Pokud na vámi vybrané škole probíhá den otevřených dveří, určitě jej nepropásněte. Na této akci jsou učitelé velmi vstřícní k dětem i rodičům. Nejen, že si prohlédnete vnitřní prostory budovy, ale můžete se také seznámit se samotnými pedagogy. Dobré je se informovat, který z učitelů bude prvňáčky učit. Pokud ve městě znáte někoho s pedagogickým vzděláním, neváhejte se zeptat na informace o daném učiteli. Za zeptání totiž nic nedáte a na druhou stranu vám to velice pomůže při výběru školy, než se na zápis vydáte.
Dítě vezměte určitě s sebou
Na dni otevřených dveří často učitelé pořádají soutěže pro děti. Ty jsou formulované tak, aby připomínaly samotný zápis, jen zábavnější formou. Dítě si tak nanečisto vyzkouší úkoly, které ho u zápisu čekají, a ještě u toho získá nejednu sladkou odměnu. Nejdůležitější je, že si dítě školu prohlédne. A pak u samotného dne D bude ve známém prostředí jako ryba ve vodě. Jako bonus, kromě diplomu či sladké odměny pro dítě, by si měl rodič odnést i „obrázek“ o tom, jak daná škola funguje.
Zmapujete terén
Na dni otevřených dveří zjistíte důležité informace, na které byste se stejně později museli zeptat.
- jak dlouho je otevřená školní družina, jestli s družinou chodí děti i ven
- zda je ve školní jídelně jídlo vařené či jen ohřívané
- jestli pořádá škola i mimoškolní aktivity jako jsou lyžařské kurzy apod.
- jestli jsou při škole nějaké kroužky pro děti
- jaká paní učitelka / pan učitel bude mít v daném roce první třídy
Mimo informací o škole dejte i na své pocity. Cítíte se ve škole dobře? A co vaše dítě? Rodič by si měl z návštěvy školy odnést také poznatky o tom, co jeho dítě umí a co musí na zápis dopilovat.
Co dítě u zápisu čeká?
Faktory, na které se pedagogové u zápisu zaměřují:
- představení sebe i své rodiny
- správná výslovnost daných písmen (logopedie)
- grafomotorická část (tvary, barvy, velikosti, doplňovačky)
- práce rukou a správný úchop tužky (zavazování tkaniček, držení tužky při psaní, stříhání)
- sluchová dovednost (básnička, písnička, slabiky i slova)
- tělesná obratnost (opičí dráha)
Na co učitelé koukají?
Pedagogy zajímá také to, jestli je dítě sociálně připravené. To znamená, že je samostatné a je schopné se o sebe postarat. Učitelé u zápisů koukají na to, jestli se dítko nedrží stále „máminy sukně“. Zda dokáže od mámy poodejít a samostatně se soustředit na danou činnost. Pozorují, zda je psychicky i citově zralé.
Odklad ano, či ne?
Pokud si školní zralostí nejste u svého dítěte jistí, určitě vám pomůže zmiňovaný den otevřených dveří. Sami uvidíte, jak se dítě ve škole bude cítit. Jestli se bude do školy těšit, nebo ne. Určitě vám rádi poradí pedagogičtí pracovníci nejen školy, ale také školky, do které vaše dítě dochází. Na odkladu není nic špatného, ba naopak, dítěti prodlouží dětství a vám se o rok oddálí povinnosti spojené se školní docházkou. Nestyďte se navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde mají v tomto oboru letité zkušenosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Tipy na zdravé svačiny pro školáky. Každodenní inspirace
Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru