Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Zánětlivá rakovina prsu je agresivní a zákeřná. Odhalte ji včas a nepodceňujte příznaky

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
zánětlivá rakovina prsu
Zánětlivá rakovina prsu je nejagresivnější forma této rakoviny.

03. 05. 2023

Zánětlivá rakovina prsu, označovaná také jako IBC podle anglického Inflammatory breast cancer, se může vyskytnout v každém věku, a to nejčastěji u žen, ale i velmi zřídka u mužů. Symptomy se podobají zánětu kůže, což může být na první pohled matoucí. Kromě toho ji často neobjeví ani mamograf nebo ultrazvuk, mnohdy chybí také přítomnost typické bulky v prsu. V tom tkví její hlavní zákeřnost.

O zánětlivé rakovině prsu lze hovořit, když rakovinné buňky blokují lymfatické cévy v kůži, která pokrývá prsa. To vytváří typický červený a oteklý vzhled prsu. Nemoc se považuje za lokálně pokročilou rakovinu, protože se rozšířila z místa svého původu do blízké tkáně, případně do lymfatických uzlin.

vyšetření
Nepodceňujte příznaky a jděte se svými obavami k lékaři.

Co způsobuje zánětlivou rakovinu prsu

K rakovinovému bujení v prsu dochází, když se v prsní buňce vyvinou změny v DNA. Obvykle se jedná o buňku, která je umístěna v kanálcích, které přivádějí mateřské mléko do bradavky. Nemoc ale může začít i v buňce ve žlázové tkáni, kde dochází k produkci mateřského mléka. Abnormální buňky bují a ucpávají lymfatické cévy v kůži prsu – vzniká jeho charakteristický vzhled (dolíčky na červené a oteklé kůži).

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory vzniku zánětlivé rakoviny prsu patří příslušnost k ženskému pohlaví, u mužů se nemoc vyskytuje zřídka, věk mezi 40 až 50 let, nadváha nebo obezita, černá barva pleti.

Jaké jsou příznaky

V mnohém jsou příznaky zánětlivé rakoviny prsu podobné třeba mastitidě, případně srdeční nedostatečnosti:

  • prsa mohou náhle otéct
  • objeví se u nich zarudlé kožní změny (v podobě pomerančové kůže)
  • bradavky mohou být zatažené, mají zploštělý vzhled, případně se objeví výtok
  • prsa mohou bolet či svědit
  • v podpaží nebo na krku je otok lymfatických uzlin
  • postižené prso může být nezvykle teplé, tvrdší nebo pevnější
K TÉMATU  Maďarsko, země termálních pramenů a lázeňské péče

Mezi další příznaky patří otok paže, přítomnost rychle narůstající bulky v prsu. Všechny příznaky nemusejí být přítomné.

Diagnostika

Klinický obraz bývá typický jen v 50 až 75 procentech případů. Lékař obvykle prsa vyšetří pohmatem. Dále je třeba provést zobrazovací diagnostiku pomocí magnetické rezonance nebo mamografu. Pro kompletní diagnostiku je toto ale nedostačující, a je důležité nevynechat biopsii postižené tkáně, která vyloučí nebo potvrdí diagnózu. Někdy je ještě nutné udělat další testy pomocí CT.

prsa
Zánětlivá rakovina prsu se neprojevuje typickou bulkou.

Okamžitá léčba

Zánětlivá rakovina prsu se léčit začíná pomocí chemoterapie, aplikované intravenózně (do žíly), ve formě tablet nebo v kombinaci obojího. Cílem této léčby je zmenšit rakovinu před operací a zvýšit šanci na to, že operace bude úspěšná. Začít se musí co nejdřív, jelikož, jak už bylo řečeno, jedná se o velmi agresivní formu rakoviny.

Pokud se rakovina nerozšířila do dalších částí těla, je možné přistoupit k chirurgickému zákroku a radiační terapii. V rámci operace je odstraněn postižený prs (mastektomie) a část blízkých lymfatických uzlin. Po operaci se dále využívá radiační terapie k zabíjení těch rakovinných buněk, které mohly zůstat v oblasti hrudníku, podpaží či ramen.

V případě, že se objeví výše uvedené příznaky, je vhodné se obrátit na lékaře, který stanoví diagnózu. Problémem českých pacientů je totiž často to, že příznaky přehlížejí a k lékaři se vydají, až když je nemoc v těžším stadiu. Platí, že čím dříve se člověk začne léčit, tím lépe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rakovina prsu: Nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zjistěte, proč vás bolí bradavky: Důvodem může být i nevhodná podprsenka

Zdroje článku:
www.mdanderson.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Ano! I povlečení podléhá trendům. Nejde ani tak o vzory, ale o materiály. Nechte se inspirovat tím, co je v kurzu.
Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Viber, jedna z předních světových platforem pro komunikaci a zasílání zpráv oznamuje uvedení verze Viber 10, která přináší nový elegantní design uzpůsobený pro lepší zážitek uživatelů a větší výkon aplikace, který umožňuje posílat zprávy 2 x rychleji.
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.

Výběr článků

V posledních desetiletích jsme svědky vzrůstajícího trendu obezity nejen u dospělých, ale také u dětí. Je zřejmé, že naše životní styl, včetně stravovacích návyků a úrovně fyzické aktivity, hraje zásadní roli v tomto fenoménu. Ale jak moc se skutečně mění pohybové návyky dnešních dětí ve srovnání s minulými generacemi?
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!

Nepřehlédněte

Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Působí váš domov neosobním dojmem? Necítíte se doma příjemně? Je načase se pustit do zútulnění! Nemusíte investovat do příliš rozsáhlé a finančně náročné rekonstrukce. Stačí vsadit na drobnosti, které však mají na konečném vzhledu domácnosti obrovský vliv. Čím začnete nejdříve?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek