Stres má emocionální a fyzické reakce. Jak ho poznáte?
Jak zvládnout stres? Člověk je nervózní a není schopný se uvolnit. Najednou máte pocit, že jste pod tlakem. Dobře znám, jak mi na hrudi sedí velký balvan a ne a ne se odvalit. Vzrůstá podrážděnost, pocit duševního vyčerpání. Můžete být roztěkaná, přestanete se koncentrovat nebo vás i běžné situace typu spálená jíška doženou k pláči. Přestanete mít z čehokoli radost a najednou nebudete schopna užít si ani kino, natož posezení s přáteli.
Dostaví se také jasné fyzické projevy, jako je svalové napětí, pocit nevolnosti, problémy s nespavostí, bolesti hlavy, rychlé, mělké dýchání, nebo dokonce pocení a bušení srdce. Stres provázejí také poruchy trávení, únava, slabost či bolesti zad.
Poznejte, kdy vám stres škodí a hledejte jeho příčinu
Jestliže je u vás stres jako doma, zkuste si pár týdnů vést stresový deník. Pište si příznaky stresu. Při jaké činnosti se objevuje. Jaké jsou v tu chvíli vaše pocity, jak reagujete a jaké máte možnosti situaci vyřešit. Pokud nevíte, co váš stres spouští, můžete to takhle odhalit. A v klidném stavu vám rozum třeba napoví, jak situaci řešit.
Znáte tři seznamy? Je to skvělá metoda, jak zvládnout stres. Na prvním seznamu jsou věci, které můžete změnit. Na druhém ty, které se většinou změní samy – v průběhu času. Na třetím ty, které změnit nemůžete. Soustřeďte se na první seznam, protože tam na sobě můžete pracovat. Změníte jednu věc a z druhého seznamu třeba něco vypadne samo. Možná i z třetího. Své poznámky průběžně obměňujte.
Máte problém v práci? Vadí vám šéf nebo kolegové? Kolegy a šéfa nezměníte, ti patří do druhého seznamu, protože se možná časem změní – odejdou nebo je přeloží je. Ale vaše práce patří do seznamu číslo 1 – můžete ji změnit. Je někdo z vašich blízkých těžce nemocný? Je to třetí seznam. Skutečnost nezměníte, jen se na ni můžete připravit.
První pomoc ve stresové situaci
Hlavní obranné mechanismy má každý v sobě. Jsou dány především fyzickou a duševní kondicí, zdravým tělem a zdravou myslí. Když se ocitnete ve stresové situaci, zapněte antistresové dýchání. Pomalu zhluboka se nadechněte a při pomalém výdechu si představujte, jak se zbavujete napětí. Uvolněte mimické svaly, ramena, břicho. Soustřeďte se na jednotlivé předměty v místnosti a chvíli takto dýchejte. Potom se začněte zabývat jednoduchou racionální činností, která je daleko od stresové situace.
Já například vařím, uklízím nebo prásknu dveřmi a jdu bez cíle na dlouhou rychlou procházku. Vyčistíte si hlavu a za chvíli se na situaci, kvůli níž jste se stresovala, podíváte s nadhledem. Nebo alespoň ve větším klidu.
Problémy, které způsobují stres, nedržte v sobě. Nejhorší je trávit noci uvažováním o jejich řešení. Nevím proč, ale v noci se spousta problémů jeví mnohem obludnějšími a většími, než ve skutečnosti jsou. Je zajímavé, že když tak trochu hodíte problém za hlavu, často se vyřeší sám. Nebo se najde tak jednoduché řešení, že budete sama překvapená.
Stres zvládnete zdravá a v kondici
Jestliže je stres váš věrný přítel, musíte zapracovat na změně životního stylu. V duchu třech seznamů si udělejte také tři úkolníčky. Rozdělte si úkoly na ty, které udělat musíte, měla byste a nemusíte. Plánujte do budoucna, nezabývejte se tím, co bylo. Najděte si čas na odpočinek a relaxaci. Ke zvládnutí stresu potřebujete dobrý spánek, dobrou životosprávu a tělesnou aktivitu, která vás udrží v kondici.
A konečně – síla myšlenky je veliká. Před stresovou situací si dejte sama sobě pozitivní a zcela konkrétní instrukce. Nepřemýšlejte, co bude, když… Pokud budete myslet pozitivně, budete mít situaci mnohem více pod kontrolou a snížíte její stresový účinek.