodány nebo použity a musí být zlikvidovány.

– Vývojové vzorky: Během výzkumného a vývojového procesu farmaceutické firmy vytvářejí vzorky léků pro testování. Po skončení testování nebo pokroku vývoje mohou být tyto vzorky zbytečné a musí být zlikvidovány.

K TÉMATU  Jak si založit s.r.o. krok po kroku

– Obalové materiály: Farmaceutické firmy používají obaly, jako jsou lahvičky, blistry 

a kartony pro balení léků. Přebytky nebo vadné obalové materiály se musejí zlikvidovat také. 

2. Ekologické a zdravotní dopady:

Častokrát se ani nezamyslíme, když něco vyhazujeme. V případě léků to však má velice škodlivé důsledky. Vyhozené léky totiž mohou mít negativní dopad na životní prostředí 

i lidské zdraví. Podívejte se, co všechno se může stát, když se léků nezbavujeme správně. 

Ekologické dopady:

Některé látky obsažené v léčivech mohou znečišťovat vodní zdroje, pokud jsou vyhozeny 

do toalety nebo odtoku. Tyto látky se mohou dostat do řek, jezer a podzemních vod, což může mít nepříznivé účinky na vodní ekosystémy a zvířata.  Mohou ovlivnit růst a vývoj vodních organismů, jako jsou ryby, obojživelníci a mikroorganismy. Mnoho léčiv může být toxických pro vodní organismy a může narušovat jejich reprodukční systémy nebo hormonální regulaci. 

Některé léčivé látky jsou navíc  odolné vůči čištění vodou i chemickým procesům v čistírnách odpadních vod, což znamená, že se mohou dostat nejen do přírodních vodních toků, 

ale i zpátky do oběhu pitné vody. 

Kromě toho, pokud nepoužité a prošlé léky vyhodíme jen tak do koše, mohou se dostat 

do špatných rukou lidí, kteří popelnice vybírají a mohou je použít jako drogy, nebo pro jejich výrobu. A riziko nekončí ani v okamžiku, kdy se vyhozené léky dostanou na odpadní skládku. I tam se mohou postupně vstřebávat do půdy a pronikat tím do půdního ekosystému a odpadních vod. 

Navíc, léčivé látky se mohou hromadit v půdě a v rostlinách. Pokud jsou vyhozené léky použity jako hnojiva nebo je s nimi zavlažována orná půda, mohou se dostat do potravního řetězce a ovlivnit rostliny, zvířata i lidi.

Zdravotní dopady:

Kromě životního prostředí a ohrožování zvířat, může mít nesprávné nakládání s léčivy také negativní dopad na naše zdraví. Vyhozené léky mohou být nalezeny neoprávněnými osobami, což může vést k nebezpečí zneužití nebo nadměrnému užívání léků. To může způsobit zdravotní rizika, jako jsou předávkování, alergické reakce nebo interakce s jinými léky.

Pokud jsou léky vyhozeny do domácího koše, mohou se k nim dostat děti nebo domácí mazlíčci, kteří je mohou polknout. To může vést k otravě a závažným zdravotním problémům.

K TÉMATU  Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Dalším zdravotním rizikem je užívání léků poté, co jim expiruje trvanlivost. Tyto léky mohou nejen ztratit svou účinnost a zvýšit riziko nežádoucích účinků, ale také se mohou stát vyloženě škodlivými. 

Navíc pokud se vyhazované nebo splachované léky dostanou do vodního oběhu, jak jsme 

o tom mluvili výše, mohou se nám tak dostávat zpět do organismu, aniž bychom o tom věděli. A tím zvyšovat odolnost například vůči účinkům antibiotik a značně nám ztěžovat léčbu. 

Je tedy zásadní, aby lidé byli informováni o správném způsobu likvidace léků a o významu odpovědného nakládání s léčivy. To pomůže minimalizovat ekologické i zdravotní dopady vyhozených léčiv a zajistit bezpečnost a udržitelnost léčebného procesu.

3. Správné způsoby nakládání s léčivy:

Když tedy už známe rizika nezodpovědného vyhazování léků, povíme si o tom, jak s nimi nakládat správně, zkrátka, jak se jich zbavit bezpečně. A také, jak minimalizovat celkový počet zbytečně vyplýtvaných léčiv. 

Zde je několik způsobů, jak správně nakládat s léky:

– Nekupujte nadbytečné množství léků a dávejte pozor na datum jejich expirace.

– Pokud máte nepoužité nebo expirované léky doma, obraťte se na místní lékárnu nebo 

na speciální sběrná místa, která umožňují bezpečnou likvidaci léčiv. Pokud používáte pro nákup léčiv online lékárny, můžete se informovat u nich. Například Pilulka.cz nabízí možnost vrátit prošlé a neptořebné léky kurýrovi. Jak říká Martin Kassa, spolumajitel společnosti: „Všichni zákazníci internetové lékárny Pilulka.cz, kteří využívají dopravu Pilulka Auto, mohou léky odevzdat přímo našemu řidiči. Ten je následně předá lékárníkovi v Pilulka Lékárně, který je bezpečně zlikviduje.“ 

– Nenalévejte léky do kanalizace nebo odpadu, pokud to není explicitně uvedeno na etiketě.

– Sledujte pokyny pro likvidaci léků na etiketách nebo se informujte u lékárníka nebo lékaře 

o správném způsobu likvidace konkrétních léků. 

Závěrem lze jen znovu apelovat na to, abychom při takovém “jarním úklidu” našich lékárniček mysleli na své zdraví i na naše okolí, a nepoužité léky zodpovědně odnášeli 

do nejbližších lékáren, které mají všechny povinnost léky přijmout. A navíc na ně mají speciální kontejnery, které se poté dostanou do rukou společností, které je správně a bezpečně zlikvidují.

Zdroje článku:
https://download.pilulka.cz/new/TZ_Pilulky_do_kose_nepatri_tri_ctvrtiny_Cechu_ma_doma_stare_leky.pdf, https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-jsou-rekordmani-ve-vyhazovani-leku-mnozstvi-odpadu-se-z/r~b44a84fed3b011e889f40cc47ab5f122/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/lekarna-v-kanalizaci-cesi-se-rocne-zbavuji-stovek-tun-leku-176090
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Dvaadvacetiletá Lauren Draper z velšského Cardiffu si těhotenství představovala úplně jinak. Namísto klidného očekávání zdravého miminka zažila měsíce plné strachu, bolesti a nejistoty. Její bříško rostlo do takových rozměrů, že kolemjdoucí nevěřili vlastním očím. „Když jsem někam přišla, nejdřív jste viděli břicho a až pak mě,“ vypráví s nadhledem Lauren, maminka čtyř dětí, která si dobře pamatuje, jak se jí lidé s údivem ptali, kolik dětí vlastně čeká.
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Květen je lásky čas, to ví přece každý. Nemáte si v tomhle směru absolutně na co stěžovat? Ani nevíte, jakou máte kliku. Díky svému partnerskému štěstí se zřejmě dožijete požehnaného věku. A navíc se vám vyhnou deprese!
Tento týden od 2. do 8. září 2024 přináší výrazné astrologické vlivy, které mohou ovlivnit naše každodenní životy. Klíčovým momentem bude novoluní ve znamení Panny, které otevírá dveře novým začátkům a možnostem. V tomto článku vám přinášíme podrobný horoskop pro každé znamení, který vám pomůže připravit se na to, co vás čeká. Zjistěte, jaké výzvy a příležitosti vám hvězdy přinášejí, a jak nejlépe využít tento týden pro svůj osobní i profesní růst.
Tuhé mýdlo zná každý. Z našich domácností jej vytlačilo mýdlo tekuté, takže klasická tuhá mýdla jsme si zvykli dávat tak maximálně do skříně pod oblečení, aby nám ho hezky provonělo. Jenže v poslední době se k nám zase vrací, a nejen mýdlo tuhé ale na trhu se objevily i tuhé šampony na vlasy.
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.

Výběr článků

Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.

Nepřehlédněte

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek