Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Zadržování vody v těle je problém. Má jednoduché řešení

Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
zadržování vody
Zvýšený příjem tekutin paradoxně zbavuje tělo přebytečné vody. (foto: 123RF)

17. 01. 2022

Asi 60 procent lidského těla tvoří voda, přičemž voda tvoří až dvě třetiny hmotnosti. Bez ní se tělo zkrátka neobejde, je důležitá pro samotné fungování, správnou funkci orgánů i svalů. Voda se v lidském těle také podílí na rozpouštění živin do těla a pomáhá s vylučováním všech nežádoucích látek. Když má tělo tekutin nedostatek, dochází k zadržování vody.

Když tělo začne zadržovat vodu?

Pokud tělo přestane fungovat podle ideálních představ a nezvládne vyloučit veškerou přebytečnou vodu, mluvíme o zadržování vody. Zavodnění nebývá dlouhodobý problém, každý z nás se občas s takovým stavem může setkat. Jestliže se ale zavodnění nemůžete zbavit déle než týden, je na místě se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Příčin zadržování vody v těle je několik. Vedle problematického zdravotního stavu se může u žen jednat například jen o změnu menstruačního cyklu. Na zavodnění těla může mít vliv také příliš horké počasí, změna hormonů v těle, vysoký příjem soli nebo překyselení organismu. Zavodnění může nastat také v případě minimálního pohybu, závažného srdečního onemocnění nebo vlivem nemocí jater a ledvin.

Příznaky zavodnění

Zadržování vody v těle má své typické příznaky, díky nimž jasně poznáte, že se ve vašem těle děje změna. Prvním příznakem bývají často otoky končetin. Nejběžnější jsou oteklé kotníky nebo prsty na rukou. Kůže je velmi napnutá a možná vás i svědí. Ženy na sobě většinou zavodnění poznají ve chvíli, kdy se jim nedaří zhubnout i v případě, že se drží přesných kalorických tabulek.

Pokud tedy nevysvětlitelně přibíráte na váze a pozorujete na sobě otoky, pak se s největší pravděpodobností jedná právě o přebytečnou vodu v těle. Mezi otoky se mohou přidat také další klouby nebo dokonce vodou naplněné břicho.

Lidé s nadváhou zadržují více vody

Lidské tělo je schopné zadržet až o 2,5 kilogramu více vody než skutečně potřebuje. U lidí s nadváhou se projevuje zadržování vody o něco více, proto se při hubnutí tito lidé nejdříve zbavují vody a teprve pak přebytečného tuku. Zadržování vody často doprovází i další zdravotní problémy. Můžete trpět na časté bolesti hlavy, syndrom karpálních tunelů nebo zhoršení premenstruačního syndromu a bolest v oblasti pohlavních orgánů.

K TÉMATU  Odvykačka cukru: Jak se jednou provždy zbavit chuti na sladké?

Vyšetření se nevyhnete

K lékaři byste měla zajít, pokud se příznaky zavodnění stále zhoršují a otoky nemizí. Ošetřující lékař vám udělá několik testů, aby tím vyloučil jiný vážný zdravotní problém. Čeká vás klasické fyzické vyšetření, krevní testy i test moči. Nevyhnete se ani jaterním a ledvinovým testům, EKG a rentgenu hrudníku.

Pokud zjistíte, že se nejedná o žádné vážné onemocnění, lékař vám nejspíš doporučí léčiva či doplňky stravy, co vám pomohou s odvodněním. Pomoci si ale můžete i sami, a to zejména úpravou vašeho jídelníčku a celkového režimu každého dne.

Jak se zbavit zavodnění?

Přespřílišné zavodnění je obrannou reakcí těla, které si připravuje zásobu potřebné vody na čas, kdy bude ještě hůř. Zkuste zbavit tělo pocitu, že má vody málo nebo že si musí tvořit rezervy. Jak na to? Paradoxně nejvíce na odvodnění zabírá větší přísun tekutin. Čím více tělo zavodníte, tím méně si bude uchovávat vodu v těle.

Do denního pitného režimu rozhodně nepočítejte příliš sladké nápoje, alkohol, kávu nebo čaj. Tyto druhy nápojů totiž vodu spíše odvádějí. Tou nejlepší volbou je samozřejmě čistá voda, pro lepší chuť si můžete do vody přidat například šťávu z citronu. Snažte se pít vodu po celý den a po menších doušcích. Cílem není doplnit tekutiny najednou z dvoulitrové lahve, jedná se o soustavný a pravidelný přísun, který vás přebytečné vody zbaví.

Pomoci vám může také omezení soli a rafinovaných sacharidů v jídelníčku. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné a vyhněte se bílému cukru. Chybu neuděláte ani v případě, že do svého denního režimu přidáte zdravý pohyb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Byla neskutečně krásná a neuvěřitelně talentovaná. Přesto se v jejím životě objevilo hned několik škraloupů, které jí poškodily pověst. Mona Lisa dvacátého století, jak se Gině Lollobrigidě přezdívá, je však dodnes považována ze největší herecký sex symbol.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.

Výběr článků

Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?

Nepřehlédněte

Na scéně, kde Krystyna Pyszková převzala korunu Miss World 2024, zazářila nejen svou krásou, ale i díky promyšleně zvolenému outfitu. Naše módní redaktorka, expertka na nejnovější trendy a osobní styl, nám pomůže odhalit, co dělá tento outfit tak výjimečným.
Zesnulý psycholog Radek Ptáček (✝48) byl známý svým odporem k fyzickým trestům a podporou respektující výchovy. Jeho 12 zásad rodičům ukazuje, jak vychovat psychicky stabilní děti bez použití nátlaku a trestů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek