Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Kde ty všechny kytky jsou? UPM v Praze ukazuje, že látky umí vyprávět

Výstava roku v Uměleckoprůmyslovém muzeu není jen o módě. Je o paměti národa. O době, kdy květinový vzor mohl být symbolem svobody, propagandy i každodenní touhy po kráse.
Kytky
„Když se na látce tiskla vlast. Sokol, republika a textil“

16. 05. 2025

16. 05. 2025

Kde ty všechny kytky jsou?

Na první pohled se může zdát, že výstava „Kde ty všechny kytky jsou“ je především pastvou pro oči – vzory, barvy, šaty, šátky, potisky. Ve skutečnosti však jde o mimořádně promyšlený průřez dvacátým stoletím, jak jej zachytily textilie v českých zemích. Výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu (UPM) je kulturní událostí roku. A právem.

Historie, která se nevypráví slovy, ale látkami

Kurátoři výstavy se rozhodli vyprávět dějiny trochu jinak – skrze materiál, který je lidem blízký, ale v muzeích zůstává často upozaděn. Textilní vzory jsou zde médium, které nese osobní i společenskou paměť. Od konfekce přes zakázkovou módu až po domácí tvorbu – pestrost výstavy odpovídá rozmanitosti lidských příběhů, které se v látkách zrcadlí.

Kytky
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Úvodní část připomíná, že textilní tisk se v českých zemích nevyvíjel izolovaně. Němečtí a židovští továrníci, například ve Dvoře Králové, Kosmonosech nebo Josefově dole, patřili k jeho hlavním hybatelům. I proto se kurátoři vyhýbají označení „český textil“ – raději než národní identitu sledují kontexty a souvislosti.

Látka jako svědek dějin

Hlavní osa výstavy sleduje dvacáté století – období plné zvratů, ideologií i módních trendů. Textil zde není jen materiálem, ale nositelem příběhu. Propagandistické šátky, květinové potisky z období míru, geometrické motivy z dob normalizace – to všechno ukazuje, že i látka může být svědkem politických dějin.

kytky
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Zvukový záznam projevu Jaroslava Seiferta, který v 30. letech obdivně hovořil o závodu Josefa Sochora, návštěvníky doslova obklopí ve zvukové instalaci v prvním sále. Jde o důležitý moment – poezie se zde stává dokumentem doby.

Dior, Ferragamo i Hadimrška

Silným momentem je i propojení domácí a zahraniční módy. Vedle šatů z českých textilek zde najdete i luxusní kousky jako hedvábné šaty od Christiana Diora nebo šátek značky Salvatore Ferragamo. Výstava tak není jen lokálním příběhem, ale součástí širšího dialogu o módě, identitě a vizualitě doby.

K TÉMATU  Večerníček slaví 60 let: Česká televize připravila velkolepé oslavy

A aby se nezapomnělo, jak vypadala látka „v akci“, v závěru expozice běží sestřih slavných filmových momentů – od To neznáte Hadimršku až po komedii Což takhle dát si špenát.

„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Když šátek říká víc než obraz

Závěrečná část výstavy je věnována tištěnému šátku – a zde výstava získává další rozměr. Šátek se v době komunismu stal nejen suvenýrem, ale i nástrojem propagandy a překvapivě i skryté osobní výpovědi. Zatímco v umění panovala cenzura, kus látky se zdál neškodný. A tak se právě šátky staly prostorem, kde se mohli grafici, ilustrátoři a výtvarníci vyjádřit způsobem, který by jinde nebyl možný.

Vedle šátků propagujících státní podniky, slavné stavby či československou účast na výstavě EXPO 1958 v Bruselu, jsou tu k vidění i takové s motivy Hurvínka, Mickey Mouse nebo vůbec první mapy pražského metra. Je to pestrý archiv doby, v níž se na textil ukládaly příběhy nejen státní, ale i zcela osobní. A nejednoho návštěvníka při pohledu na ně napadne, že možná podobné poklady leží u nich doma – ve skříni po babičce nebo v regálu v second handu.

Kytky
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Výstava, která se nerodila snadno

Ačkoliv výstava „Kde ty všechny kytky jsou“ působí na první pohled lehce a esteticky, její vznik byl nesmírně náročný. Kurátorka Konstantina Hlaváčková při vernisáži zdůraznila, že za celým projektem stojí desítky lidí – od restaurátorů a historiků přes grafiky, scénografy až po technický personál. Připravit výstavu, která by obsáhla více než sedm dekád tištěného textilu, znamenalo nejen obrovské množství rešerší, ale také přesnou práci se sbírkami a pečlivé promýšlení každého exponátu. Samotné uspořádání výstavy do smysluplných vizuálních a tematických celků trvalo měsíce. Ať už jde o šaty, šátky, dokumenty nebo filmové ukázky, každý detail zde má své místo – a každý prošel rukama celého týmu, který pečlivě skládal mozaiku paměti dvacátého století.

K TÉMATU  Černé pantofle – jak je stylizovat na různé příležitosti?
„Kde ty všechny kytky jsou?“ Textil, který vypráví dějiny Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přetváří látky v paměťové médium.

Více než výstava – kulturní otisk

Výstava „Kde ty všechny kytky jsou“ je zároveň ukázkou, jak důležitá je pečlivá práce se sbírkami a kurátorská odvaha. Nejde o pouhé vystavení látek. Jde o koncept, který dokáže ukázat dějiny skrze detaily, které běžně přehlížíme. Vzory, které nosili naši prarodiče, se zde mění v kulturní otisky – a v příležitost znovu si položit otázku: co jsme vlastně nosili – a proč?

Marina Abramović a její hranice: Osmihodinová masturbace i strach před publikem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Martin Dejdar, tvář české televize, filmu i divadla, dnes slaví 60. narozeniny. Herec, který propůjčil hlas Bartu Simpsonovi a proslavil se jako Ozzák v sitcomu Comeback, má za sebou bohatou kariéru plnou ikonických rolí. Co všechno během let dokázal?
Prostě jste to přehnala se sluníčkem. Samozřejmě neplánovaně. Voda šplouchala a vy jste usnula na lehátku a teď je vaše pleť totálně zrudlá a spálená. Jak jí pomoci? Jestliže nemáte po ruce speciální poopalovací péči, zkuste domácí zdroje.
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.

Výběr článků

Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.

Nepřehlédněte

Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek