Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci?

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
vztahy mezi nevlastními sourozenci
I nevlastní sourozenci spolu mohou vycházet. (zdroj foto: 123rf.com)

15. 02. 2021

My vám poradíme, jak z toho ven. Nachystali jsme si pro vás několik užitečných a funkčních rad, se kterými zvládnete udržet své emoce na uzdě a jak hravě zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci.

Rivalita je pro vztah přirozená

Máte dvě nebo více svých vlastních dětí? V tom případě jistě pozorujete, že mezi sebou někdy soupeří o vaši lásku. Dávají to najevo mnoha způsoby – dožadováním se pozornosti, trumfováním se, pošťuchováním. Některé děti se vaši pozornost snaží upoutat i svými nemocemi.

Bývají nemocné, protože vědí, že se jim v tu dobu opravdu naplno věnujete a touží vás mít celou pro sebe. Rivalita je mezi lidmi, a to i takto malými, zcela přirozeným jevem, neznamená to, že by vztah mezi nimi nemohl nikdy fungovat.

To jsme si probrali rivalitu mezi vlastními sourozenci. Nyní si k tomu připočtěte velkou dávku rozporuplných emocí, co si s sebou nese nevlastní potomek. Zažil rozpad své vlastní rodiny, naprosto se mu otřásla půda pod jeho nohama, přišel o jistotu i o celou řadu svých jistot, které dlouho považoval za neměnné a stabilní.

Celý vesmír se ale nyní proměnil, a on je zraněný. Je jasně dané, že se tento zvrat v jeho životě bude promítat i na jeho chování.

Vlastní děti najednou přicházejí do častého styku s novým členem rodiny. Přirozeně se dále snaží, abyste milovala nejvíce je. I když to nahlas neřeknou, nového sourozence do života nepozvaly ony, nestojí o něj. Asi se tedy nebudete divit, když i vlastní a dosud pravdomluvní potomci občas zalžou, aby ve vašich očích očernili nového příživníka. Na tuto situaci se připravte.

Láska je klíč k úspěchu

Možná i vy v nevlastním sourozenci svých dětí vidíte povahové rysy jeho nepovedené maminky. Možná už je naprosto prošpikován naučenými frázemi z původní nefunkční rodiny a vás irituje jeho chování. Stále si ale musíte uvědomit, že vy jste v pozici dospělé osoby. Člověka, co by danou situaci měl zvládnout a jít mladším příkladem.

K TÉMATU  Máte pocit, že váš partnerský vztah uvadá? Vyzkoušejte těchto 5 tipů, kterými si jej okořeníte

Možná vám pomůže si nevlastní dítě představit již v dospělém věku. Jak si přejete, aby na vás vzpomínalo? Jakou roli bude mít v životě vašich dětí? Nestojí nově vznikající přátelství s budoucím mladým dospělým člověkem za trochu snahy z vaší strany? Projevit dobrou vůli a lásku pomůže vám všem. Zvládněte tento vztah!

Komunikace nesmí pro vztah mezi nevlastními sourozenci váznout

Občasné třecí plochy vznikat budou, to je jasné. Stále by ale všichni sourozenci měli vědět, že jsou milováni a přijímáni. Když se kupuje malý dárek, pak všem, nikoliv jen těm „svým.“ Babička donese malou pozornost všem dětem, nikoliv jen „svým“ vnoučatům. Takto pomůžete vytvořit i vztah mezi sourozenci.

Snažte se podpořit jejich dobré vlastnosti a talent a vést děti k tomu, aby si co nejvíce vzájemně pomáhaly. Pepík může naučit Aničku kreslit, protože mu to perfektně jde. Za to mu Anička nachystá jeho oblíbenou svačinku, za kterou jí Pepík poděkuje. Zkuste děti motivovat k tomu, aby se vzájemně zabavily pomocí tomu druhému.

Pokud je to možné, zahrajte si společně hry a vnímejte, v čem jsou silné stránky jednotlivých sourozenců. Poté o nich diskutujte a dopřejte každému z nich, aby mohl ve své nově vznikající komunitě zazářit, i ten nejmenší z nich.

Klíčem k dobrým rodinným vztahům je akceptování rozlišnosti. Nikdo není stejný. Každý je jedinečný. Společnou komunikací si budete moci dopřát mladým lidem, aby k sobě našli cestu i přes svou rozdílnost. Třeba se vám společně podaří i přes počáteční nezdary vytvořit silné přátelství na celý život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Od roku 2025 budou tělesné tresty na dětech v ČR nepřípustné. Zákaz je výsledkem dlouhodobých studií, které potvrzují škodlivé dopady fyzického trestání na vývoj dítěte.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
„Masturbace způsobuje slepotu," strašili lékaři nebohý lid po celá staletí. Ukázalo se, že pravdou je opak. Masturbace je organismu prospěšná! A to jak po fyzické stránce, tak po té psychické.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Výběr článků

Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.

Nepřehlédněte

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek